AKTUALIZUJEME
Britská Konzervativní strana dnes potvrdila Rishiho Sunaka jako svého nového lídra, zároveň se stane novým premiérem Spojeného království. Sunak dnes v souboji o lídra konzervativců vyhrál poté, co jeho protikandidátka Penny Mordauntová z klání odstoupila. V čele země Sunak nahradí dosavadní premiérku Liz Trussovou, která ho letos na počátku září předstihla v obdobné volbě do čela konzervativců.
O sestavení vlády nyní Sunaka požádá král Karel III., podle britských médií by tak panovník mohl učinit už v úterý.
»Vybrali jsme si nového premiéra. Jde o historické rozhodnutí, které znovu ukázalo, jak rozmanitá a talentovaná naše strana je. Rishi má mou plnou podporu,« uvedla jen několik minut před vyhlášením výsledků nominací Mordauntová.
Sunak je již třetím premiérem, který letos stane v čele britské vlády. Nejprve v červenci po řadě skandálů rezignoval Boris Johnson, kterého po dlouhé volbě nahradila v čele vlády Trussová. Na premiérském postu ale nezůstala ani dva měsíce, její mandát tak je nejkratší v historii. O lídrovi Konzervativní strany, a tedy i o dalším premiérovi v nové volbě rozhodovalo 356 konzervativních poslanců.
Opozice vyzývá k předčasným volbám
Vrchní představitelé třech největších britských opozičních stran ve svých prohlášení kritizovali zvolení Sunaka a vyzvali k vyhlášení předčasných voleb. Sunak ale po svém uvedení do funkce vyloučil, že by plánoval vyhlášení nových voleb.
»Konzervativní poslanci nedali hlas britským občanům a uvedli dalšího premiéra, který je mimo realitu a nemá žádný plán na nápravu škod,« řekl stanici BBC šéf Liberálních demokratů Ed Davey a dodal: »Jediný způsob, jak tenhle chaos ukončit, je vyhlásit předčasné volby«.
Ve stejném duchu se vyjádřila i místopředsedkyně labouristů Angela Raynerová, podle které Sunak nemá »žádný mandát, žádné odpovědi a žádné nápady«. »Pro tohle nikdo nehlasoval,« napsala Raynerová na svůj Twitter.
Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová Sunakovi ve svém prohlášení pogratulovala ke zvolení a uvedla, že s novým premiérem bude spolupracovat a budovat konstruktivní vztah nehledě na politické rozdíly. »Co se týče politického programu, navrhuji okamžitě vyhlásit předčasné volby. (Sunak) by také neměl přijít s dalším kolem daňových škrtů. Naše veřejné služby by to neunesly,« napsala Sturgeonová a dodala, že v otázce skotské nezávislosti se její pohled nezměnil. »Stává se dalším premiérem, který (ve Skotsku) nemá žádný mandát. Kdybychom měli šanci, bezpochyby bychom si ho nezvolili,« uvedla předsedkyně SNP.
Konzervativci samotní se ve svých vyjádření shodují v tom, že strana se nyní musí sjednotit za novým premiérem nehledě na to, kdo koho do dnešního dne podporoval.
Kdo je Rishi Sunak?
- Sunak byl od února 2020 ministrem financí v kabinetu Borise Johnsona, letos 5. července ale oznámil rezignaci na vládní post v návaznosti na kauzu jmenování Chrise Pinchera do vnitrostranické funkce i přesto, že Johnson věděl, že je Pincher podezřelý ze sexuálního obtěžování. Kandidaturu do čela britských konzervativců ohlásil Sunak o tři dny později. Kampaň zahájil videem na sociálních sítích, ve kterém deklaroval snahu »obnovit důvěru, postavit ekonomiku na nohy a sjednotit zemi«. Dodal, že jeho hodnotami jsou »patriotismus, férovost a tvrdá práce«.
- Na rozdíl od Liz Trussové, která se nakonec na rekordně krátkou dobu stala premiérkou, sliboval snížení daní, teprve »až si poradí s inflací«. Daně chce naopak dočasně držet vysoko, protože to je podle něj jediný způsob, jak předejít dalším státním půjčkám a roztáčení inflace. V případě svého zvolení oznámil na duben 2023 plán zvýšit daň z příjmů právnických osob z 19 na 23 procent, za naprostou prioritu označil pokles inflace. Uvedl také, že »chce soucitně pomoci těm, kteří se kvůli rychle rostoucím cenám nacházejí v ekonomických obtížích«.
- Na cestě do finále zápolení o premiérský post Sunak prošel hlasováním konzervativních poslanců, kteří v několikakolové volbě vyřazovali kandidáty, dokud nezbyl jen on a Trussová. V poslední fázi kampaně společně s Trussovou cestoval po Británii a hovořil s členskou základnou konzervativců. Ve vnitrostranickém hlasování získal 60 399 hlasů, Trussová zvítězila s 81 326 hlasy.
- V souboji o post lídra konzervativců – a tím i o křeslo premiéra – byl přitom Sunak dlouhodobě v čele všech průzkumů. Za popularitu vděčil podle médií mimo jiné štědrým finančním injekcím, které coby tehdejší ministr financí dopřával britské ekonomice během pandemie koronaviru. Prezentoval se zároveň jako svěží vítr britské pravice.
- Jakmile se ale výběr zúžil jen na dva soupeře, podařilo se Trussové, která se stylizovala do podoby nové Železné lady Margaret Thatcherové, přetáhnout na svou stranu prakticky všechny vlivné členy Konzervativní strany, včetně nedávných kandidátů na lídra Penny Mordauntové, Toma Tugendhata či Kemi Badenochové. Podle britských komentátorů se prezentovala jako schopná lídryně, efektivní manažerka a diplomatka, jež byla mimo jiné schopná ostrými lokty vyjednat tolik žádané pobrexitové obchodní smlouvy s Japonskem či Austrálií.
- Trussová ale po pouhých 45 dnech v úřadu ve čtvrtek 20. října rezignovala. Jejímu odchodu předcházely zmatky kolem kontroverzních plánů konzervativní vlády, které podkopaly důvěru trhů i britské veřejnosti ve schopnost ministerské předsedkyně vést zemi v době energetické krize, vysoké inflace a nejistoty vyvolané válkou na Ukrajině. Sunak dnes potvrdil, že se chce stát příštím britským premiérem, a posléze ze souboje odstoupila jeho protikandidátka Penny Mordauntová.
- Sunak je podle britských médií jedním z nejbohatších britských poslanců. V letech 2001 až 2004 byl analytikem v investiční bance Goldman Sachs a později partnerem ve dvou výnosných hedgeových fondech, kde nashromáždil značné jmění. Hodnota jeho majetku společně s majetkem jeho ženy se nyní odhaduje na 730 milionů liber, což je zhruba dvojnásobek odhadovaného jmění krále Karla III. a Camilly, královny manželky. Letos se Sunak společně s manželkou poprvé umístili v seznamu 250 nejbohatších lidí v Británii podle nedělníku The Sunday Times. Hodnota jejich jmění je řadí na 222. místo tohoto seznamu.
- Poslancem britského parlamentu je Sunak od května 2015 a jeho popularita od té doby strmě rostla. Podle průzkumu agentury YouGov byl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 nejoblíbenějším politikem konzervativců. Už během skandálu s večírky na Downing Street ho začátkem letošního roku zmiňovali jako možného Johnsonova nástupce ve funkci premiéra.
- Později ale jeho popularita opět klesla, když vyšlo najevo, že jeho manželka neplatila v Británii daň ze zahraničních příjmů. Jeho choť Akshata Murthyová je dcerou indického multimiliardáře Narayany Murthyho, který založil a téměř stoprocentně vlastní nadnárodní technologický gigant Infosys. Murthyová letos v dubnu potvrdila, že měla daňový status osoby žijící v Británii, ale s trvalým bydlištěm mimo tuto zemi, tudíž nemusela danit zahraniční příjmy. A souhlasila s tím, že začne v Británii platit daň ze všech svých příjmů. Nezdanění zahraničních příjmů jí podle odhadů britských médií mohlo ušetřit až 20 milionů liber. Ve firmě Infosys vlastní podle portálu BBC News zhruba jednoprocentní podíl v odhadované hodnotě 690 milionů liber. A jen z dividend získala ve finančním roce 2020 až 2021 zhruba 10,6 milionu liber.
- Nejasnosti a kontroverze vznikly také kolem Sunakova nepřiznaného majetku nebo zelené imigrační karty do Spojených států, kterou měl aktivní i měsíce poté, co se stal britským ministrem financí. A stejně jako expremiér Boris Johnson také Sunak dostal pokutu za nedodržování vládních protiepidemických opatření v takzvané partygate, která do značné míry způsobila Johnsonův pád.
- Sunak se narodil 12. května 1980 v Southamptonu, jeho otec se narodil v Keni a matka v Tanzanii, jeho prarodiče pocházeli z Paňdžábu. Jeho rodiče se do Británie přistěhovali v šedesátých letech. Studoval filozofii, politiku a ekonomiku na Oxfordské univerzitě. V letech 2018 až 2019 byl náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj a od července 2019 do jmenování ministrem financí byl prvním náměstkem tehdejšího ministra financí Sajida Javida. V referendu o vystoupení Británie z EU hlasoval pro brexit.
- S manželkou Askhatou Murthyovou mají dvě děti.
(cik, čtk)
Taky si zrovna po přečtení říkám, do vlád vstupují mili občané. Jistě by to pro národ mělo mít výhodu, něco již dokázali. Teď aby to dokázali i pro vzestup celého národa.
Trend ve světě. Šéfové vlád se stávají miliardáři. U nás se to docela vyplatilo (Babiš ve srovnání s profesorem bez jakékoliv životní praxe Fialou) a tak si myslím, že to pro Británii není tak úplně nejhorší tah. A Indové jsou velice matematicky (ale i obchodně) zdatní odborníci. Lepší to určitě bude než ta Trussová či Boris. Uvidíme.