Vládní návrh, který zvyšuje platy vrcholných politiků o téměř sedm procent, jde na plénum Poslanecké sněmovny s kladným doporučením jejího rozpočtového výboru. Návrh opozičního hnutí ANO na zmrazení platů politiků na pět let sněmovní rozpočtáři odmítli. Definitivní rozhodnutí však padne na schůzi Sněmovny, až bude o předloze hlasovat v závěrečném čtení. Mělo by k tomu dojít na prosincové schůzi.
»Poslanci Fialovy koalice právě na rozpočtovém výboru odmítli náš pozměňovací návrh na zmrazení platů politiků. A podpořili rychlé zvýšení o sedm procent. Nepochopili vůbec nic,« reagovala na síti X předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Pro pozměňovací návrh, který podala společně s předsedou hnutí Andrejem Babišem a místopředsedy Sněmovny za ANO Karlem Havlíčkem a Alešem Juchelkou, hlasovalo jedenáct členů výboru. Osm bylo proti a čtyři se zdrželi.
Podporu výboru naopak získal pozměňovací návrh Jana Kuchaře (STAN), který reaguje na možnost, že se předloha nestihne schválit do konce roku. To je poté, co opoziční kluby ANO a STAN vetovaly její zrychlené schvalování už v prvním čtení, již jisté. Vládní předloha totiž počítá s účinností od 1. ledna 2025, při jejím nepřijetí by se účinnost automaticky přesunula na 1. 7. 2025. Kuchař ve svém pozměňováku navrhuje, aby zákon platil už den po vyhlášení ve Sbírce zákonů. »Předpokládáme, že do konce ledna by se projednávání mělo zvládnout,« uvedl Kuchař. Politici, a také soudci by se tudíž dočkali zvýšení svých platů už za leden.
Obava z výsledku voleb
Koalice dnes podobně jako při projednávání předlohy na plénu Sněmovny argumentovala tím, že kdyby došlo ke zmrazení platů, jak to navrhuje opozice, po uplynutí dané doby, by došlo k jejich skokovému navýšení. Tomu se však podle Schillerová dá předejít. Navrhovaných pět let považuje za dostatečně dlouhou dobu k tomu, aby se politici shodli na »rozumném automatu s ohledem na ekonomiku«. Nicméně k takovému kroku sněmovní pravice evidentně nemá ani nejmenší chuť přistoupit. Připomeňme, že ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) původně navrhoval zvýšení platů politiků o téměř 14 procent. Ke snížení této částky na polovinu přistoupil až po ostré mediální kritice.
Opozice také vládu kritizuje za to, že s návrhem přichází až nyní na poslední chvíli. Poukazuje na to, že Ústavní soud vyhověl stížností soudců ohledně zmrazení jejich platů už v květnu. Opakovaně však zdůrazňoval, že o platech politiků ve svém rozhodnutí nemluvil. Podle opozice je důvodem pozdního předložení předlohy obava z dopadu na volby, které se uskutečnily na podzim.
Základní plat předsedů vlády, Sněmovny a Senátu by se podle novely v příštím roce mohl zvýšit o 19 000 na 293 900 korun měsíčně. Místopředsedům vlády by mohl vzrůst o 16 300 na 252 300 korun a řadovým ministrům o 13 500 na 208 800 korun, stejně jako místopředsedům obou komor. Řadový zákonodárce by si polepšil o 7100 na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365 000 korun, o 23 800 korun víc než teď.
(jad)