Kdo z nás by si nepřál žít dlouhý život, kdy až do samého konce bude v dobré kondici, náladě i s minimem zdravotních neduhů?! Záleží samozřejmě také na štěstí, ale spoustu faktorů můžeme ovlivnit i my sami. Často se uvádí, že receptem je především sport a zdravá strava. To ano, ale kromě toho existuje řada překvapivých rad, jak dosáhnout vysokého věku ve formě a se stále mladou myslí.
Manželství
Možná se divíte, protože na manželství existuje řada vtipů s přesně opačným efektem, než je dlouhověkost. A pokud máte za sebou nějaké to zklamání ze společného života ve dvou, asi budete remcat. Ale nedávná studie z Nottinghamu vám nedává za pravdu. Vědecký tým tamní univerzity studoval poměrně reprezentativní vzorek manželských párů ve věku od 30 do 74 let a došel k reálnému závěru, že lidé žijící v trvalém manželském svazku se dožívají vyššího věku!
Jediným úskalím podle anglických odborníků je to, že manželé mívají i velmi podobný zdravotní profil a trápí je tudíž stejné neduhy. Způsobuje to podobný životní styl, ale – ten se dá přece jednoduše upravit! Správné stravování, pohyb a další návyky vedou k tomu, že oba manželé mohou žít šťastně po dlouhá léta. K zdravému životnímu stylu totiž přispívá i psychická pohoda. Takže: žádné hádky, hodně společných chvil bok po boku, dostatek intimních prožitků, dokud nám to zdraví dovolí – a uvidíte, že to s vaším organismem udělá zázraky!
Chůze
Hippokrates považoval chůzi za »nejlepší lék pro člověka«. Toto tvrzení se dá rovněž podpořit vědeckými studiemi ze současné doby. Podle několika nezávisle publikovaných průzkumů se jasně ukazuje, že lidé, kteří chodí pěšky, jsou méně nemocní než ti, kteří se vozí autem nebo mají sedavé zaměstnání a kroky zvolí pouze tehdy, když musejí jít do supermarketu na nákup.
Přínos chůze má racionální základ. Jednak posiluje srdce, svaly a kosti, což by asi dalo dohromady každé malé dítě, ale navíc umožňuje ještě pobyt na čerstvém vzduchu a po delší době i vyplavování hormonů dobré nálady. Mozek se okysličuje a prokrvuje – a špatná nálada je rázem tatam. Ano, výše uvedené se tvrdí o všech druzích sportu, ale na druhou stranu – při chůzi je riziko zranění tisíckrát menší než třeba při fotbale, v posilovně nebo i při běhu. A těžko bude člověk kopat do míče na stadionu do osmdesátky, že…?
Kontrola emocí
Zanechme nyní vědecké studie z poslední doby a přenesme se zpět v čase. Taoistickou legendou je mistr Ju Tíng-juan, který zemřel v roce 1933 – krátce poté, co se oženil se svojí 24. manželkou. Jelikož se uvádí jako datum jeho narození 1677, znamená to, že mu v době úmrtí bylo 256 let. Podle lidí, kteří ho znali, měl až do posledních okamžiků vlastní zuby a vlasy, přičemž celkově vypadal na padesát.
Samozřejmě že tuto čínskou legendu musíme brát s rezervou, ale zajímavé je, že mistr Lu nám zanechal svůj vlastní recept na dlouhověkost. První poučka říká: Nikdy v životě nespěchej! A druhá? Vyhýbej se extrémním emocím. Ono to spolu tak nějak souvisí a jeho názory potvrzují i dnešní lékaři. Pokud se člověk nechá ovládat prchlivostí, okrádá své tělo o energii. Prudké citové výlevy narušují harmonii vnitřních orgánů, jelikož ucpávají tři stanice odstraňování jedů – ledviny, játra a plíce. Takže platí heslo: »To chce klid a nohy v teple!«
Strava
O zdravém stravování už byly napsány stohy papíru. A i u nás na iportaL24.cz se mu dost věnujeme. Shrňme si tedy ty nejzákladnější body, které přispívají k tomu, že váš organismus bude v pohodě po dlouhá léta.
Nejhorší je, když se najíte jednou denně – a pořádně. Naopak: strava musí být vyvážená. Jezte pravidelně v malých dávkách, nejlépe pětkrát denně. Díky tomu nebudete mít pocit hladu, čímž zabráníte nárazovému přejídání a následnému tloustnutí. Dále zkuste z ovoce a zeleniny udělat součást každého jídla (byť třeba jen jako přílohu) a vyzkoušejte nízkotučné verze tradičních pokrmů. A nezapomínejte na tekutiny, jež jsou minimálně stejně důležité jako kvalitní strava. Dva až tři litry denně (nejlépe neslazené) by měly být pravidlem! Tyto návyky je třeba vštěpovat organismu už od nejmenšího věku, a ne s nimi složitě začínat »na stará kolena«. Své tělo neoblafnete a dlouhověkosti opravdu dosáhnete jen tehdy, když se budete správně stravovat skutečně »dlouhá léta«. Nikoli narychlo a pro efekt, jakmile něco začne být v nepořádku…
Alkohol, ale přiměřeně
Možná to bude znít divně, ale pravidelná konzumace alkoholu přispívá k dlouhověkosti. Nesmíte se ovšem řídit filmovým krédem, že alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství. Skutečně musí jít pouze (!) o malé dávky.
Například experti z Harvardské univerzity před časem zkoumali, proč se středomořské národy dožívají vyššího věku a v lepší kondici než ostatní. Kromě toho, že jim pomáhá sluníčko a zdravá strava (včetně zeleniny, ovoce, mořských plodů a olivového oleje), je blahodárný jejich zvyk dát si sklenku červeného vína denně.
Identicky hovoří jiné studie o jednom »panáku« denně. Ten má blahodárný účinek nejen na tlak, ale i na celkový pozitivní krevní obraz. A nebyli bychom Češi, kdybychom neznali informaci o tom, že rovněž jedno pivo denně je lék. Což nedávno potvrdila studie portugalských vědců, z níž vyplynulo, že muži, kteří vypili každý den jeden ležák, měli rozmanitější kolonii zdravých střevních mikrobů ve srovnání s měřeními provedenými před tím, než zahájili svou každodenní pivní pitnou kúru.
Pochopitelně však dodáváme: všeho s mírou. Jedno »pětipivo« konzumované den co den a proložené nějakou tou kořalkou už logicky lékem být přestává.
Přátelství
Kdykoli s v médiích nebo v agenturních zprávách píše o někom z lidí, co se dožili v plném zdraví devadesátky, či dokonce stovky, vždy je recept na dlouhověkost, který zaznívá z jejich úst, podobný: smích, dobrá nálada a dostatek přátel. Pokud je člověk celý »ustaraný, usoužený a schýlený jako sakura ve vichřici« (jak zní citát z legendární scénky Spejbla a Hurvínka), dlouhého věku se nedožije. Naopak smích je lékem se vším všudy – a nejlépe funguje v partě přátel. Michal David zpívá: »Pár přátel stačí mít, co uměj za to vzít.« A přesně tak zní naše závěrečná rada! Obklopte se skvělými lidmi, dokonalou partnerkou či partnerem, nestresujte se – a život bude hned delší, lepší a pohodlnější!
Marcela Špičková