K tomu, aby výsledek naší »lásky« k vaření odpovídal představě, je třeba občas využít triků, které pomohou. Tak například, aby kachna nebo husa nebyla tučná, stačí jí před pečením propíchat křídla vidličkou, tuk z ní při pečení vyteče. Anebo aby měla vařená ryba skvělou chuť, vařte ji v osoleném zeleninovém vývaru s trochou octa. A ještě úvodem zakalený masový vývar, jedno zda z hovězího nebo kuřecího masa. Vmíchejte do něj vaječný bílek a nechte vývar přejít jemně varem. Poté ho přeceďte přes plátýnko, abyste sražený bílek s nečistotami dostali pryč. A pokud potřebujete silný vývar, potom vložte maso do studené vody. Chcete-li získat krom vývaru také šťavnaté maso, vložte ho do vařící vody.
Jak udělat bramborák křupavý
Opravdu křupavý bramborák připravíte, když k nastrouhaným bramborám přidáte tvaroh nebo bílý jogurt. Samozřejmě, jak praví klasik – přiměřeně.
Jak si poradit s připálenou nebo přesolenou omáčkou
Připálená omáčka? Netřeba vyhazovat. Přelijte ji do čistého kastrolu a povařte s chlebovou kůrkou. Ta do sebe natáhne připálenou pachuť. I když, co si budeme povídat, není to už ono…
A co s přesolenou polévkou či omáčkou? Tak s tím si uměly poradit již naše babičky i jejich babičky. Stačí v ní zhruba 10 minut povařit oloupaný syrový brambor. Poté ho vyndejte. Použít se dá, ale raději ho vyhoďte. Vývar můžete zachránit také bílkem, který pomůže od přemíry soli, a navíc vývar hezky pročistí, jak už jsme se zmínili. Do omáčky dejte několik chlebových kůrek. Vyndejte a vyhoďte.
Když už jsme u solení… Solit je potřeba nejen na začátku vaření, kdy se sůl dobře spojí s jídlem a zvýrazní jeho chuť. Solte i v průběhu vaření, tak jak přidáváte další suroviny. Jen maličko, špetku tu a špetku tam. Nic se nemá přehánět.
Jak správně připravit květák
Také květák si zaslouží naši péči. Rozdělte ho na růžičky, důkladně propláchněte v cedníku pod tekoucí vodou a vařte ve slané vodě. Maximálně pět až sedm minut. Vývar slijte a připravte z něj květákovou polévku. Uvařené růžičky květáku srovnejte na talíř. Polijte je rozehřátým máslem, a posypte dozlatova usmaženou strouhankou. Kdo má rád kari koření, přidá je nejen do polévky, ale i posype si jím květák na talíři.
Pokud vaříte květák na smažení, vařte ho maximálně tři až čtyři minuty. Nechte ho vychladnout a během té doby si připravte ingredience na trojobal. Obalte a smažte do zlatova.
Jak uvařit květák v páře? Nemusíte mít k tomu speciální hrnec pro vaření v páře, můžete si ho jednoduše udělat z hrnce s poklicí a pařáku, ano toho, který používáte například k ohřátí knedlíků.
Stačí do hrnce nalít vodu, přivést ji pod pařákem k varu a vložit na něj omyté růžičky květáku. Voda se nesmí dotýkat květáku. Zakryjte poklicí, květák bude připravený podle velikosti růžiček za pět až 10 minut. Výhodou vaření v páře je, že si nejen květák, ale veškerá zelenina takto připravená zachová barvu i cenné látky, které obsahuje.
Jak »neplakat« u strouhání křenu
Strouhání křenu není žádná radost, i když jak pro koho. Dokáže nejen vehnat slzy do očí, ale i pořádně protáhnout nosní dutiny. Zkuste dát křen na dvě hodiny do mrazáku, poté oloupejte a nastrouhejte. Spěcháte? Potom mějte k ruce krajíc čerstvého chleba, k němuž si čas od času přičichněte.
Jak si usnadnit loupání česneku a čištění zázvoru
Loupání česneku je snadné, když zmáčknete stroužek plochou stranou čepele nože. Slupku poté snadno stáhnete.
Čištění zázvoru také není složité. Pokud použijete kávovou lžičku. Je to velmi úsporné řešení, spolehlivě tak očistíte jen nevysušený kořen zázvoru.
Co udělat s tvrdým máslem
Máslo, i když ho právě vyndáte z mrazáku, a potřebujete je měkké, stačí nastrouhat. Rychle povolí. Není tedy třeba čekat, až změkne.
Jak si poradit s ovocem v bublanině
Také se těšíte na bublaninu? Aby vám třešně či jiné ovoce nepropadly na dno těsta, stačí je obalit, jen lehce, v mouce. Labužníci je obalí v moučkovém cukru.
Jak poznat čerstvá vejce
Čerstvé vejce snadno poznáte. Pokud máte v lednici vejce, u nichž si nejste jisti jejich čerstvostí, ponořte je do hrnku s vodou. Ta, co klesnou ke dnu, jsou čerstvá, ta, co »plavou«, čerstvá nejsou.
A když už jsme u vajec. Je dobré vědět, jak z bílků vyšlehat tuhý sníh. Při oddělování bílků dbejte na to, aby se s nimi do misky, v níž se bílky chystáte šlehat, nedostal ani malý kousek žloutku. Ten totiž obsahuje tuk, který si se sněhem nerozumí. Stačí miniaturní kapička a bílky se ani po vytrvalém šlehání v nadýchanou pevnou pěnu nepromění. Bílky šlehejte se špetkou soli a začínejte pozvolna, teprve poté přidávejte na rychlosti. Bílky musíte šlehat bez přestání, až na požadovanou hustotu, jinak zvodnatí. Metličkami při tom pohybujte po celé míse, aby nikde nezůstávaly tekuté zbytky bílku. Ideálně je bílek našlehán zhruba po deseti minutách. Stejně jako pro všechny suroviny pro pečení i v tomto případě platí, že by použité vaječné bílky měly mít při šlehání pokojovou teplotu.
Jiří Janouškovec