Prezident Petr Pavel v pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové řekl, že si stojí za svými slovy, že by Rusové žijící v zahraničí měli být kvůli agresi na Ukrajině monitorováni zpravodajskými službami. Pavel ale své výroky lehce korigoval: nemá jít o sledování každého jednotlivce, nýbrž ruských komunit v cizině.
Pavel v uplynulém týdnu vyvolal pozornost doma i v zahraničí při rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. V něm pronesl: »Všichni Rusové žijící v západních zemích by měli být mnohem více sledováni než v minulosti, protože jsou občany země, která vede agresivní válku.« Dodal, že taková je »cena války«. Pavel sice zmínil, že má pochopení pro Rusy žijící v cizině, kteří jsou proti režimu Vladimira Putina, ale kvůli válce i oni představují potenciální hrozbu. »Když zde probíhá válka, tak by bezpečnostní opatření vůči ruským občanům měla být přísnější než během normální doby,« vysvětlil a připomněl, že existuje precedens, přičemž zmínil Japonce a jejich potomky, kteří během 2. světové války žili na území USA. Mnozí z nich byli během ozbrojeného konfliktu zavřeni v táborech, což platilo i pro Japonce, kteří měli americké občanství.
»Za tím si naprosto stojím, protože když si dáme dohromady fakta, tak Rusko objektivně je zemí, která vede agresivní válku, je zemí, která otevřeně popírá platnost mezinárodních pravidel a práva. Je zemí, která nás označuje za svého nepřítele, zemí, která ústy svých nejvyšších představitelů vyhrožuje ostatním vojenskými údery včetně použití jaderných zbraní, a je zemí, která u nás spáchala teroristický akt,« řekl dnes prezident.
Zároveň ke své připomínce japonských internačních táborů v USA za 2. světové války prohlásil, že zazněla jen jako kontext, nikoliv opatření, které by chtěl zavést. »Ten výrok rozhodně nezazněl jako schvalování nebo dokonce návrh, že bychom měli jít stejnou cestou. Zazněl pouze jako historický kontext, že restriktivní opatření proti národním příslušníkům země, která vede válku, tady už v minulosti byla, aniž bych chtěl jakkoliv naznačovat, že s opatřeními, která byla proti Japoncům ve Spojených státech podniknuta, byla něčím, s čím bych souhlasil,« uvedl Pavel.
Doplnil, že v souvislosti s monitorováním Rusů v cizině zpravodajskými službami neměl na mysli sledovat všechny ruské občany individuálně. »Monitorování neznamená sledování každého jednotlivého ruského občana. Znamená to plošné sledování toho, co se v té komunitě děje a reagování na rizikové faktory chování, protože to je opatření, které má za cíl sledovat bezpečnost našich občanů, aby se Vrbětice nebo něco takového neopakovaly,« řekl Pavel s odkazem na exploze v muničních skladech na Moravě, které měli mít na svědomí agenti ruské tajné služby GRU.
Pavel dodal, že i v ruské komunitě na Západě jsou lidé, kterým válka na Ukrajině vlastně nevadí. »Je potřeba říci, že v ruské komunitě, které žijí v zahraničí, jsou lidé, kteří třeba sice nesouhlasí s prezidentem Putinem, ale zároveň podporují válku na Ukrajině. Jsou součástí ruské propagandy,« řekl prezident.
Zmínil v této souvislosti třeba českého hokejistu ruského původu Dmitrije Jaškina, jenž před pár dny pobouřil slovy v rozhovoru pro Sport-Express. Ruskému webu řekl, že i přesto, že působí v ruské KHL, by chtěl hrát za českou reprezentaci, což mu však angažmá v Rusku zamezuje. »Pokud se tito lidé přihlásí k podpoře agresivní války na Ukrajině, tak se chtě nechtě stávají součástí ruské propagandy a z naší strany by bylo velice nezodpovědné, kdybychom jejich aktivity nesledovali,« komentoval Pavel.
(zmk)
Vsadím se, že Guma už zaúkoloval české tajné služby, aby sledovaly Rusy v ČR i v zahraničí. České zákony to Gumovi umožňují, nechat sledovat lidi tajnými službami v ČR a v zahraničí.
Guma to dělá s vědomím Fialy, tedy předsedy vlády. Pojednává o tom Zákon o zpravodajských službách ČR č. 153/1994 (paragraf 8, odstavec 4 Zákona), který je dostupný na internetu.