ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Dvě vrcholné události tohoto týdne. A možné saze na jejich kráse

Dokonale zorganizovaná a provedená inaugurace prezidenta Petra Pavla. Myslím si, že autoři programu, který vyvrcholil zvolením prezidenta a obsazením všech ústavních funkcí, jak s oblibou píšu »jednou stranou barikády«, si nezadali s pompou korunovace britského monarchy.

Ovšem na rozdíl od monarchie si musí kandidát na prezidenta, či jeho »producenti«, jak my v pop music říkáme, uvědomit, že za prezidentem tohoto typu bez politické historie či pěveckou hvězdou, stojí zástup tvůrců, bez nichž by se výsledek nedostavil.

V pop music si my producenti vybíráme adepty, kteří, nebo které, mají určité předpoklady pro to, aby zaujali širokou škálu potenciálních fandů, kteří budou nakupovat hudební nosiče, chodit na koncerty, nosit trička se svými idoly a další atributy, které zajistí návratnost investic, či jejich zhodnocení, které do nového pěveckého idolu producentská skupina vložila. V tomto případě je to kvalitní hlas a také zjev, který není tuctový. Nejdůležitějším článkem mozaiky je první singl, za kterým musí stát novátorsky pojatý psychologický efekt, který vloží do textu jeho autor, a nezaměnitelný hudební efekt, který vloží do hudby skladatel. A musí to hlavně být úplně něco nového, v čem se bude od předcházejících hvězd lišit.

Dovolte mi, abych připomněl svou Citronovou holku (ta s tou citronovou šálou), co jsem složil s básníkem Václavem Honsem. Absolutní tehdejší bomba, kterou se uvedl (zase novinka) zpívající bubeník, čili ne ten, co jako dosavadní hvězdy stojí na pódiu před mikrofonem. Okamžitý hit a statisícový prodej singlu a okamžitý idol pro velký zástup dívek a žen. A další hity jako Holky z gymplu, kde jsme ke spolupráci přijali skladatele Jaroslava Uhlíře a textaře Karla Šípa, který měl ovšem lví podíl na Vávrově popularitě, protože Citronovou holku velmi inovativně pojal ve své televizní Hitšarádě.

Totéž se našemu producentskému týmu povedlo o 5 let později. Zpěvačka, která měla vynikající barvu hlasu, byla celkem pohledná, s výraznýma očima (mimochodem nejenom hlas, ale i oči jsou velice důležité). Pouze jméno bylo nutno změnit. A tak jsme z Hany Zaňákové vytvořili Lucii Bílou. Já jsem napsal hudbu a básník Václav Hons text a zrodily se Neposlušné tenisky. Opět naprostá bomba. Od prvního vysílání zcela jasný hit.

A teď k té politice. Tým, který stál za úspěchem Petra Pavla, začal už s realizací svého snu i předtím, než se pro svou novou roli nynější prezident rozhodl.

Založili Nadační fond nezávislé žurnalistiky, jehož předsedou se stal hoteliér Tomáš Richter, nynější předseda poradců prezidenta, ten, který se staral o přísun peněz pro kampaň. Jak se později ukázalo, tento fakt byl jedním z rozhodujících faktorů.

Generál Pavel, jako bývalý náčelník Generálního štábu České republiky a následně předseda vojenského výboru NATO, byl ideálním mužem, jako by stvořeným pro to, aby ve volbách zvítězil. Jezdil přednášet do škol a pohledný voják se vzpřímenou postavou určitě zanechal v mladých lidech, kteří mezitím vyrostli do voličského věku, velice příznivý dojem. Myslím si, že s diplomatem Petrem Kolářem, autorem myšlenky, že by se Petr Pavel měl stát prezidentem, asi také objížděli republiku s přednáškami pro dospělé, při kterých později sbírali podpisy občanů na petiční archy.

Prostě za zvolením Petra Pavla stál také, jak já říkám, velice úspěšný producentský tým, který se poučil z minulé volby, kdy Jiří Drahoš neuspěl. Navíc se Pavel naprosto odlišuje od svých dvou předchůdců. Nemá minulost ve vrcholných politických funkcích v ČR. Prostě když se na to dívám jako producent, tak skvělý výkon producentského týmu prezidenta.

Petr Pavel, právě tak jako třeba Lucie Bílá, je navíc velice komunikativní. Nebylo mu zatěžko si potřást s rukama desítek lidí na Hradčanském náměstí a dokonce i se dvěma rozechvělými babičkami, které zřejmě přijdou o takové zvýšení důchodu, se kterým počítaly.

A teď k těm sazím na kráse. Mám určité výhrady k části jeho projevu, kterých si zatím žádný žurnalista nevšiml.

Prezident Pavel zcela opomněl ze zdvořilosti poděkovat svým předchůdcům a mohl si také nechat na jindy slova ve smyslu, všechno co bylo minulé, bylo špatné. A hlavně, pokud chce být prezidentem všech, tak by neměl podepisovat snížení valorizací důchodů. I když jej vláda jako kandidáta podpořila, tak by za ní neměl tahat horké kaštany z ohně. Vláda se na něj bude chvíli zlobit, ale nakonec si to nějak zařídí jinak. Prezident však získá podporu více jak dvou milionů důchodců, což by byl docela dobrý základ pro znovuzvolení za pět let.

Druhá významná událost. Jindřichovi Rajchlovi se podařil husarský kousek. Zaplnit Václavské náměstí desítkami tisíc demonstrujících proti bídě. Klobouk dolů. Stála za tím také více jak celoroční práce, kdy objížděl celou republiku s přednáškami a náborem nových členů pro svou stranu.

A teď, proč nesouhlasím s demonstracemi, nebo lépe řečeno, proč se bojím, že budou kontraproduktivní. Kdyby Rajchl a jeho parta advokátů objížděla republiku bez té demonstrace, tak by, právě tak jak Robert Šlachta s besedami nad svou knihou zaujal natolik (získal ve volbách 4,68 % a zaujal více jak čtvrt milionu voličů), že by se všichni po volbách divili.

Nyní bude muset odrážet útoky médií, že je stranou pro takové lidi, kteří se nám prezentují zde na tomto videu.

Slyšíte tam vulgární nadávky na policisty apod. Nevím, zda to nebyli provokatéři, ale to už nikdo nerozklíčuje. Spoustě voličům, kteří se o politiku nezajímají, se to nebude líbit, a hlavně to nebudou chtít »hodit« extremistům. A při tom by tato advokátská strana mohla mít šanci.

To je zase saze na kráse té sobotní demonstrace. A je možná štěstí, že J. Rajchl chtěl všechnu slávu sklidit sám a nepozval na podium předsedkyni KSČM Kateřinu Konečnou či předsedu Nespokojených Jiřího Paroubka. Ono být spojován s tím, co znělo v předcházejícím videu, by nebylo zrovna to nejlepší.

I když si ovšem myslím, že na budově Národního muzea má být instalována česká vlajka a žádná jiná.

Petr Hannig, předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát

Související články

14 KOMENTÁŘŮ

  1. Pane Brázdo, k vašim zde zmíněným bodům: 1. Žádný útok na Národní muzeum nevidím na žádném videu, které jsem viděla a že jich koluje dost. Naopak vidím, že proti vůli některých občanů je policie odvádí do budovy Národního muzea. Jsou zdokumentovány i záběry, kde policisté vtrhli mezi lidi, kteří stáli od nich dost daleko napadli je. Konstatuji, že na videích je toho vidět hodně, ale rozhodně ne útok na muzeum.
    2. Paní Konečnou pouze nepozvali a ne že jí neumožnili vystoupit. Organizátor akce byl p. Rajchl ze strany PRO, tomu odpovídalo složení hostů. Někteří by rádi paní Konečnou viděli také promluvit na pódiu, z politických debat je vidět, že ví o čem mluví, vyjadřuje se srozumitelně a argumentuje. Tedy i tento bod je od vás zkomolenina překroucených faktů. Nešlo o neumožnění vystoupení, to je od vás lež.
    3. Nepostřehla jsem, že by p. Rajchl na demonstraci mluvil o svém bydlení, mluvilo se tam o spoustě jiných věcí.
    Víte, řeší hlasitě nášivku jednoho člověka, který přišel na jinak zcela poklidnou demonstraci na Václavské náměstí mezi 70.000 lidí (údaj policie). Ale že v Plzni od ledna probíhali Banderovská párty?
    Co se týká vlajky, kterou občané chtějí vyvěsit na budově Narodního muzea, ale i jinde, kde vlají jenom ukrajinské vlajky. Je to pro českou vládu tak nepochopitelné a proč to nechtějí udělat? Pokud se věšely vlajky na podporu jiného státu, tak vždy současně s českou státní vlajkou. Neukazuje vláda provokativně a nesmyslně i v tomto případě občanům svojí aroganci moci, spíše nadvlády? Není to „puberťácké“ od vlády neslyšet občany a ignorovat jejich přání, které vyslovují už dlouho? V USA visí jejich vlajka na každém kroku, ve všech filmech… Co by se stalo, kdyby jim vláda místo jejich vlajky vyvěsila vlajku cizího státu? Je to symbolika dobytého území. Byla by to provokace. Ale tohle si žádná vláda, kromě té naší nedovoluje (mluvím o současné době, nemluvím o Hitlerovi a válečné době, kdy Německo naši zemi obsadilo – ale možná lépe pochopíte tu symboliku a pocity lidí a ten absurdní postoj vlády

  2. no, ale kritizujete tydy čísi demonstraci, s něčím se dá i souhlasit, ale proč neuděláte svojí nebo se nespojíte, pak by se dalo spoustu věcí korigovat, udělal by se kompromis a ta demonstrace by neprústřelně seděla, tady se kritizujete ti, kteří jsou vlastně na jedné lodi a tak asi musí přijít ještě úplně jiní, co budou bojovat proti nynější totalitě

    • Nebudu pořádat žádnou svou demonstraci, protože demonstrace nic neřeší, ba právě naopak. Nápravu řeší účast všech lidí u voleb. Kdyby lidé místo na demonstrace chodili volit i do Senátu, tak tady neřešíme omezení valorizace důchodů, protože by proti tomu bylo 41 senátorů a ne 12.

  3. Ty nášivky Wagnerovců, to byla provokace (ta demonstrace u Muzea, ta byla autentická, vždyt´ jsem na ni byl), já jsem šel kolem jednoho u Muzea s tou nášivkou Wagnerovců, oni tam byli dva, a šel jsem tam zrovna ve chvíli, kdy si tu nášivku chtěl jeden fotograf vyfotit, tak ten, co to měl našito, tak různě natáčel rukou, jen aby si to v tom šeru mohl ten fotograf tak z půl metru dobře vyfotit, ale bez jeho ksichtu si to fotil. Já jsem nevěděl, co to tam fotí, až v neděli jsem se dozvěděl, že to byla Wágnerovská nášivka. Napsal jsem o tom článek na Vaše Věc, jak na nás brutálně policie útočila, jak nás 3 policajti bezdůvodně srazili k zemi a když si pak člověk ulevuje, tak tu někdo říká, mne se nelíbí, jak škaredě tam nadávali. Policie vás srazila ze schodů, ty fotky jsou na PrahaIn. Jak řikám, je mi hanba za zbabělost Čechů, zase tu bude nějaká petice proti nám, že se distancuji od těch, do řvali před Národním Muzeem že tam chceme českou vlajku.

  4. Já s vámi pane Hanigu nesouhlasím a dokonce mohu říci, že jste mě hrubě zklamal. Copak vám to stojí za to, takto zde podlézavě mluvit o Pavlovi? Mně nevadí, že byl komunista, ale vadí mi, že by teď svým bývalých soudruhům nejraději drtil kosti americkými Abramsy, člověk, který plive na svoji minulost. Já jsem byl u Muzea, ta provokace tam byla, to video přece koluje po internetu, jak nás napadali policajti, jako vlčí smečka, vtrhli se na nás bezdůvodně jako smečka vlků, srazili mě na zem, toho vedl mě taky, toho si vybrali jako oběť, 3 policajti na něho skočili a pak na něm klečeli asi 5 minut, podal jsem na policejního prezidenta stížnost na prošetření brutálního zásahu policie, oni byli ozbrojeni puškami na gumové projektily, o tom nikdo nemluví, na mě z metru a půl mířil tou puškou na tělo. Nikdo se policistů ani nedotknul, to oni napadali nás. V té chvíli jsem byl hrdý na to, že jsem Čech, přečetl jsem si pana Haniga a je mi zase hanba za to, že jsem Čech. Vezměte si příklad z doc. Ševčíka.

    • vůbec jste článek nepochopil. píšu v něm, že všechno bylo do detailu připravené. Ten nadační fond nezávislé žurnalistiky byl určen k tomu, aby dehonestoval Miloše Zemana a Andreje Babiše. Opravdu nemohu doslova všechno opisovat. Počítám s tím, že čtenář mé myšlenky pochopí. Pustil jste si to mé živé povídání.?

    • ještě jste nepochopil jednu věc. neodsuzuji lidi, co byli u muzea, ale píšu že to bude zneužito médii k odsouzení celé demonstrace, což se stalo. Kolík lidí čte alternativní média a kolik lidí poslouchá mainstream?

    • Vy prostě chcete, abych primitivně nadával. Ten primitivismus nás dohnal do té mizérie, ve které se nalézáme. Byl jste volit do Senátu? Kdyby lidé místo demonstrací chodili volit, tak by Senát neschválil to umenšení důchodů.

    • Takové to hrdý že jsem Čech? Víte co, Vy jste přímo ten prototyp katastrofy našeho národa. Hrdý buďte, až se nám podaří nastolit takovou vládu, která bude kopat za náš na národ. To znamená, že budete chodit ke všem volbám. A ne, že budete hrdý , že jste Čech, když budete napaden policií.

    • Přátelé. Dnes jsem viděl v ČT něco, při čemž mi ztuhla krev v žilách. Něco, co nebylo běžné ani v době normalizace. Jakýsi student z Vysoké školy ekonomické žádá, aby byl odvolán z fakulty děkan Miroslav Ševčík za to, že byl viděn na demonstraci a ve shluku lidí u Národního muzea. Že to studentští zastupitelé v akademickém senátu školy vyžadují. Pokud uvádím špatná názvosloví, omlouvám se, protože nám v minulé době (za normalizace) ani na rozum nemohlo přijít, že bychom žádali odvolání našich profesorů, navíc na Hudební akademii múzických umění, to byli skuteční Mistři, jichž si vážili nejenom studenti, ale i umění milovní lidé. A tento student nechce odvolat Ševčíka z důvodu nedokonalosti jeho odborného vědění, ale z politických důvodů, že dělá ostudu Vysoké škole ekonomické.
      Připomínalo mi to uvědomělé mladé soudruhy, svazáky v modrých košilích, kteří v padesátých letech protestovali a žádali vyhození z fakult svých profesorů, kteří nebyli dostatečně uvědomělí.
      I když jsem proti vulgaritám, kterými shluk části demonstrantů častoval policisty a kamery to tak vehementně a s jasným zvukem zdůrazňovaly, že jsem až pojal podezření, že se jednalo o provokatéry, tak nesmí být akademická svoboda potlačována tak, jak se to dělo v padesátých letech.

  5. 1. Bojovníci za mír se pokusili násilím vyplenit Národní muzeum
    2. Bojovníci proti cenzuře neumožnili vystoupit komunistce Konečné.
    3. Bojovník proti (vlastní) bídě Rajchl se pochlubil svým svým luxusním bydlením v milionářské čtvrti Trója.

    To nevymyslíš.

    • Kupodivu, tentokrát s Vámi souhlasím. Rajchl také nedovolil i Jiřímu Paroubkovu vystoupit, vlastně nikomu,kromě minulých i budoucích kandidátů do různých voleb za novou stranu PRO. Celá demonstrace byla za použití velkého množství lidí, kteří přišli demonstrovat proti bídě, reklamou na novou stranu PRO a luxování voličů ANO, SPD a KSČM pro PRO.

  6. No ve světle informací,a nyní i hysterickeho vyjadřování některých vládních politiků (Namátkou Benda,, Rakušan,)bylo to odvedení pozornosti k vlajce na národním muzeu jasná provokace policie,či spíš gengu kolem Rakušana !Pokusit se zakrýt a upozadit hlavní téma té demonstrace!A také , že se nechalo,, strhnout ,,pár desítek z lidí ,že stotisícové demonstrace,o něčem vypovídá!

    • I s Vámi souhlasím. Také se mi chování některých nezdá autentické. Spíše mi to připomíná provokatéry. A ty nášivky se znakem Z či Wagnerovy armády. Řekněte mi, kde by lidé tu nášivku v Wagnerovou armádou za 1. mohli sehnat, a za 2. jak by je to, při složení demonstrantů, vůbec mohlo napadnout. To je jasně sofistikovaná záležitost typu mrtvý student alias StB Zifčák.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy