Proklamovaná jednota EU se pomalu hroutí

    0
    39
    ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

    Nejistota ohledně dodávek plynu z Ruska umocněná požadavkem na platby v rublech a jejich v počátku zcela jednoznačným odmítnutím ze strany Evropské unie, stále více nahlodává jednotu unijních zemí.

    Připomeňme, že motivací ruského požadavku, aby si evropské firmy nejprve koupily ruble v jeho bance a následně jimi platit za plyn, bylo především zmrazením ruských devizových rezerv na Západě.

    Včera problém řešili ministři energetiky unijních zemí. Evropská komise poté vydala ústy své komisařky Kadri Simsonové prohlášení, že neví o státech EU či firmách z těchto zemí, které by za ruský plyn v souladu s požadavkem Moskvy platily v rublech. Pokud by prý na to přistoupily, poruší unijní sankce.

    Nicméně podle informací řady médií už několik firem ve snaze udržet si dodávky ruského plynu otevření účtů u ruské banky přislíbilo.

    Zástupci řady vlád včera uváděli, že jejich země nechtějí na dosavadním systému nic měnit a nepřistoupí na platby v rublech.

    Naproti tomu Maďarsko dosud dává najevo ochotu platit v ruské měně, bylo. Možnost připojit se k rublovým platbám však po jednání podle ČTK nevyloučil ani slovenský ministr hospodářství Richard Sulík. »My uděláme všechno pro to, abychom odpojeni nebyli,« prohlásil s odkazem na osud Polska a Bulharska, kterým Rusko dodávky plynu již zastavilo. Slovensko podle něj bude do Moskvy platbu za dubnové dodávky posílat až 20. května a do té doby chce počkat na vývoj situace u ostatních zemí a podrobný návod od komise.

    Italský ministr pro ekologickou tranzici Roberto Cingolani pakpodle ČTKbruselskému webu Politico řekl, že by se mělo na »několik málo měsíců« povolit evropským energetickým firmám platit za dodávky z Ruska rubly. Energetické firmy se podle něj nacházejí ve svízelné situaci, protože hrozí, že by platbou v rublech porušily sankce, a současně jim hrozí přerušení dodávek v případě, že ruskému požadavku nevyhoví. Minulý týden italská energetická společnost ENI, ve které má podíl vláda, uvedla, že požadavek platit v rublech zkoumá, účet v ruské měně si ale zatím nezřídila.

    Ministři včera podle ČTK chtěli od Simsonové slyšet podrobnější vysvětlení, při jakém postupu firmy poruší sankce a co je ještě v souladu s pravidly. Činitelé komise minulý týden prohlašovali, že pokud firma zaplatí v eurech či dolarech a tím bude transakce ukončena, bude postup v pořádku. Pokud však bude platba hotova až po převodu peněz na druhý účet v rublech, proviní se proti sankcím.

    Simsonová upřesnila, že pokud bude převod v rukou ruských orgánů a platba bude dokončena připsáním rublů na účet Gazprombank, půjde o porušení sankcí. Komise by detailnější rozbor k platbám a sankcím měla státům poskytnout během několika dnů. S největší pravděpodobností se pokusí najít řešení ve stylu Chytré horákyně, protože pokud bude striktně trvat na přísném zákazu platit v rublech, s jednotou EU to asi půjde z kopce…

    Ivan Cinka

    Zanechte komentář

    Please enter your comment!
    Please enter your name here