Prvomájové demonstrace se konaly v řadě zemí, ve Francii bylo zraněno sto policistů

Prvomájové pochody a demonstrace se konaly v mnoha evropských a světových městech. Patrně nejdramatičtější situace byla dnes v centru Paříže, kde došlo k potyčkám, zraněním policistů a použití slzného plynu.

Do ulic francouzských měst podle Všeobecné konfederace práce (CGT) vyšlo protestovat proti důchodové reformě 2,3 milionu lidí, z toho 550 tisíc se zúčastnilo demonstrace v hlavním městě.

Střety mezi radikálními demonstranty a policií cestou na náměstí Národa a odborářskou kolonou začaly téměř okamžitě poté, co se odborářská kolona dala do pohybu z náměstí Republiky. Chuligáni zapalovali odpadkové koše a házeli na policii kameny a lahve, bylo rozbito několik autobusových zastávek a oken bank.

Více než 100 policistů a četníků bylo zraněno, uvedl ministr vnitra Gerald Darmanen v televizní stanici BeFem. »Bylo zraněno 108 policistů a četníků, z toho 20 v Paříži,« řekl a dodal, že »na 1. máje se to stává velmi zřídka«. Dodal, že na protestech po celé Francii bylo zadrženo 291 osob, z toho 90 v Paříži. V Lyonu bylo podle BEFM při střetech zraněno 22 lidí, z toho 16 policistů.

Na shromáždění v Berlíně se sešlo více než 10 000 lidí

Desítky prvomájových protestů se konaly v německém hlavním městě, na pořádek v Berlíně dohlíželo 6300 policistů.Akce pořádala různá dělnická sdružení, ekologové a levicové skupiny. Protesty byly namířeny proti sociální nerovnosti, deportacím, znečišťování životního prostředí, výrobě a prodeji zbraní. Požadují lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy.

Svaz německých odborů (DGB) uspořádal pochod ze čtvrti Friedrichshain k radnici. Právě tam – na konečné stanici trasy – se konalo závěrečné shromáždění s téměř 6000 lidmi. Na protest v berlínské čtvrti Grunewald jich přišlo téměř 3000.

Ve večerních hodinách pochodovalo asi 20 000 lidí berlínskou čtvrtí Kreuzberg na protest proti sociální nerovnosti. Tuto akci pořádalo levicové sdružení Revolutionaer 1. Mai Berlin (Revoluční první máj Berlín). Policie se rozhodla pochod zastavit 300 metrů od jeho cílového bodu, náměstí Oranienplatz. Účastníci se poté rozešli do okolních ulic.

Shromáždění, které se v německém hlavním městě tradičně koná na prvního máje večer, se zúčastnili zástupci různých levicových skupin. V průběhu pochodu několikrát zapálili pyrotechniku a házeli lahve na policii. K žádným vážným incidentům nedošlo. Policie musela násilné účastníky několikrát zadržet.

Španělsko demonstrovalo za mzdy a důstojnou práci

V různých španělských městech se u příležitosti Svátku práce konaly demonstrace požadující vyšší mzdy. Demonstrace organizoval Všeobecný svaz pracovníků a Konfederace odborových komisí, které ohlásily více než 70 shromáždění pod heslem »Zvýšit mzdy, snížit ceny a rozdělit výhody«.

Četné demonstrace se konaly po celém království. Ve španělském hlavním městě uspořádali protestující průvod hlavními ulicemi města. Agentura TASS byla informována delegací regionální vlády, že se do shromáždění v Madridu zapojilo asi 10 tisíc lidí.

Organizátoři shromáždění se domnívají, že »nyní je na politických organizacích, aby řekly španělskému lidu, zda hodlají pokračovat v sociálním pokroku, nebo se naopak chtějí vrátit k úsporám a škrtům«. »Je nepřijatelné, aby podnikatelé nadále vykazovali současnou úroveň hrabivosti a lichvy, zatímco dělnická třída den ode dne chudne,« upřesnil Všeobecný odborový svaz pracovníků. »Existuje mnoho lidí, kteří se snaží vyjít s penězi, a tato situace je nepřijatelná.«

Organizace varovala zaměstnavatele, že pokud okamžitě nezačnou jednat o nové dohodě o zvýšení mezd, protesty v mnoha odvětvích naberou na síle. Odbory se také domnívají, že rostoucí inflace ve Španělsku není způsobena pouze vnějšími faktory. »Ve velmi významné míře je růst cen tažen superzisky podniků,« dodali organizátoři shromáždění.

U příležitosti Svátku práce se konalo shromáždění také ve Valencii, kde končí měsíc trvající experiment místních úřadů se zavedením čtyřdenního pracovního týdne. Umožnila to skutečnost, že všechna pondělí, která byla vyhlášena za volné dny, připadla ve městě na státní svátky. Cílem je analyzovat, jak zkrácený pracovní týden ovlivňuje aspekty, jako je zdraví a pohoda místních obyvatel, životní prostředí a hospodářství, zejména v oblasti obchodu, pohostinství a volného času. Výsledky experimentu by měly být představeny v červenci tohoto roku.

Španělská vláda rovněž plánuje zahájit pilotní projekt zavedení čtyřdenního pracovního týdne v některých malých a středních podnicích. Na pomoc podnikům, které se experimentu zúčastní, Madrid vyčlení téměř 10 milionů eur.

Odbory v Řecku oslavily 1. máj shromážděním před parlamentem

Řecké odbory si v pondělí připomněly Svátek práce masovými shromážděními před parlamentem, kde protestovaly proti neoliberální politice současné středopravicové vlády, zvyšování nákladů a nízkým mzdám.

Největší odborové organizace v zemi uspořádaly shromáždění na centrálním náměstí Klatmonas a poté pochodovaly s červenými vlajkami a transparenty k budově parlamentu na centrálním náměstí Syntagma.

Zástupci opozičních stran na shromážděních odsoudili vládní politiku, která podle nich vede ke zbídačování lidí. Předseda ústředního výboru Komunistické strany Řecka (KPŘ) Dimitris Koutsoumbas na demonstraci na Syntagmě prohlásil, že »v nadcházejících parlamentních volbách 21. května komunistická strana ještě více posílí své síly, aby zabránila protilidovým opatřením, ale hlavně připravila půdu pro radikální změny v ekonomice a společnosti, proti protilidové politice všech kapitalistických vlád, EU, NATO, vykořisťovatelů řeckého lidu«.

Nikos Androulakis, předseda levicové opoziční strany PASOK – Hnutí za změnu, uvedl, že první máj, den, kdy si připomínáme boje pracujících a oběti za jejich práva, a také blížící se celostátní volby jsou příležitostí k posouzení skutečné situace pracujících a řecké ekonomiky. »Jen v roce 2022 klesly reálné mzdy o 7,4 %, zatímco kupní síla domácností je třetí nejhorší mezi státy EU. Kolektivní pracovní smlouvy se rozpadly. Hospodářský růst, který řecký premiér Kyriakos Mitsotakis slíbil, je růstem při mzdách za práci ve výši 400 a 500 eur měsíčně, kvůli nimž naši mladí lidé nadále dávají přednost odchodu do zahraničí,« řekl Androulakis.

Na prvního máje pořádaly řecké odbory několikahodinovou stávku zaměstnanců v dopravě. Všechny tři linky aténského metra jsou v pondělí po celý den mimo provoz, stejně jako příměstské vlaky, autobusy a tramvaje. Kvůli stávce odborů námořníků zůstaly všechny lodě zakotveny v přístavištích země, čímž byla na jeden den přerušena doprava z řeckých ostrovů na řeckou pevninu.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy