Vlivný pražský politik Petr Hlubuček (STAN) zůstává starostou pražských Lysolají. Této funkce se po obvinění v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP) zatím nevzdal. Podle idnes.cz je v hledáčku i další přední politik STAN.
Po středeční rezignaci na pozice ve straně i na kandidátce pro podzimní obecní volby dnes skončil ve funkci primátorova náměstka a člena městské rady. Odešel i z dozorčích rad Pražských služeb a DPP. Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil, že vládní hnutí STAN vyřešilo kauzu kolem Hlubučka razantně. Opozice ale volá i po rezignaci šéfa STAN a ministra vnitra Víta Rakušana, ten k tomu ale nevidí důvod. Navrhne nicméně dřívější konání volebního sněmu, což žádali i krajští politici hnutí.
Policisté obvinili ve středu kvůli hospodaření DPP 11 lidí. Vedle Hlubučka je mezi nimi podle neoficiálních informací médií také podnikatel Michal Redl – oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině, Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Jako podezřelí figurují v kauze podle médií i lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín, vedoucí Jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, dále někteří podnikatelé i osobní řidič Redla.
Proč nic nedělal?
»S ohledem na obvinění bude v DPP proveden hloubkový a forenzní audit a budou prověřeny všechny zakázky,« uvedl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vypracování auditů a prověření zakázek žádali opoziční zastupitelé. »Nerozumím tomu, jak náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), který je předsedou dozorčí rady DPP, může k policejní razii sdělit, že sice podstatu kauzy nezná a policie se na něj neobrátila, ale že v minulosti podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci, které se se podle něj týkalo stejné skupiny lidí. Nechápu, jak mohl celou dobu sedět ve své funkci a nevyzvat nikoho k rezignaci, nic nepodniknout. Neumím si představit, že kdyby se něco podobného stalo v době, kdy jsem byla poslankyní, že bych nečinně seděla vedle takových lidí,« neskrývala překvapení předsedkyně České suverenity Jana Volfová.
Někteří poslanci opoziční ANO a SPD pak vyzvali kvůli Hlubučkově obvinění k odstoupení ministra vnitra a šéfa STAN Rakušana. Předseda SPD Tomio Okamura přirovnal STAN k mafii a nazval jej politicko-podnikatelským projektem. Předseda ANO a někdejší premiér Andrej Babiš na sociálních sítích napsal, že »STAN je organizovaný zločin«.
Rakušan neodstoupí
Rakušan uvedl, že pro jeho odstoupení z funkce ministra vnitra není jediný důvod. »Práci policie nemůžu ani nesmím ovlivňovat. Důkazem je, že policie koná,« reagoval na kritiku a výzvy k odstoupení Rakušan. Později oznámil, že navrhne stranickému vedení, aby se na podzim uskutečnil předčasný sněm hnutí. Řádný se měl konat až za rok. Na sněmu chce ministr vnitra přijmout odpovědnost za všechny úspěchy i neúspěchy a zároveň obhajovat funkci.
Ucházet se o znovuzvolení hodlá na sněmu i místopředseda hnutí a ministr školství Petr Gazdík. Odmítl, že by obviněný podnikatel Redl jakkoli zasahoval do jeho politických kroků i rozhodování Starostů. Policie ho nekontaktovala a žádné vysvětlení ji nepodával. »S Michalem Redlem se známe, to jsem nikdy nepopíral. Pracovně jsem se s ním setkal například ohledně pronájmu prostor pro pedagogicko-psychologickou poradnu jako krajský radní, nakonec jsme však na kraji našli lepší řešení,« uvedl Gazdík s tím, že se s Redlem setkávali i společensky na přátelské bázi.
Reakce prý razantní
Hnutí STAN se zastal premiér Fiala, podle kterého byla jeho reakce na Hlubučkovo obvinění razantní. Současně by uvítal, kdyby takové řešení uplatňovalo i ANO u svých kauz. Šéfka další vládní koaliční strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila Hlubučkovo odstoupení ze všech funkcí za jedinou možnou reakci. »Přesně tak musí zareagovat i všichni ostatní, kdo v kauze figurují,« uvedla. Ani Ivan Bartoš, předseda Pirátů, s nimiž šli Starostové do sněmovních voleb, nevidí důvod k rezignaci šéfa STAN. »Vít Rakušan nemá jakékoliv tendence do vyšetřování zasahovat. Myslím si, že je to nějaký konstrukt, který vytváří opozice, která dlouhodobě má máslo na hlavě a jsou to ti poslední, kteří by měli na někoho ukazovat prstem,« řekl Bartoš novinářům.
Jako jednoznačnou a rychlou hodnotí reakci STAN po zveřejnění Hlubučkova obvinění také politologové. Podle nich ale pozastavení členství a výzva k odstoupení z funkcí, v nichž politik reprezentoval hnutí, byla logická, nicméně nemusí stačit a kauza může poškodit STAN v komunálních volbách. Někteří zmínili, že do voleb, které se budou konat 23. a 24. září, je ještě relativně daleko a voliči na kauzu spíše zapomenou. Připomněli nicméně, že od loňských sněmovních voleb, po kterých je STAN součástí vládní koalice, je to už několikátá kauza hnutí.
(zmk)