Letní vlna covidu neustupuje. Ve středu v Česku přibylo 2757 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 774 víc než před týdnem. Roste také počet lidí, kteří jsou s covidem-19 v nemocnicích. Nyní je to 664 lidí, z toho 27 je ve vážném stavu. Před týdnem bylo s covidem hospitalizováno o 238 lidí méně.
Stoupá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel. Ke dnešku činí 128, o sedm více než ve středu. Nejvyšší hodnotu má i nadále v Praze, kde stoupla na 214. Následují okresy Praha-západ, Praha-východ a Sokolov.
S plošným preventivním testováním na koronavirus hrazeným ze zdravotního pojištění ministerstvo zdravotnictví nepočítá. »V žádném případě neplánujeme ze zdravotního pojištění platit plošné preventivní screeningové testování,« řekl včera novinářům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Lidé jej podle něj využívali v minulosti proto, že bez negativního testu nemohli například do restaurace, kina či do zahraničí. Plošné testování podle ministra mělo smysl z medicínského důvodu například na začátku školního roku.
Jediné, o čem nyní bude se zdravotními pojišťovnami jednat, je možné proplácení PCR testů lidem s příznaky i bez žádanky od lékaře. Podle Válka se nyní při šíření nových koronavirových variant i pod minutu zkracuje doba, během níž se mohou například dva lidé nakazit. Plošné testování tak podle něj ztrácí smysl.
Debatovat se podle ministrova vyjádření bude o tom, kolik testů by se mohlo hradit a v jakých intervalech. »Mohlo by to zdravotnickému systému ušetřit peníze, protože ten, který by měl test negativní, byť má příznaky, by zjistil, že má pravděpodobně nachlazení, a léčil by to standardně,« popsal dříve Válek.
V zimě měli očkovaní a děti měsíčně nárok na pět hrazených PCR testů z pojištění bez žádanky od lékaře. Od března se všem zájemcům proplácel jeden test. Od května je pro bezplatný test potřeba žádanka. Pojišťovny za testování vydaly desítky miliard korun.
Přeočkování by měli zvážit rizikoví pacienti a lidi nad 60 let
Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno zhruba 3,96 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je téměř 277 000 a za středu 1016. Od začátku epidemie zemřelo 40 370 lidí s covidem-19, za posledních sedm dní to bylo asi 23 lidí. Tyto údaje se mohou kvůli dodatečnému nahlašování ještě měnit. Plně naočkováno bylo proti této nemoci v Česku zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny.
V posledních dvou týdnech roste zájem o očkování. Za středu zdravotníci podali 5282 dávek, což je nejvíce od 6. května.
Od pondělí se lidé starší 18 let, kteří mají od přeočkovaní proti covidu-19 více než čtyři měsíce, mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou. Dosud si pro ni přišlo 8447 lidí. Přeočkování nyní doporučuje ministerstvo zejména rizikovým pacientům a lidem nad 60 let. Podle Válka panuje mezi většinou odborníků shoda, že po čtvrté dávce ochranný efekt proti vážnému průběhu nemoci trvá šest až sedm měsíců.
Kromě očkování považuje Válek za hlavní zbraň proti šíření koronaviru nošení roušek nebo respirátorů. Nemocnicím a ústavům sociální péče už ministerstvo vydalo doporučení, aby zavedly povinnost mít respirátory ve svých zařízeních.
Kvůli většímu šíření covidu-19 doporučuje používání ochrany nosu a úst zejména pro rizikové skupiny obyvatel a lidi s příznaky nemoci také v hromadné dopravě.
(jad)