Průmyslová výroba v březnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o 2,2 procenta (ve stejném měsíci před rokem přitom stoupla jen o 0,4 %) a ve srovnání s letošním únorem se zvýšila o 1,7 %. Stavební produkce naopak v březnu klesla meziročně o šest procent (loni růst o 8,2 %) a meziměsíčně byla nižší o 0,9 %. Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem ve výši 15,9 miliardy korun, což byl meziročně o 28,1 mld. Kč lepší výsledek.
Připomeňme, že v únoru zaznamenal průmysl meziroční růst o dvě procenta, stavebnictví si zejména kvůli vysoké srovnávací základně před rokem pohoršilo o 4,3 % a obchodní bilance skončila s přebytkem ve výši 14,3 mld. Kč.
Průmysl zatím táhnou auta
»Meziroční růst produkce nejvýznamněji ovlivnila výroba motorových vozidel, kde se produkce zvýšila meziročně o 42 % a meziměsíčně o více než desetinu. Vedle vlivu nižší srovnávací základy se v tomto odvětví projevilo i zlepšení dodávek komponentů. Ve většině průmyslových odvětví však produkce meziročně poklesla,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce zaznamenala podle statistiků výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde se zčásti projevila loňská vyšší základna ovlivněná zvýšenou produkcí uhelných elektráren. Pokles pokračoval i ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, v chemickém průmyslu, hutnictví a slévárenství nebo těžbě a dobývání, kde produkce meziročně klesla o pětinu.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v březnu klesla meziročně o 1,7 %. Zatímco nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o pět procent, tuzemské nové zakázky vzrostly o 5,6 %. »Meziměsíčně klesla hodnota nově uzavřených průmyslových zakázek již šestý měsíc v řadě. Zároveň, a to poprvé od podzimu roku 2021, klesla hodnota nových zakázek i meziročně,« upozornila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. O více než pětinu klesla hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, o desetinu v kovodělném průmyslu a pokles poptávky pokračoval i ve výrobě chemických látek a přípravků. Dvojciferný pokles zaznamenal i textilní průmysl, kde se však částečně projevila vyšší srovnávací základna z loňska.
Klesající tendenci má i zaměstnanost v průmyslu. Průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v březnu snížil meziročně o 1,3 %.
Další citelný propad bytové výstavby
»Zatímco meziměsíční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím a inženýrské stavby rostly, k meziročnímu poklesu přispěly oba segmenty stejnou měrou,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Produkce v pozemním stavitelství se podle statistiků ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 4,1 %. Produkce inženýrského stavitelství pak klesla meziročně o 12 %.
Stavební úřady vydaly v březnu 6805 stavebních povolení, meziročně o 13,3 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 44,1 miliardy korun a meziročně klesla o 6,3 %.
Zahájeno bylo 3306 bytů, meziročně o 21 % méně. Dokončeno bylo 2549 bytů. »Počet dokončených bytů meziročně klesl o 22,7 % zčásti vlivem vyšší srovnávací základny z loňského března. Rodinné i bytové domy klesaly podobným tempem a celkový pokles tlumily nástavby zejména bytových domů,« vysvětlil Matějka.
Stejně jako pracovníků v průmyslu i stavbařů ubývá. Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se snížil meziročně o 1,5 %.
Třetí přírůstek v řadě díky vývozu aut a přechodně levnějším energiím
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v březnu podle předběžných údajů ČSÚ přebytkem ve výši 15,9 mld. Kč, meziročně o 28,1 mld. Kč lepším.
Celkové saldo příznivě ovlivnil zejména meziročně o 18,9 mld. Kč vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (vývoz stoupl o 31,4 mld. Kč). Schodek obchodu s ropou a zemním plynem se vlivem nižších cen na světových trzích zmenšil o 10,8 mld. Kč. Kladné saldo v obchodu se stroji a zařízeními vzrostlo o 3,3 mld. Kč a o stejnou částku byl menší deficit obchodu se základními kovy.
Nepříznivý vliv na celkové saldo měl podle statistiků naopak zejména pokles přebytku v obchodu s elektřinou (o 6,3 mld. Kč). Přechodem z aktiva do pasiva se pak zhoršila bilance obchodu s ostatními dopravními prostředky (o 2,5 mld. Kč) a elektrickými zařízeními (o 1,9 mld. Kč).
Bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v březnu v souladu s dlouhodobým trendem zlepšila, a to meziročně o 18,8 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se ale tentokrát výjimečně o devět miliard korun zmenšil.
Vývoz vzrostl v březnu meziročně o 7,7 % na 416,8 mld. Kč a dovoz se zvýšil o 0,4 % na 400,9 mld. Kč. »Meziroční růst vývozu byl i v březnu vyšší než u dovozu, obchodní bilance tak skončila již třetí měsíc za sebou v kladných číslech. Přispěl k tomu nejen meziroční nárůst vývozu motorových vozidel a jejich dílů přibližně o 37 %, ale i meziročně nižší hodnota dovozu ropy a zemního plynu o více než 44 %,« shrnula výsledky zahraničního obchodu Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Dodejme, že v lednu až březnu letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance 39,6 mld. Kč ve srovnání s deficitem 12 mld. Kč ve stejném období předchozího roku. Vývoz stoupl od počátku roku o 9,7 % a dovoz se zvýšil o 4,8 %.
Ivan Cinka