Příjmy Ruska z vývozu energií s omezením dodávek plynu do Evropy neklesají

Spolu s tím, jak od začátku západních sankcí neustále klesá vývoz ruského plynu do Evropy, prudce se zvyšuje jeho export do Číny. Generální ředitel plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller na ekonomickém fóru v Petrohradu informoval, že za pět měsíců letošního roku dodávky plynu do Číny vzrostly o 67 procent.

Tento týden se už objem plynu dodávaného do Evropy plynovodem Nord Stream 1 snížil o 60 procent. Podle Gazpromu to způsobily potíže s turbínami německého koncernu Siemens Energy související právě se sankcemi. Přestože Siemens Energy problém potvrdil, němečtí představitelé toto vysvětlení odmítají a tvrdí, že je nepodložené.

Příjmy Ruska z prodeje plynu se přitom s poklesem dodávek do Evropy nesnižují, už i proto, že cena produktu dál prudce stoupá. Kreml dal opakovaně najevo, že rozhodnutí evropských lídrů se týkají především jejich vlastního obyvatelstva, napsala agentura AFP.

Miller uvedl, že v blízké budoucnosti poroste poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) na asijsko-pacifickém trhu. Připomněl, že to byly evropské země, které začaly odmítat dlouhodobé smlouvy. Gazprom své závazky vůči Evropě podle jeho slov splnil, a potvrzovaly to konec konců i odběratelské firmy.

»Rusko je spolehlivým dodavatelem energie pro přátele Ruska,« prohlásil Miller. »Náš produkt, naše pravidla. Nehrajeme podle pravidel, která jsme nevytvořili,« dodal.

Rusko je vysoce závislé na vývozu energií a více než polovina dovozu plynu do Evropské unie pochází právě od něj. Země EU se dohodly na pokud možno rychlém snižování závislosti na ruském plynu a současně již i na zákazu značné části dovozu ruské ropy, které by mělo týkat až 90 procent ruského exportu do Evropy.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak na fóru varoval, že Evropa za své ropné embargo na Rusko zaplatí vysokou cenu. Podle něj zaplatí navíc 400 miliard dolarů (9,5 bilionu korun) za vyšší ceny energií a může se potýkat s nedostatkem ropných produktů.

(ici)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Rusko za energie kasíruje od zemí EU cca 800 milionů euro každý den. pochopitelně i po 24.únoru 2022. Podle odhadů analytiků den války na Ukrajině, v návaznosti na intenzitu bojů, přichází Rusko na cca 500 – milionů až jednu miliardu USD. Kdyby tento konflikt literárně zpracovával Hašek nejspíše by napsal: „To se nám to válčí, když nám to Evropa platí“… Na Petrohradském ekonomickém fóru zaznělo překvapivě přiznání z ruské strany růstu chudoby v Ruské federaci. Přes 21 milionů obyvatel, což je téměř 15 % populace má příjem pod asi 13 000 rublů (úřední hranice chudoby) což odpovídá asi 5 300,-Kč.(!)., nůžky mezi bohatými a chudými se trvale rozevírají, roste neschopnost vyrábět a vyvážet výrobky s přidanou hodnotou a ruská ekonomika je prakticky založena na drancování vlastních nerostných surovin, a to v řadě případů pouze s využitím západních technologií. Rusko není soudruzi vlastně žádný stát, je to obří plynárna a benzínová pumpa, dodejme ještě že maso na zítra sežrali za cara Alexandra před „Velkým říjnem“…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy