Průmysl se alespoň v květnu vymanil z červených čísel, zahraniční obchod v nich zůstává

Průmyslová výroba vzrostla v květnu podle včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 3,3 procenta. Stejně si vedlo i stavebnictví. Meziměsíčně si průmysl polepšil o 2,4 % a stavební produkce stoupla o 0,4 %. Bilance zahraničního obchodu ale skončila opět se schodkem, tentokrát činil 23,3 miliardy korun. Situace zejména v tuzemském průmyslu a stavebnictví se tak alespoň z pohledu květnové statistiky jeví jako stabilizovaná, avšak vzhledem k pokračujícímu růstu cen zejména energií, ale i dalších komodit a materiálů, rostoucí spotřebitelské inflaci a s tím spojené slábnoucí poptávce domácností, a v neposlední řadě ekonomickému vývoji ve světě, lze v příštích měsících očekávat zpomalení i pokles produkce.

Propad prozatím zastavily automobilky

»V květnu produkce průmyslu po několika měsících meziročně vzrostla. Významný podíl na výsledku měla výroba automobilů, kde došlo oproti loňskému roku k dílčímu zlepšení v dodávkách dílů,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

»Meziroční růst vykázala většina průmyslových odvětví. Tento růst však prozatím nedokázal zvrátit stagnační trend patrný v celém dosavadním průběhu letošního roku,« řekla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Produkce ve výrobě motorových vozidel vzrostla i díky nízké srovnávací základně meziročně téměř o desetinu a poprvé po roce se přiblížila úrovni ze začátku minulého roku. V chemickém průmyslu se podle statistiků poměrně dařilo výrobě organických chemických látek, hnojiv a plastů v primárních formách. Naopak nastal značný pokles výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení, který podobně jako v dubnu výrazně umocnila vysoká srovnávací základna.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o devět procent. Zatímco se nové zakázky ze zahraničí zvýšily jen o 5,2 %, tuzemské vzrostly o 17,2 %. »Hodnota nově nasmlouvaných tuzemských zakázek klesla pouze ve výrobě strojů a zařízení. Velmi vysokými tempy rostla v odvětvích, kde se projevuje celosvětově zvýšená poptávka doprovázená výrazným tlakem na cenu. Růst zakázek ze zahraničí zbrzdila zejména výroba motorových vozidel, kde byl však meziroční pokles způsoben velmi vysokou srovnávací základnou,« uvedl ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu zvýšil meziročně o 0,1 %.

Konečně se alespoň trochu rozjela výstavba bytů

»Stavební produkce v květnu meziročně vzrostla v obou segmentech podobným tempem a také meziměsíčně jsme po dvou měsících zaznamenali růst,« uvedl Matějka.

Produkce v pozemním stavitelství (jedná se především o stavby budov) se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 3,5 %, inženýrské stavitelství, které zahrnuje stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo růst o 2,8 %.

Stavební úřady vydaly v květnu 8035 stavebních povolení, meziročně o 8,4 % méně. Orientační hodnota těchto staveb ale dosáhla 49,9 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku stoupla o 33,1 %.

»Počet zahájených bytů v květnu meziročně vzrostl o 24,1 % a dosáhl hodnoty 5309 bytů. Jedná se o nejvyšší číslo od roku 2006, kdy jsme začali s měsíčním sledováním, a růst jde plně za bytovými domy,« informovala Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby. Počet dokončených bytů se pak podle statistiků zvýšil meziročně o 3,1 % 2882 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví vzrostl meziročně o 0,4 %.

Export zdaleka nestačí na tempo růstu dovozů

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila podle předběžných údajů ČSÚ v květnu se schodkem 23,3 mld. Kč, což byl meziročně o 26,4 mld. Kč horší výsledek.

Celkové saldo nepříznivě ovlivnil především meziročně o 26,4 mld. Kč větší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem kvůli růstu cen na světových trzích a vyššímu dovezeného množství. Dále se prohloubil schodek v obchodu se základními kovy (o 5,1 mld. Kč) a rafinovanými ropnými produkty (o 2,9 mld. Kč). Příznivý vliv na celkové saldo pak měl zejména vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (o 9,9 mld. Kč) a elektřinou (o 2,5 mld. Kč).

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v květnu zlepšila meziročně o 17,6 mld. Kč, prohloubil se ale deficit v obchodu se státy mimo EU, a to o 43,5 mld. Kč.

Vývoz se zvýšil meziročně o 18,1 % na 390,3 mld. Kč, avšak dovoz vzrostl o 26,3 % na 413,6 mld. Kč.

»Solidní dvouciferný růst vývozu zboží nestačil k tomu, aby se květnová obchodní bilance vymanila z červených čísel. K zápornému výsledku přispěla zejména meziročně výrazně dražší fosilní paliva, na jejichž dovozu je Česká republika silně závislá,« uvedl k tomu Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ).

V lednu až květnu letošního roku vykázala obchodní bilance schodek 60,1 mld. Kč, zatímco ve stejném období minulého roku skončila s přebytkem 85 mld. Kč. Vývoz se zvýšil od začátku roku meziročně o 7,9 % a dovoz vzrostl o 17,6 %.

Vyhlídky nejsou nijak růžové

Vyhlídky dalšího vývoj v zatím nad vodou se držícím průmyslu i stavebnictví, natož v zahraničním obchodu, přitom nebudí příliš optimismu. Vysoké ceny energií, dalších komodit a materiálů včetně stavebních, nejistota ohledně dodávek potřebných komponent, rostoucí spotřebitelská inflace a spolu s ní i slábnoucí poptávka domácností, to vše nevěstí nic dobrého. V dalších měsících lze tak čekat stále horší výsledky.

Ani výhled světové ekonomiky přitom není nijak růžový. Podle šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristaliny Georgievové měnový fond v příštích týdnech již potřetí v tomto roce sníží svou prognózu globálního hospodářského růstu pro letošní rok. V dubnu MMF odhad letošního růstu světové ekonomiky snížil na 3,6 % z předchozí prognózy 4,4 %. Georgievová navíc nevylučuje, že v roce 2023 dojde ke globální recesi. Loni přitom světová ekonomika vzrostla o 6,1 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy