Případný jásot nad snižováním inflace plyne z neznalosti skutečného stavu

Spotřebitelské ceny u nás v červnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu stouply meziročně o 9,7 procenta. Tempo růstu tak sice zmírnilo z květnových 11,1 %, avšak proti předchozímu měsíci ceny vzrostly stejně jako v květnu o 0,3 %. Nynější mírné snížení meziročního tempa růstu cen však není důvodem k jásotu, neboť v loňském červnu již inflace vystoupala na 17,2 %!. Znamená to (i když oba výsledky v procentech nelze jen prostě sečíst), že za dva roky ceny u nás stouply minimálně o čtvrtinu, a co se týče bydlení a potravin, tedy základních životních potřeb, dokonce mnohem více! Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době mělo dojít k nějakému znatelnému zlevňování. Propad kupní síly domácností, který tato vláda nejen neřeší, ale svou bezbřehou podporou války na Ukrajině ještě přiživuje, tak zdaleka nekončí a ve svých důsledcích bude dál oslabovat tuzemskou ekonomiku a snižovat životní úroveň obyvatel.

Zpomalení meziročního cenového růstu bylo podle statistiků ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení. Ceny masa zmírnily růst na 4,7 % (v květnu 8,7 %) a ceny sýrů a tvarohů na 10 % (v květnu 16,1 %). Ceny olejů a tuků přešly z květnového růstu o dvě procenta v pokles o 4,3 %.

Výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu zdražily meziročně o 10 % (v květnu o 12,4 %), zemní plyn o 39,8 % (v květnu o 47,6 %) a tuhá paliva o 35,2 % (v květnu o 39,4 %).

Nicméně největší vliv na meziroční růst měly i nadále právě ceny za bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo o 6,9 %, vodné o 16,3 %, stočné o 26,9 %, elektřina zdražila o 24,6 % a teplo a teplá voda o 40,7 %.

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v červnu zvýšily o 1,5 % (v květnu o 3,1 %).

Další v pořadí vlivu byly opět ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Vejce byla dražší o 28,8 %, margarín a ostatní rostlinné tuky o 17,1 %, ovoce o 15,2 %, zelenina o 28,2 % (brambory o 37 %) a cukr o 50,3 %.

Ceny dovolených s komplexními službami stouply o 14,4 %. Stravovací služby podražily o 13,8 % a ubytovací služby o 13,5 %.

Na snižování inflace naopak již čtvrtý měsíc v řadě působily ceny pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 25 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly v červnu proti stejnému měsíci v minulém roce o 10,7 % a ceny služeb se zvýšily o 7,9 %.

Proti květnu výrazně zdražily dovolené

Meziměsíčně byly vyšší především sezónní ceny dovolených s komplexními službami (o 8,7 %). Ceny stravovacích služeb vzrostly meziměsíčně o 0,6 % a ubytovacích služeb o 2,2 %. Zdražilo také víno (o 2,6 %) a pivo (o 1,5 %). V oddíle bydlení pak byla dražší zejména elektřina, a to o 0,5 %.

Ceny potravin a nealkoholických nápojů se jako celek ve srovnání s květnem nezměnily, ale některé druhy potravin zaznamenaly podle statistiků výrazné cenové pohyby. To se týkalo zejména zeleniny, která zdražila o 5,1 %, z toho brambory o 22,1 % (částečně vlivem přechodu nabídky trhu z pozdních na rané brambory). Naopak ceny vepřového masa oproti květnu klesly o 3,9 %, sýrů a tvarohů o 1,6 %, ovoce o 1,4 %, vajec o 3,7 %, mouky o devět procent a drůbeže o 1,1 %.

Ceny zboží úhrnem se v červnu zvýšily meziměsíčně o 0,1 % a ceny služeb stouply o 0,8 %.

Zboží a služby jsou za osm let o polovinu dražší

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červnu 15,1 % (v květnu 15,8 %). Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl 148,1 % (v květnu 147,6 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás za posledních osm let zdražily téměř o polovinu.

Česko se v rámci Evropy dál pohybuje na chvostu

Podle předběžných výpočtů Eurostatu činil v červnu takzvaný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku 11,2 %. V eurozóně představoval podle bleskových odhadů Eurostatu 5,5 %, v Německu pak 6,8 % a na Slovensku 11,3 %. Za celou Evropskou unii jsou zatím jen květnové údaje – HICP zde činil 7,1 %. Porovnání v rámci EU celkem názorně ukazuje graf. Česko z něj rozhodně nevychází se ctí…

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy