Rozvědka pokoutně nainstalovala sledovací software na telefony separatistů

Španělská tajná služba CNI sledovala katalánské separatisty za použití programu Pegasus, dělo se tak ale pod kontrolou soudu. Program sleduje mobil i v případě, že se nachází v zahraničí.

Informoval o tom deník El País s odkazem na zdroje ze zpravodajské komunity. Podle těchto zdrojů byl počet sledovaných výrazně nižší, než kolik uvádí kanadská skupina Citizen Lab. Ta tvrdí, že software byl pokoutně nainstalován na telefonech více než 60 představitelů katalánského i baskického separatismu.

Podle deníku El País veškerá sledování mobilů dostala povolení od soudu, který dozoruje aktivity tajné služby CNI. V roce 2015 tajná služba zřídila se svolením vlády speciální oddělení na ochranu ústavního pořádku, mezi jehož úkoly patří sledování separatistických skupin. CNI začala využívat sledovací program Pegasus v minulém desetiletí. Podle deníku má program velkou výhodu, že sleduje mobil i v případě, že se nachází v zahraničí, mimo sítě španělských mobilních operátorů.

Podle zpravodajských zdrojů bylo sledovaných méně, než kolik uvádí kanadská organizace Citizen Lab. Podle ní byl sledovací program nainstalován mimo jiné na mobilních telefonech současného katalánského premiéra Pera Aragonèse a jeho třech předchůdců v úřadu.

Katalánští představitelé žádají vládu v Madridu, aby případy sledování prověřila. Podle nich používání programu bylo nelegální a plošné. Chtějí, aby případy sledování prošetřila i Evropská unie.

V pondělí člen předsednictva vlády Félix Bolaňos slíbil, že kabinet objasní okolnosti sledování a zveřejní dokumenty, jež se týkají využívání programu. Vláda o víkendu nabídla, že zahájí vnitřní prověrku v CNI a podpoří vyšetřování ombudsmana. Záležitostí by se měla zabývat i parlamentní komise pro dohled nad rozvědkami. To však neuspokojilo separatistickou stranu Republikánské levice Katalánska (ERC), která kabinetu premiéra Pedra Sáncheze pohrozila, že ji přestane podporovat v parlamentu. Hlasy ERC přitom vláda potřebovala pro schválení rozpočtu či jiných klíčových zákonů.

Pegasus je navržen tak, aby umožnil vzdálený přístup k mikrofonům, fotoaparátům a údajům v telefonech iPhone a telefonech s operačním systémem Android. Může infikovat telefony bez jakékoli akce uživatele a bez zanechání stop. Výrobcem je izraelská společnost NSO Group, podle které byl program vyvinut jaké prostředek pro boj s organizovaným zločinem.

Média již dříve přinesla zprávy o tom, že například v Polsku či Maďarsku byl špionážní software použit proti opozici či novinářům. Tamní úřady obvinění prošetřují.

(cik,čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy