Produkce průmyslu i stavebnictví je dál v útlumu, restart ekonomiky se odkládá

Údaje o tuzemské produkci z počátku druhého čtvrtletí, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, ukazují, že restart stagnující ekonomiky se opět nekoná. Průmyslová výroba v dubnu klesla meziročně o 0,4 procenta (loni v dubnu vzrostla jen o 1,2 %). Proti předchozímu měsíci pak byla vyšší o 0,6 %. Stavební produkce se meziročně snížila o 0,3 % (po loňském poklesu o 6,4 %), ačkoliv meziměsíčně vzrostla o tři procenta. Jedinou trochu dobrou zprávou je, že bilance zahraničního obchodu v dubnu opět skončila s přebytkem, a to ve výši 33,1 miliardy korun.

Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v březnu, si průmysl meziročně pohoršil o 2,7 %, stavebnictví se propadlo o 8,3 %, a zahraniční obchod skončil především díky tomu, že dovoz klesl mnohem výrazněji než export, s přebytkem ve výši 39,3 mld. Kč.

Více zakázek přibylo ze zahraničí, domácích jen nepatrně

Celkový pokles průmyslu podle Radka Matějky, ředitele odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ, ovlivnily zejména nižší produkce v energetickém sektoru a pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení a v hutnictví a slévárenství. Produkce ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla se snížila meziročně o desetinu. Pokles nejvíce ovlivnily plánované odstávky v elektrárnách, nižší spotřeba plynu díky teplému počasí a pokračující pokles výroby v uhelných elektrárnách. Těžba uhlí se meziročně propadla o více než pětinu.

Naopak se podle statistiků dařilo ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů, v opravách a instalacích strojů a zařízení a v ostatním zpracovatelském průmyslu. Výroba ostatních dopravních prostředků se meziročně zvýšila téměř o třetinu.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 3,6 %. Nové zakázky ze zahraničí stouply o 5,3 %, zatímco tuzemské nové zakázky se zvýšily jen o 0,8 %. »Růst hodnoty nových zakázek nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, více zde meziročně přibylo zakázek ze zahraničí. Velké či dlouhodobé zakázky získaly firmy v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení,« upřesnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Meziročně o téměř pětinu byla nižší hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesá, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v dubnu snížil meziročně o 1,9 %.

Celková hodnota nově povolených staveb šla dolů

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se podle statistiků snížila meziročně o dvě procenta, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, naopak vzrostlo o 3,2 %.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, dosáhla 45 mld. Kč. »Orientační hodnota v dubnu povolených staveb klesla o 16,5 % a tento pokles se odehrával v segmentu velkých staveb s rozpočtem nad miliardu korun. U menších staveb vzrostla orientační hodnota o 9,7 %,« doplnila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Počet zahájených bytů vzrostl v dubnu meziročně o 35,4 % na 3642 bytů, počet dokončených bytů naopak klesl o 8,1 % na 3916 bytů.

Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ přestal v měsíční periodicitě uvádět s tím, že její vývoj bude obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.

Export naštěstí roste rychleji než dovoz

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v dubnu s přebytkem ve výši 33,1 mld. Kč, což byl oproti stejnému období předchozího roku o 24,1 mld. lepší výsledek.

Celkové saldo příznivě podle statistiků ovlivnil zejména o 15,7 mld. Kč vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (jejich vývoz vzrostl o 29,7 mld. Kč). Přechodem z pasiva do aktiva se o 6,5 mld. Kč zlepšila bilance v obchodu s elektrickými zařízeními. Deficit v obchodu s ropou a zemním plynem se zmenšil o 4,5 mld. Kč.

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci pak měl hlavně větší deficit obchodu s rafinovanými ropnými produkty (o 4,4 mld. Kč), počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 3,5 mld. Kč a základními kovy (o 2,2 mld. Kč).

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v dubnu zvětšil meziročně o 12,4 mld. Kč, deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 11,2 mld. Kč.

Vývoz vzrostl v dubnu meziročně o 19,7 % na 416,2 mld. Kč, dovoz se pak zvýšil o 13,1 % na 383,1 mld. Kč. Letošní duben měl o tři pracovní dny více než duben 2023, připomněli v té souvislosti statistici.

»Ve čtvrtém měsíci letošního roku došlo k meziročnímu růstu vývozu téměř u všech komoditních skupin. Dominoval opět zahraniční obchod s motorovými vozidly, a to jak na straně vývozu, tak dovozu. Naopak k nejvyššímu poklesu došlo u dovozu ropy a zemního plynu, kde jsme zaznamenali meziroční pokles o 4,4 mld. Kč,« shrnula Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Přebytek obchodní bilance za první čtyři měsíce letošního roku dosáhl 117,6 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 68,4 mld. Kč. Vývoz stoupl od počátku roku o 4,9 % a dovoz se zvýšil o 0,4 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy