Propad průmyslu a stavebnictví nejen pokračuje, ale dokonce zrychluje!

Pokud data o tuzemské produkci, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, nevyvolají alespoň vrásky na čelech členů pětikoaliční vlády, pak už mají opravdu hroší kůži. Tuzemská ekonomika se totiž potápí stále víc. Průmyslová výroba byla v červnu meziročně nižší o 3,4 procenta  (loni v červnu přitom stoupla jen o 0,9 %), a proti předchozímu měsíci se zvýšila jen nepatrně (+0,7 %). Stavební produkce se meziročně opět propadla, tentokrát o 10,2 % (po loňském mírném oživení o jedno procento) a meziměsíčně byla nižší o 0,8 %. Uspokojivější by mohla být pouze bilance zahraničního obchodu, která v červnu skončila s přebytkem ve výši 29,3 miliardy korun, export ovšem meziročně klesl a bilanci »zachraňoval« ještě větší pokles vývozu.

Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v květnu, si průmysl meziročně pohoršil o 3,4 %, stavebnictví po dlouhodobém sešupu zaznamenalo další propad o 6,8 %, a zahraniční obchod skončil s přebytkem ve výši 13,6 mld. Kč, ovšem díky stagnaci dovozu při pouze mírném růstu exportu. Lze tedy konstatovat, že meziroční pokles domácí produkce proti minulému měsíci ještě zrychlil.

Auta tentokrát »táhla« průmysl »z kopce«

Nižší byla podle statistiků především výroba motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků. »Pokračoval také dlouhodobý pokles ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství,« konstatovala Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Naopak zlepšení statistici zaznamenali ve výrobě a rozvodu elektřiny a plynu, v chemickém a potravinářském průmyslu, ale i v oděvním a kožedělném průmysl.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červnu ve sledovaných odvětvích stoupla meziročně o 4,1 %, přičemž nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 4,8 % a tuzemské nové zakázky se zvýšily o 2,8 %. »Nové průmyslové zakázky přibyly zejména ve výrobě motorových vozidel. Jejich hodnota se v tomto odvětví zvýšila meziročně o více než desetinu. Nové dlouhodobé zakázky byly uzavřeny v podnicích vyrábějících ostatní dopravní prostředky a zařízení, zejména kolejová vozidla,« upřesnila Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Pokles zakázek naopak pokračoval ve výrobě strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů, v hutnictví a slévárenství.

Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesala, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v červnu snížil meziročně o 2,1 %.

V propadu je jak pozemní, tak inženýrské stavitelství

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se podle statistiků propadla meziročně o 10,4 %, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, kleslo o 10 %.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v červnu vydáno stavební povolení, dosáhla 51,2 mld. Kč a meziročně se snížila o 5,6 %.

Počet zahájených bytů se v červnu zvýšil meziročně o 9,3 % na 2704 bytů, počet dokončených bytů vzrostl o 10,5 % na 2704 bytů. Nicméně v celém letošním pololetí se bytová výstavba dál nachází pod úrovní stejného období minulého roku.

Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ přestal v měsíční periodicitě uvádět s tím, že její vývoj bude obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.

Snížily se dovozy i export

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v červnu s přebytkem ve výši 29,3 mld. Kč, což byl oproti stejnému období předchozího roku o 11,2 mld. lepší výsledek.

Celkové saldo podle statistiků příznivě ovlivnil zejména meziročně menší schodek v obchodu s chemickými látkami a přípravky (o 2,9 mld. Kč) a v obchodu s ropou a zemním plynem (o 2,5 mld. Kč). Kladné saldo se o 2,3 mld. Kč zvýšilo v obchodu s elektrickými zařízeními a o 2,1 mld. Kč v obchodu s motorovými vozidly.

Naopak nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně větší deficit v obchodu s rafinovanými ropnými produkty (o tři miliardy korun) a menší přebytek v obchodu se stroji a zařízeními (o 0,9 mld. Kč).

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v červnu snížil meziročně o 3,4 mld. Kč a deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 13,9 mld. Kč.

Vývoz se v červnu snížil meziročně o 4,2 % na 386,2 mld. Kč, dovoz klesl o 7,3 % na 356,9 mld. Kč.

»V červnu došlo k meziročnímu poklesu u většiny komoditních skupin, a to jak na straně vývozu, tak dovozu. Meziroční růst o více než jednu miliardu korun jsme zaznamenali pouze u dovozu rafinovaných ropných produktů nebo u vývozu chemických látek a chemických přípravků a ostatních dopravních prostředků,« doplnila Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Přebytek obchodní bilance za prvních šest měsíců letošního roku dosáhl 156,5 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 80 mld. Kč. Vývoz stoupl od počátku roku o 2,2 % a dovoz se snížil o 1,4 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy