Přestane konečně v Chile platit ústava z dob fašisty Pinocheta?

Chilská vláda se tři měsíce po odmítnutí předchozího návrhu ústavy v referendu dohodla s opozicí na přípravě nového textu, uvedl dnes španělský list El País. Předchozí návrh ústavy, který byl považován za velmi progresivní v otázce ochrany přírody či genderové rovnosti, měl nahradit základní zákon z doby diktátora Augusta Pinocheta. Na novém procesu vytvoření ústavy se dohodlo 14 stran chilského Kongresu a tři hnutí. Završit by jej měl plebiscit o nové podobě ústavy plánovaný na listopad 2023.

»Navzdory obtížím jsme se v Chile rozhodli řešit problémy demokracie opět tou demokratičtější cestou,« uvedl dnes na tiskové konferenci levicový prezident země Gabriel Boric, jenž byl velkým zastáncem předchozího návrhu, který ovšem v zářijovém referendu po masivní mediální masáži organizované pravicí odmítlo přes 60 procent voličů. Boric na prohru reagoval hlubokými změnami ve svém kabinetu, aby podle jeho slov nová vládní sestava lépe odpověděla na potřeby lidí v Chile.

Podle nového ujednání vláda vybere 24členný expertní tým, který bude provázet celý ústavní proces, a v lednu začne s přípravou předběžného návrhu základního zákona. V dubnu pak veřejnost zvolí 50 osob, které budou s expertním týmem spolupracovat a v říjnu by měly odevzdat konečnou podobu textu ústavy, o kterém bude veřejnost hlasovat 26. listopadu příštího roku.

Nový návrh také bude muset respektovat 12 základních bodů, což si podle listu El País vyjednala především pravice. Chile jako jednotný stát, úcta ke státním znakům a hymně nebo autonomie centrální banky a volebního soudnictví jsou některé z podmínek, které musí nový návrh splňovat. V jednáních o nové ústavě budou zahrnuti také zástupci původních obyvatel země, na rozdíl od předchozího ústavního procesu, kde měli zajištěný počet křesel, jim ale budou přidělena místa odpovídající procentům hlasů ve volbách.

»Země vyžaduje jistoty, hojení ran, obnovení důvěry a především to, abychom dovedli do konce úspěšný ústavní proces, který zajistí, aby ústava byla jednotícím prvkem,« uvedl předseda senátu Álvaro Elizalde.

Návrh, jak vytvořit novou ústavu, musí nyní schválit Kongres, kde ale podle agentury Reuters nemá podporu všech zákonodárců. Zastoupena je zde i krajně pravicová Republikánská strana, která jako jedna z mála stran i nadále zastává názor, že Chile novou ústavu nepotřebuje.

(ici, čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Ale ale, jakýpak fašista Pinochet? Dneska je všechno naopak, podle propagandy pražského režimu byl nejspíš Pinochet demokrat a Allende fašista. Pro puč v roce 1973, tedy vlastně „lidové povstání“, by si jistě taky dovedli vymyslet ospravedlnění, např. „nepodepsání asociační dohody s EU“.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy