Ani při dnešním závěrečném schvalování státního rozpočtu na příští rok se žádné překvapení nekonalo. Vládní koalice svou pohodlnou většinou hlasů ve Sněmovně nadále válcuje opozici, a tak podle očekávání se schvalováním rozpočtu žádný problém neměla. Pro zákon lasovalo 96 přítomných zástupců ODS, KDU-ČSL, STAN, Pirátů a TOP 09, proti bylo 79 poslanců hnutí ANO a SPD.
Návrh počítá se schodkem 295 miliard korun. Příjmy mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Premiér a koaliční poslanci předlohu hájili, i když připustili, že navrhovaný deficit je skutečně veliký. Opozice normu kritizovala, je podle ní nerealistická a v příštím roce bude novelizována.
»Sliby, jak bude vláda rozpočtově odpovědná, jak bude snižovat dluh, jak bude digitalizovat, snižovat počty úředníků, se po roce od zvolení vládní pětikoalice rozplynuly jako pára nad hrncem. Rozpočet pro rok 2023 je toho jednoznačným příkladem,« prohlásila bývalá ministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Již dnes je podle ní zcela zřejmé, že budou chybět prostředky v každé oblasti.
»Rozpočet je na hranici legálnosti,« řekla s odkazem na to, že odhady výnosů nové daně a odvodů podle ní »stojí na vodě«. Kritizovala nově zaváděnou daň z neočekávaných zisků, kterou prosadila vládní pětikoalice i odvody z nadměrných příjmů za prodej elektřiny. Vláda podle ní hodila přes palubu kraje i obce, když se s nimi odmítla dělit o výnosy z nově zavedené daně. Schillerová je přesvědčená, že bude muset dojít k úpravě schváleného rozpočtu a v příštím roce bude novelizován.
Stejný názor zastává také bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). »Jsem přesvědčená, že budou následovat novely, že tento schodek není reálný. Podle mě se ta realita bude pohybovat v tom lepším případě někde kolem čísel letošního roku, to znamená, že ten schodek bude kolem 370 až 400 miliard korun,« uvedla v rozhovoru pro iportaL24.cz.
Podobně jako opozice i Vostrá je přesvědčena o tom, že rozpočet je nerealistický. »Ale abychom pouze nekritizovali, tak oceňuji rozhodnutí vládní koalice podpořit přesun 1,1 miliardy na asistenty pedagogů, považuji to za jeden z dobrých kroků, které v tom rozpočtu jsou, ale víc bych jich tam asi nenašla,« dodala Vostrá.
Návrh na přesun 1,1 miliardy korun ve prospěch ministerstva školství na asistenty pedagoga předložili poslanci vládní koalice. O dva týdny dříve však podaly identický návrh poslankyně Jana Berkovcová a Margita Balaštíková z hnutí ANO, a tak hnutí logicky požadovalo, aby se o jejich návrhu hlasovalo dříve. To ale koalice nedopustila, hlasováním si prosadila, že se jako první schvaloval návrh podaný jejími poslanci. »Nezvítězil zdravý rozum, zvítězila politika a zvítězilo plagiátorství,« okomentovala situaci Schillerová.
Následně koalice podpořila pouze návrhy předložené jejími poslanci, neumožnila přijetí ani jednoho z pozměňovacích návrhů opozičních stran.
Bezprecedentní zadlužování státu je hazardem s jeho budoucností
Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) se ve své kritice návrhu státního rozpočtu na příští rok zaměřil na Státní fond dopravní infrastruktury, poukázal na to, že příští rok mu bude chybět asi 30 miliard korun. Opticky se tím podle něho snižuje schodek státního rozpočtu, ale zvyšuje se dluh fondu. Deficit státního rozpočtu by měl být fakticky v úrovni 325 miliard korun, míní.
Návrh odmítli také poslanci hnutí SPD. »Hnutí SPD odmítá bezprecedentní zadlužování státu, které je hazardem s jeho budoucností,« řekl předseda SPD Tomio Okamura. Kabinet podle něho plánuje rekordní dluh v časech rekordních příjmů. Kabinet zvyšuje veřejné výdaje, ovšem nikoli na pomoc obyvatelům a firmám, ale ve prospěch zahraničních nadnárodních subjektů, Evropské unie a pomoci občanům Ukrajiny, uvedl Okamura.
Naopak předseda vlády i zástupci vládní pětikoalice předlohu hájili. Návrh státního rozpočtu podle premiéra Petra Fialy (ODS) sice není ideální, ale je přijatelný a realistický. »Určitě to není to, co bychom si jako členové vlády v ideálních časech přáli, ale je to realistický a vrcholně odpovědný rozpočet,« uvedl premiér. »Rozpočet je vystaven na velmi pevných základech,« dodal předseda vlády.
»Státní rozpočet je realistický,« prohlásil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zopakoval, že na jaře chce vláda navrhnout sadu opatření ke snížení strukturálního deficitu, což je schodek veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Konkrétní kroky nezmínil, koalice se na opatřeních podle Stanjury ještě nedohodla.
Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá. Návrh rozpočtu počítá s příjmy 1,928 bilionu korun a s výdaji 2,223 bilionu korun. Na daních plánuje státní rozpočet získat 1,636 bilionu korun.
(jad)