Údaje o domácí produkci, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, potvrzují trvající útlum ekonomiky. Průmyslová výroba v březnu klesla meziročně o 2,7 procenta (loni v březnu vzrostla o 2,2 %), a proti předchozímu měsíci se snížila o 1,6 %. Stavební produkce se meziročně propadla o 8,3 % (po loňském poklesu o šest procent) a meziměsíčně se snížila o 7,8 %. Bilance zahraničního obchodu pak v březnu skončila s přebytkem, a to ve výši 39,3 miliardy korun, ovšem jen díky tomu, že dovoz klesl mnohem výrazněji než export.
Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v únoru, se průmysl po předchozí stagnaci meziročně zlepšil jen o 0,7 %, stavebnictví si po delší době přidalo 3,6 %, a zahraniční obchod skončil především díky vývozu aut s přebytkem ve výši 34,6 mld. Kč.
Prohlubuje se krize ve strojírenství
»Březnový meziroční pokles průmyslové produkce nejvíce ovlivnily dva faktory. Prvním z nich byla mimořádně vysoká loňská srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel. Druhým pak pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, který zasáhl již většinu oborů tohoto odvětví,« komentoval výsledek průmyslu Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. V oboru výroby strojů klesá podle statistiků produkce například ve výrobě čerpadel, zemědělských nebo kovoobráběcích strojů. Dále pokračoval pokles produkce v kovodělném průmyslu a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Produkce se naopak v březnu zvýšila v ostatním zpracovatelském průmyslu, a to částečně vlivem nízké srovnávací základny. Pokračoval také trend růstu v potravinářském a papírenském průmyslu. Meziročně stoupla i produkce oděvního a kožedělného průmyslu.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v březnu ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 5,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 8,6 %, tuzemské pak klesly o 1,1 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 1,5 %. Meziroční nárůst podle ČSÚ i v případě zakázek nejvíce ovlivnil automobilový průmysl, ale opačným směrem než v případě produkce. »Ve výrobě motorových vozidel se na růstu hodnoty nových zakázek projevila zčásti nízká loňská srovnávací základna, ale také růst celého odvětví. Hodnota nově nasmlouvaných zakázek vzrostla i ve výrobě elektrických zařízení, zejména světelných komponentů pro automobily,« uvedla k tomu Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Poprvé od konce roku 2022 se meziročně zvýšila hodnota nových zakázek v chemickém průmyslu. Méně zakázek naopak zaznamenaly výroba strojů a zařízení, kovodělný průmysl a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, uvedl dále ČSÚ.
Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesá, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v březnu snížil meziročně o dvě procenta.
Za celé první čtvrtletí klesla průmyslová produkce meziročně o 0,9 % a mezičtvrtletně o 0,8 %.
Stavebnictví se ne a ne odrazit ode dna
»Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 % a také meziměsíčně byl zaznamenán výrazný pokles. Zatímco meziroční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím, k tomu meziměsíčnímu přispěly více inženýrské stavby,« sdělila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se podle statistiků propadla meziročně o 11,1 %, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo pokles o 0,9 %.
»Orientační hodnota staveb, na které bylo v březnu vydáno stavební povolení, dosáhla 66 mld. Kč a meziročně vzrostla o polovinu. Tento růst zásadně ovlivnilo povolení šesti staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po jejich odečtení by orientační hodnota klesla o sedm procent,« vysvětlil Matějka.
Počet zahájených bytů klesl v březnu meziročně o 17,6 % na 2706 bytů, počet dokončených bytů se pak zvýšil jen o 0,2 % na 2559 bytů.
Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ přestal v měsíční periodicitě uvádět s tím, že její vývoj bude obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.
Za celé 1. čtvrtletí klesla stavební produkce meziročně o čtyři procenta, přičemž mezičtvrtletně stoupla o jedno procento.
Dovoz klesl mnohem výrazněji než export
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v březnu s přebytkem ve výši 39,3 mld. Kč, což byl oproti stejnému období předchozího roku o 22,3 mld. lepší výsledek.
Celkové saldo podle statistiků příznivě ovlivnil zejména obchod s elektrickými zařízeními, který se meziročně zlepšil o devět miliard korun a přešel tak z pasiva do aktiva. Kladné saldo vzrostlo v případě strojů a zařízení (o 2,8 mld. Kč) a u motorových vozidel (o 2,3 mld. Kč). Deficit v obchodu se základními kovy se pak zmenšil o 2,3 mld. Kč a obchod s ostatními dopravními prostředky skončil přebytkem 1,4 mld. Kč ve srovnání s deficitem 1,3 mld. Kč v předchozím roce.
Naopak nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně o 1,7 mld. Kč větší deficit v obchodu s rafinovanými ropnými produkty a nižší přebytek obchodu s elektřinou (o 1,2 mld. Kč).
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v březnu snížil meziročně o 1,7 mld. Kč, deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 23,6 mld. Kč.
Vývoz klesl v březnu meziročně o 3,3 % na 408,7 mld. Kč, dovoz se pak propadl o devět procent na 369,4 mld. Kč. Letošní březen měl o tři pracovní dny méně než březen 2023, upozornili v té souvislosti statistici.
»Obchodní bilance nadále rostla, přestože vývoz i dovoz meziročně klesl. Důvodem bylo rychlejší tempo poklesu dovozu, který se oproti loňské hodnotě snížil o více než 36 mld. Kč. Z toho téměř 32 mld. představovala nižší hodnota dovozu výrobků zpracovatelského průmyslu,« poznamenala Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.
Přebytek obchodní bilance za první tři měsíce letošního roku dosáhl 82,2 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 42 mld. Kč. Vývoz stoupl o 0,3 %, zatímco dovoz klesl o 3,4 %.
Ivan Cinka