66 % zaměstnavatelů v ČR se potýká s problémy při obsazování svých volných pracovních pozic. Oproti tomu 32 % jich hlásí, že s obsazením volných pracovních pozic nemají problémy a 2 % si nejsou jisti. Ukazují to výsledky každoročního průzkumu Nedostatek talentů společnosti ManpowerGroup, který se zaměřuje na to, jak je pro zaměstnavatele náročné obsadit svá volná pracovní místa, na které konkrétní překážky narážejí a jaké strategie používají k jejich překonávání.
Jedná se o největší podíl od roku 2009, kdy ManpowerGroup začal v ČR měřit nedostatek zaměstnanců s potřebným profilem. Nejvíce se s nedostatkem talentů potýkají malí zaměstnavatelé (10–49 zaměstnanců) – 73 % jich hlásí, že nemohou dlouhodobě najít dostatek vhodných uchazečů, u velkých firem (nad 250) to je 67 %. U středních firem (50–249 zaměstnanců) se s nedostatkem talentů setkává 63 %, zatímco u firem s méně než 10 zaměstnanci je to 64 %.
»Nedostatek zaměstnanců s vhodným profilem dlouhodobě roste a jedná se o globální problém. Populace stárne a stále více lidí odchází do důchodu, než vychází ze škol. Ve starší generaci jsou zastoupeny více řemeslné profese, o které klesá zájem mezi mladými lidmi. V důsledku technologické revoluce vznikají neustále nové profese, jiné zanikají a náplň většiny profesí se proměňuje. Nejrychleji se v ČR zvyšuje počet zaměstnanců na IT, obchodních a technických pozicích. Zaměstnanost se navíc přesouvá do nových oblastí. Počet zaměstnanců v českém průmyslu již mnoho let stagnuje, ale roste poptávka v sektoru občanských služeb, zdravotnictví, sociálních službách nebo volnočasových aktivitách. Technologie sice zvyšují poptávku po technických dovednostech, ale zároveň s tím rostou i požadavky na měkké, lidské dovednosti, a to dělá nábor vhodných uchazečů ještě náročnějším,« říká generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.
Mezinárodní srovnání
Globální průměr dosahuje rekordní úrovně za celou historii průzkumu od roku 2006 – 77 % firem se potýká s nedostatkem talentů, což je dáno zejména technologickou revolucí a měnící se strukturou pozic a novými potřebami dovedností na všech úrovních. Největší nedostatek zaměstnanců s potřebným profilem je na Tchaj-wanu (90 %), v Německu (86 %), Hongkongu (85 %), Portugalsku (84 %) a Singapuru (83 %). Nejmenší nedostatek talentů hlásí Kolumbie (64 %), Panama (65 %), Česká republika (66 %), Slovensko (68 %) a Mexiko (69).
Jaké profily zaměstnanců firmy nejvíce postrádají
Nejhůře hledané profily zaměstnanců byly rozděleny do 10 základních skupin a jsou seřazeny podle podílu firem, které uvádí problémy s obsazením těchto pozic: IT (31 %), Výroba (18 %), Engineering (17 %), Prodej a marketing (16 %), Doprava a logistika (15 %), Udržitelnost a životní prostředí (13 %), ESG, poradenství a řízení (11 %), HR (10 %), Front Office (10 %), Administrativní podpora (9 %).
Rostoucí význam měkkých dovedností
V době rychlých změn a velké nejistoty organizacím podle našeho průzkumu nejčastěji chybí u zaměstnanců tyto měkké dovednosti: Odpovědnost, spolehlivost a disciplína (32 %), Logické myšlení a schopnost řešit problémy (28 %), Kreativita a originalita (26 %), Spolupráce a týmovost (24 %), Kritické a analytické myšlení (24 %), Učenlivost a zvídavost (22 %), Iniciativnost (21 %), Odolnost, schopnost zvládat stres a přizpůsobivost (20 %), Leadership a sociální vliv (16 %).
»Poslední věcí, kterou budou stroje schopny udělat, je projevit úctu, uznání nebo péči o druhé. Takže i když si někteří mohou myslet, že s rostoucím významem technologií bychom se všichni měli stát datovými vědci a naučit se kódovat, ve skutečnosti je potřeba, aby lidé posilovali své lidské, měkké dovednosti, což jsou ve skutečnosti v náboru ty nejobtížněji hledané dovednosti,« říká ředitel pro inovace ManpowerGroup Tomas Chamorro-Premuzic.
Jak zaměstnavatelé v ČR řeší nedostatek talentů
Největším trendem je, že se firmy snaží čím dál více přizpůsobit požadavkům zaměstnanců ohledně flexibility: 33 % společností se snaží čelit nedostatku talentů tak, že nabízí flexibilní pracovní dobu, 30 % firem nabízí zaměstnancům možnost výběru, odkud chtějí pracovat (domov/kancelář/). 28 % firem hledá zaměstnance ve skupinách, jejichž potenciál bývá na trhu práce často opomíjen – lidé 55+ a maminky na rodičovské. Nabídkou vyšší mzdy chce talenty přilákat a udržet 26 % firem a nástupní bonus nabízí 24 %. 17 % společností uvedlo, že nedostatek talentů vyřeší zavedením automatizace některých úkolů a procesů. Snižováním nároků na kvalifikaci uchazečů se snaží čelit nedostatku talentů 12 % zaměstnavatelů.
»Přestože ekonomika směřuje ke zmírnění růstu, poptávka po specifických dovednostech je silná a talentů je stále nedostatek. V současné době není možné dosáhnout silného růstu zaměstnanosti, protože se zvětšuje rozdíl mezi kvalifikací, kterou lidé mají, a odbornými dovednostmi, které organizace potřebují. Zaměstnavatelé budou i nadále hledat cesty, jak správně kombinovat lidi, technologie a dovednosti, aby se vypořádali s budoucí ekonomickou nejistotou. Problém nedostatku zaměstnanců je třeba řešit komplexně, včetně investic do vzdělávání, inovativních strategií náboru, lepšího řízení pracovních sil a vytváření podmínek pro rozvoj zaměstnanců,« uzavírá Rezlerová.
Nedostatek talentů napříč sektory
S největším nedostatkem talentů v ČR se potýká sektor Komunikační služby (telekomunikace, média, vydavatelství, zábavní průmysl) – 85 % zaměstnavatelů v tomto sektoru má potíže s obsazením pracovních pozic. Dále pak sektor Obchod a služby (71 %), Informační technologie (69 %), Doprava, skladování a automotive (64 %). S nedostatkem talentů se nastejno potýkají také zaměstnavatelé v sektorech Energetika a veřejné služby a Průmysl a stavebnictví (63 %), následuje Zdravotní a sociální péče, farmacie (62 %). Nejmenší potíže s nedostatkem talentů má sektor Finance, pojištění a nemovitosti (45 %).
S tímto výsledkem zajímavě koresponduje průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro druhé čtvrtletí roku 2023. Zaměstnavatelé v osmi z devíti českých odvětví plánují pro druhé čtvrtletí 2023 nárůst náborových aktivit, pokles predikuje pouze odvětví Komunikační služby s Čistým indexem trhu práce -3 %. Toto odvětví je také jediné, které vykazuje oslabení v meziročním srovnání (o tři procentní body). V porovnání s předchozím čtvrtletím optimismus posílil také v osmi z devíti odvětví, oslabil pouze v odvětví Obchod a služby.
Nejsilnější náborové aktivity očekávají zaměstnavatelé v odvětví Finance, pojištění nemovitostí s hodnotou indexu 34. Vykazuje také výrazné posílení ve srovnání s minulým čtvrtletím, a to o 46 procentních bodů. Mezikvartálně narostly také Energetika a veřejné služby a Zdravotní a sociální péče, farmacie o 44 a 43 bodů. V meziročním srovnání má nejsilnější výsledky odvětví Ostatní (kde je především veřejný a neziskový sektor) s 23 procentními body.
V rámci průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2023 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 510 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: »Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2023 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?«
Zaměstnavatelé v ČR očekávají v druhém čtvrtletí roku 2023 optimistické náborové prostředí s čistým indexem trhu práce 16 procentních bodů. V porovnání s předchozím čtvrtletím, kdy byl index mírně záporný, došlo k výraznému posílení o 18 bodů. Český trh práce se tak vrátil na úroveň optimismu v roce 2022.
Po období nejistoty a vyčkávání, které jsme pozorovali na přelomu roku, si nyní firmy myslí, že ve druhém čtvrtletí 2023 začnou opět nabírat. O 9 p.b. na 31 stoupl počet optimistických firem a stejnou měrou na 15 kleslo procento pesimistických firem. Vzrostl počet firem, které nebudou dělat žádné změny (z 43 na 49 %) a klesl počet firem, které zatím neví, jestli budou v dalším čtvrtletí nabírat nebo propouštět (z 11 na 5 %).
»Větší část českého trhu práce ukazuje, že má již mnohem jasnější vyhlídky pro blízkou budoucnost. V naší náborové praxi vidíme, že firmy svá zmražená pracovní místa začaly opět obsazovat, protože energetickou krizi, vývoj inflace a dodavatelské řetězce se daří stabilizovat. Pracovní trh ale nadále zůstává vlivem ekonomických a sociálních změn nadále velmi turbulentní,« řekla Rezlerová.
(zmk)
GRAFIKA – ManpowerGroup