Vládou navrhovaný příspěvek 5000 Kč pro děti do 18 let je nedostačující a nesystémové řešení, tvrdí opozice, odbory i experti na sociální problematiku. Opoziční hnutí ANO a SPD se proto formou pozměňovacích návrhů pokusí vládní normu změnit. Umožní jim to rozhodnutí vlády nežádat schválení předlohy v prvním čtení.
Dávkou chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého by mohly začít ve druhé polovině letních prázdnin dostávat 5000 korun na děti, kterým nebude 1. srpna ještě 18 let. Domácnosti, které pobírají přídavky na děti, by měly podporu získat automaticky. Ostatní rodiče o ni budou žádat. Podle podkladů k zákonu by nárok na dávku mohlo mít 1,6 milionu dětí a výdaje by mohly činit asi 7,8 miliardy korun.
»Vláda přehodnotila stanovisko a návrh budeme předkládat ve stavu legislativní nouze, abychom umožnili co nejkratší projednání, ale zároveň byla uplatněna možnost opozice podávat pozměňovací návrhy,« řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
K materiálu má připomínky nejen opozice, ale i celá řada resortů. »A nejsou to připomínky technického rázu, ale k protiústavnosti návrhu, jde o nesoulad s evropským právem,« řekla před časem novinářům předsedkyně poslaneckého klubu ANO, bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Pozastavila se nad tím, že v návrhu je jako podmínka pro získání příspěvku zletilost dítěte, nikoliv nezaopatřenost, jako to je u jiných sociálních dávek. »Je celá řada rodin samoživitelek, které žijí s nezaopatřenými dětmi, které studují a na tento příspěvek nedosáhnou,« uvedla Schillerová. Není podle ní zřejmé, proč je v návrhu hranice jeden milion hrubého, když sociální dávky jsou postaveny na čistém příjmu.
Opozice možnost podávat pozměňující návrhy hodlá využít. »Navrhneme, aby příspěvek byl i pro nezaopatřené děti, to znamená vysokoškoláky do 26 let,« řekl člen sociálního výboru Aleš Juchelka. Dalším návrhem budou chtít poslanci ANO prosadit, aby byl příspěvek 5000 Kč vyplácen až do konce tohoto roku. Hnutí chce podle Juchelky navrhnout i ustanovení týkající se dětí ve střídavé péči rodičů.
Politici vládní ODS mluví o populismu hnutí ANO a poukazují na zadluženost Česka. »Nápad dávat rodinám do konce roku 2022 každý měsíc 5000 na každé nezaopatřené dítě by Českou republiku v případě realizace přivedl k bankrotu,« uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer. Podle něj se vláda snaží pomáhat cíleně.
Rezignujte! Vyzývá Jurečku ANO
S návrhy na úpravu vládní předlohy přijdou i poslanci hnutí SPD. Rovněž oni budou navrhovat, aby byl příspěvek vyplácen pro všechny děti do 26 let věku, pokud studují anebo mají zdravotní postižení. »Druhý pozměňovací návrh, který budeme předkládat, ruší hranici jednoho milionu korun hrubého. Vzhledem k tomu, že se tam dokládají i další příjmy, např. z pojistného plnění za rok 2021, což podle nás postrádá logiku, navrhneme hranici jeden milion korun zrušit,« potvrdila pro iportaL24.cz místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD).
Obě opoziční hnutí považují vládou navrhovaný příspěvek za nedostatečný a nesystémový. »Návrh vlády je zcela nedostatečný, navíc přichází pozdě, kdy už se řada lidí kvůli enormnímu zdražování opravdu dostala do závažných životních a existenčních problémů,« uvedla Šafránková. Systémové řešení by podle ní bylo zvýšení slevy na poplatníka, zvýšení daňových slev na manžela, manželku, zvýšení příspěvku na mobilitu a zvýšení příspěvku na péči v 1. a 2. stupni závislosti. »Jsou to návrhy, které SPD již předložilo,« připomněla poslankyně.
Balík sociálních návrhů předložilo také hnutí ANO. »Jde o jednorázový příspěvek pro seniory 6000 Kč, zvýšení rodičovského příspěvku ze 300 000 na 400 000 a zvýšení příspěvku na mobilitu pro zdravotně postižené z 550 na 2000 korun,« uvedl Juchelka. Zároveň opakovaně vyzval ministra práce Mariana Jurečku k rezignaci.
Negativně se k vládou navrhovanému příspěvku v rozhovorech pro iportaL24.cz vyjádřili také zástupci komunistů a sociálních demokratů. »Ta dávka je zbytečně plošná, více by potřebovali pomoci lidé s nízkým příjmem,« uvedl ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš.
»Je to věkově omezené, nemyslí se třeba na situaci matek samoživitelek, které mají dítě na vysoké škole a náklady na udržení dítěte na studiu jsou dneska enormní,« vytkl návrhu místopředseda ČSSD Tomáš Petříček.
Vhodnější by byla dlouhodobější finanční pomoc
Vládní návrh se nelíbí ani odborům. »Pokud bude přijat vládou předložený návrh, jsme názoru, že příspěvek by měl být poskytován i na starší než 18leté nezaopatřené děti, a to až do 26 let, popřípadě přinejmenším na děti do 26 let věku, které jsou zdravotně postižené, kdy právě s ohledem na zdravotní stav dítěte vznikají další zvýšené náklady na energie nebo pohonné hmoty,« uvedla ve stanovisku Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), která se účastnila připomínkového řízení. Podle odborářů zvýšené výdaje zatěžují rodiny s dětmi po celý rok, nejen v době nástupu dětí do školských zařízení. Příspěvek má být totiž vyplacen v srpnu a mluví se o něm jako o »pastelkovném«.
Podle odborů by byla vhodnější dlouhodobější finanční pomoc. »A to prostřednictvím již existujících dávek zaměřených na rodiny s nižšími příjmy, například ve formě zvýšení přídavku na dítě a rozšíření působnosti této dávky na větší okruh rodin, zastropování ceny energií a pohonných hmot či poskytnutí úlev prostřednictvím nepřímých daní u vybraných komodit,« navrhují odbory.
Příspěvek kritizují i někteří experti na sociální problematiku. Také podle nich je dávka, jak ji navrhuje vláda, příliš plošná. Dostanou ji i rodiny, které ji nepotřebují. Odborníci doporučují navýšení dětských přídavků a příspěvku na bydlení a rozšíření okruhu jejich příjemců. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů pětikoalice před podzimními volbami.
Ministerstvo práce uvedlo, že podle vládního návrhu by na příspěvek mělo mít nárok asi 1,56 milionu dětí. Výdaje by měly činit 7,8 miliardy. V Česku jsou zhruba dva miliony dětí do 18 let. Na vysokých školách v denním studiu podle údajů ministerstva školství studovalo na konci ledna 241 800 mladých, z toho kolem 15 000 na soukromých školách.
(jad)