V pátek dopoledne v 8.30 jsem poslouchal na ČRo Dvojka v pořadu, jak to vidí, rozhovor s jakýmsi ředitelem nějaké slovenské neziskovky, který mluvil ze Štrasburku, čili z jednoho ze sídel Evropské unie.
Samozřejmě byl velice protificovský. O to však ani nejde. Naše oficiální média, včetně našich vládních činitelů, nemohou vítězství vůle slovenského lidu skousnout. Řekl však jednu veledůležitou věc, která při nepozorném poslechu mohla lehce zapadnout.
Moderátorka se ho ptala, jestli mohou masivní demonstrace, jako ta, která proběhla pouhých 43 dnů po nástupu vlády současné slovenské koalice SMER, HLAS a SNS, způsobit pád vlády. Řekl jasně, že ne, ale že Evropská komise má páky na to, aby Slovensku zablokovala přísun peněz z rozpočtu EU, které mají být SR vyplaceny, tak jak to udělala Maďarsku, i když Maďarsko už prostředky, které mu podle smluv patří, dostává.
Jaký pro to bude mít EU důvod? Slovenská vláda má v úmyslu od 15. ledna 2024 zrušit tak zvanou speciální prokuraturu. Teď na chvíli z proudu řeči o Ficovi odbočím. Poslouchal jsem rozhovor i s bývalým slovenským prezidentským kandidátem JUDr. Štefanem Harabínem, samozřejmě na alternativním médiu, který velice zasvěceně o tomto institutu, to jest o speciální prokuratuře, mluvil. Říkal, že speciální prokuratura se vymyká institucím obvyklým v demokratických zemích. Že to je politická věc. Něco podobného že prý zavedl Hitlerův režim v nacistickém Německu. Byl to útvar na boj proti politickým protivníkům.
Také na Slovensku řešila ona speciální prokuratura politiky bývalých Ficových vlád, včetně Fica samotného. Čili, jak se zdá, její činnost byla také politicky motivovaná. Fico před volbami říkal, že zruší tento, v demokratickém zákonodárství neobvyklý útvar. Právě tak, jako že stát už nebude dotovat politické neziskovky.
Teď k mé myšlence obsažené v titulu mé dnešní úvahy. Když se hlavám v Bruselu nelíbí vůle lidu v jednotlivých členských státech EU, tak nejdříve jakýmikoliv způsoby varuje voliče, aby změnili svá stanoviska, a když toto varování nenajde úrodnou půdu, tak nastanou finanční sankce.
Proč si myslím, že Slovensko bude po Spojeném království Velké Británie a Severního Irska první zemí, která opustí, nebo se bude snažit opustit EU? Je tu totiž určitý rozdíl mezi Viktorem Orbánem a Robertem Ficem.
Rodiče Viktora Orbána jsou akademicky vzdělaní. V mládí využíval společenské přednosti rodinného zázemí. Dokonce získal stipendium Soros Foundation pro studium v Pembroke College v Oxfordu. Tam vydržel pouhé čtyři měsíce a s jeho stranou FIDESZ, kterou založil ještě jako student, hned v prvních svobodných volbách obdržel 21 křesel. I když se později s finančníkem Sorosem rozešel ve zlém, tak má z té doby stále dobré styky a ví, jak proplouvat nebezpečnými útesy mezinárodní politiky.
Kdežto Robert Fico pochází z dělnického prostředí. Jeho otec byl řidičem vysokozdvižného vozíku, matka prodavačka obuvi. Musel se tedy probojovávat sám, bez znalostí získaném v rodinném prostředí. Vystudoval práva a na vrchol se dostal pouze a jenom svou prací a úsilím. Nemá tedy jakékoliv zázemí v mezinárodním politickém prostředí na západě a útoky na něj budou daleko intenzivnější a zákeřnější než na Orbána. A také povaha osobnosti, která se přičinila o svůj vzestup pouze vlastními silami a umem je tak trochu více, řekněme to s ohledem na slovenskou historii, »Jánošíkovštější«. Bude zahnán do kouta a bude to řešit daleko radikálněji než Orbán. Pokud vydrží a nedojde k nějakému záludnému kroku proti němu do června příštího roku, to jest do konce prezidentování Zuzany Čaputové, tak se Ficovi podaří opevnit svou pozici zvolením Petera Pellegriniho za prezidenta, i když být Ficem, tak bych spíše věřil Štefanu Harabínovi, který by lépe hájil národoveckou pozici slovenské vlády.
Jak je vidět z toho, jak se vedení EU chová k nějakému státu, jehož voliči si nevybrali takovou vládu, která by Bruselu vyhovovala, tak si myslím, že setrvávání v tomto svazku může být toxické. Doufám, že naši občané procitnou a uvědomí si, že je nutné jít volit i do tak neoblíbené instituce, jako je EU. Hlavně ty strany, které chtějí z EU vystoupit. Protože při celoevropském vítězství sil zdravého rozumu by se mohla EU změnit v hospodářský svazek, který by byl pro jednotlivé státy užitečný. Jinak z ní raději vystoupit. Protože skýtá mnohá nebezpečenství. Povinné přerozdělování migrantů, zničující Green Deal, zákaz aut se spalovacími motory, emisní povolenky, které ničí náš průmysl, Lipská burza, díky které ceny elektrické energie jsou pro naše občany téměř nezaplatitelné a další lahůdky, které nám Brusel ordinuje.
Petr Hannig, předseda Rozumných v Alianci za nezávislost ČR
Už se Majdam na Slovensku odehrává
Bohužel, už se děje na Slovensku Majdan, který míří na nejslabší článek Ficovy koalice Pellegriniho aby zradil.
Pan Hannig má zřejmě sen o Slovensku.Pan Fico trvá na EU i NATO ,ale bude obezřetný např. o Ukrajině apod. Čili je to podobná Sociální demokracie jako v Česku a to je ukrutně málo.
majdan?