Recept pro hazardní hráče: co vše je dobré vědět

Podle oficiálních českých i evropských studií jsou v populaci jen 3 procenta problémových hráčů. Nadměrné hraní ale může s sebou nést společenské a ekonomické následky. Proto vznikl projekt Zodpovědné hraní. A jeho iniciátoři vyzývají: »Ať jste kdokoliv, rádi bychom vám udělali jasno v tom, co všechno je dobré o hazardních hrách vědět, čeho je dobré se vyvarovat, jak funguje prevence a co dělat, když už je situace vážná.«

V projektu Zodpovědné hraní hraje významnou roli tzv. harm reduction přístup. Přeloženo do srozumitelného jazyka pro všechny jde o prevenci zaměřenou na snižování rizik a minimalizaci škod způsobených sobě nebo okolí vlivem nadměrného hraní. Není to zákaz hazardu, ani odsouzení těch, kteří hrají ve volném čase pro zábavu. Jde o to, aby zůstalo u zábavy a hraní hazardních her nepředstavovalo osobní nebo celospolečenský problém.

Společnosti podnikající v oblasti hazardních her cítí svou společenskou zodpovědnost, a proto přistoupily k vlastní seberegulaci – tvrdí ruku v ruce Fortuna, Tipsport, Sazka a Chance. Jejich cílem je mj. nejen ochrana sázkařů před závislostí, ale také snaha klienty udržet, jelikož v momentě, kdy spadnou do dluhové pasti, o jejich sázky přicházejí.

Aktéři nicméně zdůrazňují, že ryze lidské hledisko stálo a stojí na prvním místě. »V rámci projektu Zodpovědného hraní propojujeme společensky zodpovědné společnosti, které se podílejí na moderních a cílených nástrojích pomoci a podáváme pomocnou ruku těm, kdo ji potřebují,« uvádí se ve společném prohlášení.

Nástroj, který pozná rizikové chování hráče

Plošná preventivní opatření nejsou vždy zcela efektivní. Důkazem toho, že se ochrana hráčů dá dělat chytře a cíleně tam, kde je skutečně potřeba, se stal světově unikátní nástroj odhalující první symptomy rizikového chování hráčů.

Na základě využití umělé inteligence a big data analýzy byl v rámci projektu Zodpovědného hraní vytvořen prediktivní matematický model, který je schopen v reálném čase vyhodnocovat změnu chování hráče hazardních her. Ten bude schopen rozpoznat moment, kdy hráč začne sázet rizikově a okamžitě hráče na tuto skutečnost upozorní.

Ve spolupráci s předními českými vědeckými institucemi (projekt vzniká pod patronací Národního ústavu duševního zdraví) je pak řešena i následná intervence a okamžitá pomoc, která má hráči pomoci ztracenou kontrolu nad svým hraním získat zpět.

Nesmíme zapomenout, že lidé mají k dispozici i tzv. Odbornou radu, což je nezávislý, konzultační a poradní orgán projektu, složený z vyhlášených odborníků s různým zaměřením a expertýzou. Odborníci s vhledem a zkušenostmi z oborů adiktologie, psychologie a ekonomie, pomáhají v efektivním rozvíjení prevence i zmírnění dopadů rizikového hraní na hráče. Odborná rada projektu Zodpovědného hraní se skládá z předsedy a šesti řadových členů. Více zde.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy