Žádné dítě neočkované proti černému kašli nebude vyřazeno z výuky. Uvedla to hlavní hygienička Pavla Svrčinová v reakci na dnešní tiskovou zprávu Hygienické stanice Hlavního města Prahy (HSHMP). Ta informovala školy, že pokud se ve třídě vyskytne onemocnění černým kašlem, mohou do zařízení docházet pouze děti, které jsou řádně očkovány.
»Od podzimních měsíců roku 2023 v celé ČR narůstá počet případů výskytu černého kašle. Výjimkou není ani území hlavního města Prahy. Nárůst počtu onemocnění v letošním roce 2024 dále zrychluje. V období 1. 1. až 11. 3. 2023 Hygienická stanice hlavního města Prahy v metropoli evidovala jeden případ černého kašle. Ve stejném období roku 2024 už šlo o 256 případů,« uvedli dopoledne v tiskové zprávě pražští hygienici.
Ti u každého případu černého kašle provádí tzv. epidemiologické šetření, kdy se v jeho průběhu mimo jiné stanovují protiepidemická opatření. Jedním z opatření je, že do kolektivního zařízení, kde se vyskytlo onemocnění černým kašlem, se nepřijímají neočkované či neúplně očkované děti ode dne vyřazení nemocného dítěte z kolektivu po dobu maximální inkubační doby, která činí 21 dní. »To znamená, pokud se ve třídě vyskytne onemocnění černým kašlem, mohou do zařízení docházet pouze děti, které jsou řádně očkovány,« uvedla HSHMP.
Výklad HSHMP nebyl podle Svrčinové přesný. Chybu na odpolední tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví uznala i ředitelka HSHMP Zdeňka Shumová. Svrčinová zdůraznila, že žádná plošná opatření se v současné době nezvažují. Bude se postupovat individuálně.
»Musím zdůraznit, že žádné neočkované dítě nebude vylučováno z výuky,« uvedla Svrčinová. Do školy by podle ředitele ministerského odboru veřejného zdraví Matyáše Fošuma neměli rodiče posílat děti s příznaky nemoci. Hygienici budou oslovovat kontakty nakažených dětí. »S viditelně zdravým dítětem není potřeba vyhledat lékařskou péči jen z důvodu kontaktu s nakaženým,« uvedl.
Rodiče by ale měli zkontrolovat, zda jejich děti byly v 10 či 11 letech proti černému kašli přeočkovány. Škola podle Fošuma pravomoc vyžadovat kopii očkovacího průkazu nemá, protože jde o zdravotnickou dokumentaci. To školám HSHMP také doporučovala. Rodiče musí prokázat očkování jen při přijetí dítěte do školky, u posledního ročníku předškolního vzdělávání a škol kvůli povinné docházce se nevyžaduje.
Čtěte také: Černý kašel – strašák (z) minulosti?
Případů černého kašle v Česku bylo letos podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 3084, tento týden do dnešních 11.30 již 810. Více případů bylo podle údajů ze Zdravotnických ročenek ČR na území ČR naposledy v roce 1963.
Nejvíce nemocných je ve věkové skupině 15letých až 19letých. Zhruba třetinová je nemocnost u desetiletých až 14letých a u nejmenších dětí, nakažení jsou ale ve všech věkových skupinách.
Jednou z možností, jak onemocnění předcházet, je vakcinace. Očkování proti černému kašli je součástí povinného očkování v dětství. Je v takzvané hexavakcíně, která se dává proti černému kašli, záškrtu, tetanu, dětské obrně, virové hepatitidě B a hemofilovým nákazám B podle očkovacího kalendáře v devíti týdnech, čtyřech měsících a zhruba roce. Další přeočkování je v pěti a deseti či 11 letech. Podle předsedy České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Romana Chlíbka je proočkovanost hexavakcínou 96 procent, na přeočkování dorazí 90 procent starších dětí.
Očkování proti černému kašli nechrání celoživotně. Odborníci doporučují přeočkování dospělých, z veřejného zdravotního pojištění ale hrazeno není. Stojí 500 až 1500 korun.
Praktičtí lékaři na začátku března upozorňovali na to, že vakcíny pro dospělé nemohou u distributora objednat. Podle Chlíbka jsou pro dospělé k dispozici desítky tisíc dávek vakcíny kombinující očkování proti černému kašli se záškrtem, tetanem a dětskou obrnou. Vakcína jen proti černému kašli nebyla a není v ČR dostupná.
Vliv na současný nárůst případů má podle odborníků covidová epidemie, kdy se nemoc vlivem protiepidemických opatření téměř nešířila, ale také změna očkovací látky v roce 2007. Nová má méně nežádoucích účinků, tvoří ale nižší hladinu imunity.
Černý kašel je bakteriální, vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy. Nejčastěji se projevuje záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, na který nefungují běžné léky. Může docházet i k zástavě dechu a lapavým nádechům. Záchvaty kašle mohou trvat řadu týdnů, až sto dnů.
(jad)