Český statistický úřad dnes zveřejnil zpřesněný odhad vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle něj zvýšil mezičtvrtletně o 0,9 procenta a meziročně o 4,9 %. Mezičtvrtletně je to stejný výsledek jako v předchozím odhadu na konci května, meziročně se pak jedná o 0,1 procentního bodu vyšší růst. Výhled do budoucna ale nijak růžový není.
K posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla zahraniční poptávka.
»Srovnávací základna loňského roku byla ještě do značné míry ovlivněna protiepidemickými opatřeními a nedostatkem komponent zejména pro průmysl,« sdělil již v květnu ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. »V tomto roce se ve výdajích domácností již začíná projevovat rostoucí cenová hladina a omezování jejich výdajů zejména na předměty dlouhodobé spotřeby,« doplnil.
Ekonomové se shodují na tom, že v dalších čtvrtletích lze čekat kvůli dopadům války na Ukrajině a rostoucí inflaci podstatné zhoršení výkonu ekonomiky.
Statistici dnes také vyčíslili úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností, reálnou spotřebu na obyvatele, míru úspor domácností a míru zisku a investic nefinančních podniků.
Míra úspor domácností reálně klesla
»Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 5,6 %, meziročně o 4,4 %, a to zejména kvůli vysokému růstu cen,« uvedl dnes Kermiet.
Reálná spotřeba domácností na obyvatele se sice meziročně zvýšila o tři procenta, ale mezičtvrtletně již klesla o 0,4 %.
Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl podle ČSÚ v 1. kvartálu 38 610 korun. Oproti předchozímu čtvrtletí se reálně snížil o 8,3 % a meziročně klesl o 4,4 %.
Výsledkem vyššího mezičtvrtletního poklesu celkových příjmů domácností než jejich výdajů byla nižší míra úspor, a to 16,1 %. Mezičtvrtletně míra úspor domácností klesla o čtyři procentní body, meziročně se snížila o osm bodů.
Míra investic v sektoru domácností proti předchozímu čtvrtletí stoupla o 0,5 bodu a dosáhla 10 %. Meziročně došlo k růstu míry investic domácností o 1,4 bodu.
Míra zisku i míra investic podniků stoupla
Míra zisku nefinančních podniků činila podle statistiků v 1. čtvrtletí 44,8 %, což je o 0,4 procentního bodu více než v předchozím čtvrtletí, avšak o 4,1 bodu méně než před rokem. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků se zvýšily meziročně o 12 %. Míra investic stoupla mezičtvrtletně o 1,4 bodu na 29,4 %. Meziročně stoupla o 1,7 bodu.
Dluhy domácností dál výrazně rostou
Současně dnes Česká národní banka zveřejnila aktuální údaje o vývoji zadlužení. Dluhy českých domácností u bank podle ní v květnu stouply meziměsíčně o 16,7 miliardy Kč na 2,084 bilionu Kč. Zadlužení nefinančních podniků se snížilo o zhruba 1,4 mld. na 1,23 bil. Kč. Meziročně byly dluhy domácností na konci května vyšší o téměř 162 mld. Kč a dluhy firem stouply o 73 mld. Kč.
Dluhy českých domácností u bank rostly od února 2016 nepřetržitě do letošního dubna, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 mld. na 2,067 bil. Kč. Podle ČNB byly ale hodnoty v dubnové bankovní statistice ovlivněny pravomocným odebráním bankovní licence Sberbank CZ.
Zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Loni se meziměsíčně snížilo v červnu a prosinci, v ostatních měsících rostlo. Letos v lednu zůstalo zadlužení firem téměř beze změny, v únoru stouplo a od března klesalo. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V květnu činily 669 mld. Kč, což bylo 55 % z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.
»V květnu 2022 byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 43 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank (bez ČNB),« uvedla k výsledkům centrální banka.
Ivan Cinka