Nejsme populisté, víme, že ochrana sociálního smíru bude něco stát, zaznělo při dnešním zahájení akční části předvolební kampaně ČSSD v pražském Lidovém domě. Proto navrhuje strana několik zásadních daňových úprav v čele s progresivním zdaněním firem, bankovní daní či daní z mimořádného zisku energetických firem.
»Vláda přešlapuje a váhá,« uvedl na úvod hlavní části dnešní akce místopředseda a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. »Máme řešení směrem k cenám elektrické energie a zemního plynu a nabízíme opatření v oblasti sociální politiky,« řekl Netolický. Podle něj je nepochybné, že vláda bude pod tlakem donucena k zastropování cen, ovšem za důležité považuje, nakolik bude únosná hranice v jednotlivých komoditách. »Jsou tu různé návrhy psané od stolu. Ale musí to být sociálně únosné v konkrétních oblastech sociální sféry, nesmí to být nepřijatelné pro domácnosti, podnikatele, živnostníky. Není možné, aby celý veřejný sektor platil ty nehorázné částky, které jsou v rámci trhu spekulativní. Když jezdím po krajích, nezaznamenal jsem nikde spokojenost. Vláda přešlapuje na místě, lidé jsou plni očekávání, a je potřeba, aby výše zastropovaných cen byla únosná. A aby to nedopadlo jako s úsporným tarifem, který je úsměvný, protože pomáhá těm, kteří nepotřebují pomoc, a těm, kdo ji potřebují, pomáhá nedostatečně. Letošní komunální volby zkrátka budou poznamenány tímto celostátním tématem a pro ČSSD a levicovou politiku je to téma významné,« dodal Netolický.
Další místopředsedkyně sociální demokracie Daniela Ostrá vzápětí představila body, které mají občanům pomoci zvládnout současnou krizi. »Za poctivou práci musí být důstojná odměna. Kolem 140 tisíc občanů má měsíční příjem 16 200 korun, další stovky tisíc jsou na tom navíc tak, že při současných cenách energií, bytů a potravin jim plat nestačí. A to je nedůstojné! Pokud děláte všechno, co máte, a přesto vám plat nevystačí, je jasné, co to udělá s důstojností člověka. A v tom momentě lidé potřebují pomoc od vlády. A ta místo toho posílá občanům spoustu moralizujících rad a posměšných vzkazů, jako že stát tu není od toho, aby pomáhal lidem – a tímto zdravím paní Pekarovou Adamovou,« prohlásila ironicky místopředsedkyně ČSSD. Navrhuje proto zvýšení minimální mzdy na 20 tisíc korun a její automatickou valorizaci.
Další krok strany v programu proti chudobě by následoval směrem k seniorům. »Důchodci dnes živoří. Nemohou si ani koupit základní potraviny jako zeleninu, máslo nebo maso. Proto navrhujeme minimální důchod 13 tisíc korun. Někdo, kdo celý život pracoval, nesmí upadnout do chudoby,« připojila Ostrá. Podle ní jsou další skupinou, na niž dopadá stávající drahota, rodiče-samoživitelé, ale i páry s více dětmi. Řešením, jež navrhuje sociální demokracie, má být snížení DPH na základní potraviny z 15 na 5 procent a zavedení měsíčního třítisícového přídavku na děti pro všechny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje.
Třetí z místopředsedů Tomáš Petříček následně představil představy strany, jak najít finance pro navrhované sociální kroky. »Nejsme populisté a víme, že adekvátní pomoc domácnostem a udržení nebo ochrana sociálního smíru bude něco stát. Nechceme utrácet bez adekvátních příjmů. Na rozdíl od koalice i populistické parlamentní opozice, víme, jak získat příjmy do státního rozpočtu, protože pokud bychom to neudělali, nebude moci být pomoc občanům v současné krizi adekvátní,« řekl exministr zahraničních věcí.
Prvním krokem, jak naplnit státní pokladnu, je podle Petříčka rychlé zavedení bankovní daně. »Banky v roce 2021 zvýšily zisky o 23 miliard korun, a adekvátní daň by v tomto směru přinesla státu ročně 14 miliard korun,« prohlásil Petříček. Jeho strana dále navrhuje progresivní zdanění firem, protože dnes bez ohledu na zisku firmy platí stejné daně, lhostejno, zda jde o malé podnikatele či o velké nadnárodní korporace. »Velcí se musí více podílet na pomoci domácnostem,« vyzval Petříček a dále představil krok tři, kterým by bylo zavedení digitální daně, jež by přinesla navíc dalších deset miliard korun, a čtvrtý bod programu pro pomoc lidem v nouzi, jímž je daň z mimořádných zisků energetických firem, která je běžná i ve většině západních zemí. Například ve Velké Británii, jak uvedl Petříček, činí daň příjmu 25 procent.
Šmarda: Pravice má respekt jen k penězům a moci
Sociální demokraté při téměř dvouhodinovém programu představili kandidáty do Senátu i do zastupitelstev v klíčových městech. Od počátku se moderování ujal přímo předseda strany Michal Šmarda. Nejznámější osobností, která se objevila na pódiu pražského Lidového domu, byl expremiér Vladimír Špidla, který kandiduje na Praze 11. »Kromě současné krize trápí občany na Praze 11 nelítostný tlak developerů. Vedle bytové problematiky je problémem i doprava,« prohlásil Špidla, který je přesvědčený, že dokáže své politické zkušenosti na různých pozicích přetavit i v Senátu.
Zvučným jménem je rovněž vedoucí kandidátka hnutí Solidarita do Zastupitelstva hlavního města Prahy Anna Šabatová. Podle ní se podařila v metropoli nevídaná věc, kdy se domluvili na koalici ČSSD, Zelení, Budoucnost a Idealisté. »Praze zoufale chybějí levicová řešení, a my jsme tímto přispěli, aby se znovu postavila demokratická levice. Ta schází všem a uvědomují si to už i lidé na pravém spektru,« řekla bývalá ombudsmanka a mluvčí Charty 77. Sociálnědemokratická jednička na pražské kandidátce a dvojka v koalici Miroslav Dvořák předvedl pro iportaL24.cz alegorický tramvajo-stan. »Pokud bude nečinnost vlády směrem k energetické krizi, nezbude občanům než se sem přestěhovat,« řekl ironicky.
ČSSD v rámci akce spustila i petici vládě, která vyzývá, aby se ČEZ dostal pod stoprocentní veřejnou kontrolu. Šéf strany Šmarda pak seznámil přítomné s tím, že sociální demokracie nebude chybět na velké demonstraci, kterou svolal šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula na 8. října do Prahy. »Pravice nemá respekt k člověku, jen k penězům a moci. Trh sám nemůže být zárukou dobrého života. Trh není cíl, je to jen nástroj pro klidné časy, ale my v klidných časech nežijeme. Dobrý život může člověku zajistit jen politika založená na solidaritě, politika, která uznává, že každý člověk je sám o sobě jedinečný,« dodal na závěr Šmarda.
Volby do obecních zastupitelstev se uskuteční 23. a 24. září a spolu s nimi proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu Parlamentu ČR. To druhé bude následovat týden nato. ČSSD loni v parlamentních volbách propadla, když nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Nadcházející volby tak bere jako první krok k restartu.
(pk)
FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar
Jestli ma nekdo z levicových stran nadeji na návrat do parlamentu, pak ČSSD. Komunisti ne!
Teda, mne ale přijde, že socani na rozdíl od komoušů i navrhuji řešení proti fialovemu hnusu. Ta Konecna umi jen hrimat proti, ale sama nic konstruktivní nenabízí.
Hlavně nechápu, proč je zde za vikend věnováno tolik prostoru neparlamentnim stranám…
Všechno, co navrhujou, je sympaticky, ale porad ve mne zůstává pachuť toho, že nadávají na pravici, ale sami se s ni spojovali a spojují. A kdykoliv mohla vzniknout levicová vláda, byli ti Špidlové proti.