Policie mohla mnohem účinněji zasáhnout při tragické prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, pokud by byla vybavena mobilními balistickými stěnami. Jejich pořízení navrhoval už před několika lety nynějšímu policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi bezpečnostní expert Vladimír Jelínek, který na to upozornil na dnešním brífinku hnutí Přísaha v pražských Holešovicích. Jelínek působil 27 let u policie, z toho 15 let u Útvaru rychlého nasazení (URNA) a během svého působení zpracovával návrhy systému ochrany měkkých cílů předkládané policejnímu prezidiu. To však jeho návrhy nevyslyšelo. Policejní prezident Vondrášek tak podle předsedy Přísahy Roberta Šlachty fatálně selhal a měl by odstoupit stejně jako ministr vnitra Vít Rakušan.
K tomu vyzýval Šlachta, bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), už v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Tam uvedl, že policie chybovala mj. tím, že označila jedno rizikové místo a pouze potenciální sebevražedný motiv pachatele. »Pro mě je jediný výstup. V pondělí odvolejte pana policejního prezidenta, nebo ať podá rezignaci, a vy potom předejte klíče na ministerstvo vnitra,« řekl v neděli Šlachta.
Dnes na tiskové konferenci odmítl, že by na neštěstí z Filozofické fakulty chtěl sbírat politické body. »Věnuji se tomu proto, aby se nic podobného již neopakovalo, nebo aby se udělalo maximum pro to, aby se to neopakovalo,« konstatoval šéf Přísahy. »Hluchých a bílých míst, jak to nazývá pan Rakušan, je čím dál víc, odpovědi ale nedostáváme,« uvedl Šlachta.
Jedním dechem připojil, že kritika se netýká individuálních policistů a záchranářů, kteří pracovali přímo na místě. »To jsou hrdinové. Řešíme právě to, že oni byli ohroženi na životě a zdraví systémovými kroky,« řekl Šlachta.
Mnoha problémům se podle něj dalo předejít, kdyby neselhal právě systém. »Po nedělním vystoupení v televizní debatě a kritice policejního prezidenta se mi ozval Vladimír Jelínek se zásadní informací o ochraně měkkých cílů. Dneska policejní prezident Vondrášek říká, že se na to zaměří. Ministr vnitra Rakušan říká, že na to vyčlení tři miliardy korun. Jenže proč už to neudělali po střelbě v Ostravě? Nebo po střelbě v Uherském Brodě? Tohle je totiž už třetí střelba, u které je v zodpovědné funkci právě současný policejní prezident Vondrášek. Fatálně selhal u jako náměstek policejího prezidenta. A pan Rakušan nese plnou odpovědnost politickou,« upozornil předseda Přísahy. Střelci se zbraní po sobě nechali osm mrtvých v restauraci v Uherském Brodě v roce 2015 a pět mrtvých v nemocnici v Ostravě v roce 2019.
Jelínek na možnost řešení začal upozorňovat právě po prvním případu střelby. »Na základě získaných zkušeností jsem oslovil ČVUT a výsledkem spolupráce byly mobilní balistické bariéry, které se dají použít při mimořádných událostech, jakými jsou právě střelba nebo použití výbušného systému,« řekl Jelínek. Podle něj byly vyvinuty dva typy bariér – BALBAR a MOB-Bars: jeden slouží k ochraně před střelbou, druhý chrání před explozí nástražného výbušného systému.
BALBAR přirovnal k »jedné velké tašce«, která se dá instalovat na dálku během dvou minut a lidé mají možnost se za ni schovat. MOB-Bars je zase systém kompozitových desek ze speciálního betonu, který má složení, aby pohltil účinky střelby a výbuchu. Lze ho aplikovat od demonstrací, přes ochranu měkkých cílů, až po speciální případy, jakým byl výbuch ve Vrběticích.
Jelínek prozradil, že v roce 2016 kontaktoval management policie včetně tehdejšího prvního náměstka policejního prezidenta Vondráška a upozornil, že takovýto prvek je při podobných zásazích potřeba. Odezva tehdy byla podle něj kladná, řešení se všem líbilo. A vedení policie po poradě s veliteli složek ustanovilo a odhlasovalo pět dislokačních míst, kde by byli policisté bariérami vybavení. »Bohužel se však nic nepořídilo. Nevím vůbec proč. Přesto jsme pak spolupráci s ČVUT obnovili a bariéry vyzkoušeli na cvičení ve Zbirohu, kde měly kladný ohlas,« uvedl expert.
Prozradil, že se zúčastnil mezinárodního projektu Safe City, kde před zástupci policie jiných států referoval o tomto prostředku a sklidil velký úspěch, včetně mezinárodní pochvaly. I proto se po zkušenostech z Ostravy znovu dostalo na návrh na pořízení zmíněných systémů za zhruba 25 milionů korun – ovšem již ne do pěti míst, ale jen do Prahy a Brna. Policejní prezident Jan Švejdar svěřil agendu náměstku Vondráškovi a zase se nic nestalo. Bariéry pořízeny nebyly. »V roce 2022 jsem na to veřejně upozorňoval v médiích s tím, že jde primárně o ochranu škol a měkkých cílů,« zdůraznil Jelínek. Podle něj by zrovna jím navrhované balistické bariéry pomohly při tragické střelbě na Filozofické fakultě, protože policisté by nevyváděli lidi do perimetru střelce.
»Zranění byli vytahováni do míst, kde mohl střílet. Je to takzvaná červená zóna. I záchranáři riskovali své životy, a proto jsme v roce 2016 velmi kvitovali, že lze ošetřovat a být přitom chráněn v místě, kde dopadají střely nebo střepiny,« popsal Jelínek.
Pochválil, že policie vybavila prvosledové hlídky dlouhými zbraněmi. »Ale žádné novodobé prostředky k ochranně měkkých cílů nekoupili, i když věděli, že to je potřeba. Bavíme se tu o zabezpečení univerzit, ale co školy a školky nebo jesle? Ty jsou podstatně zranitelnější. Když bude někdo chtít ublížit společnosti, vybere si při nynější větší ochraně vysokých škol, právě tento cíl,« varoval Jelínek.
Šlachta proto zopakoval, že policejní prezident musí po svém skandálním pochybení, kdy ohrozil životy policistů a evakuovaných studentů, okamžitě rezignovat. »Jsme napadáni, že mluvíme a měli bychom mlčet. Ministr Rakušan si přeje, abychom měsíce čekali, než to prověří Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nic z tohoto ale GIBS řešit nebude. Navíc Rakušan už v den střelby tvrdil, že je vše v pořádku. To zavání snahou, aby se věci vymlčely, aby se o tom nemluvilo,« uzavřel Šlachta.
(pk)
FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar a archiv Přísaha
Slušný člověk by už odstoupil.
Pane Slachto, souhlasím s vámi, oba by měli vyfunět. Je to ostuda.