Přes půl milionu lidí nemá svého zubaře, těch je ale podle komory dostatek

Statisíce lidí nemají svého zubaře, při otevírání nových stomatologických ambulancí čekají stovky lidí ve frontách, podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je však zubních lékařů dostatek. V jejich hledání by se podle něj měly víc angažovat kraje, které mají na případné finanční stimulace peníze.

Přes 82 procent obyvatel má zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči sama hradí. Bez systematické zubní péče je 600 000 lidí.

Nedostatek zubních lékařů je podle Šmuclera hlavně téma vyvolávané regionálními politiky, kteří s ním vyhrávají volby. »Žádní zubaři nechybí, máme jeden z největších počtů na obyvatele v Evropě,« řekl Šmucler. Zubních lékařů je podle něj 6800 a zhruba 1000 nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

»Kdo chce, tak si lékaře najde,« prohlásil Šmucler. Průměrně připadá na každého pacienta 1,3 návštěvy zubního lékaře za rok. »Já myslím, že jednou ročně třeba pacienti dojedou do okresního města, protože většinou tam bývají jednou týdně na nákupu, nebo tam pracují,« dodal.

»Panu Šmuclerovi se to řekne, když žije v Praze, ale musíme si uvědomit, že ne každý má auto, aby si mohl někde dojít k zubaři, ne všude je dobré dopravní spojení,« reagovala pro iportaL24.cz místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD).

Problémem není ani podle ní počet zubařů, těch je evidentně dostatek, ale jejich neochota jít pracovat mimo velká města. »Problém je v tom, že jim se vyplatí být ve velkých městech a pracovat bez smlouvy s pojišťovnou, brát peníze v hotovosti, samozřejmě v těch velkých městech tu klientelu mají a díky tomu pak na periferiích zubaři nejsou. Řešením by bylo, kdyby zubaři měli povinnost uzavírat smlouvu se zdravotní pojišťovnou,« míní Maříková. Na druhou stranu je ale podle ní chyba i na straně lidí, kteří si nehledají zubaře, nechodí na prevenci, a situaci řeší, až když nastane problém.

Prezident komory je odtržený od reality

Podobně reagovala také expertka KSČM pro oblast zdravotnictví Soňa Marková. »Pan Šmucler je naprosto odtržený od reality, vůbec neví, jaká je situace na venkově, a tím myslím všechno mimo Prahu,« uvedla pro iportaL24.cz. Každodenně se prý potkává s lidmi, kteří dlouhodobě hledají zubního lékaře a nemohou ho sehnat už ani v okresním městě. »Zubní lékaři, kteří mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, jsou natolik vytíženi, že další pacienty již neberou. Pan Šmucler je naprosto mimo mísu, zubaři, kteří nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, si z praxe udělali výnosný kšeft a pacienty, kteří nemají dostatek finančních prostředků, vůbec neošetřují,« dodala Marková.

Připomněla, že jde o dlouhodobou situaci a KSČM navrhovala několik řešení. Kromě toho, aby zubní lékaři měli povinnost uzavírat smlouvy se zdravotní pojišťovnou, komunisté navrhovali i formu takzvaných umístěnek, nebo dát možnost kraji, aby ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami a dalšími zdravotnickými zařízeními mohl v případě určité krize nařídit lékařům pacienty ošetřit. »To by však muselo platit pro všechny lékaře, a takový návrh nemá šanci projít Poslaneckou sněmovnou, kde mají lékaři velkou zájmovou lobby,« uvedla Marková.

»Ze zákona mají lidé všude nárok na stejnou péči, dneska se na to ale zapomnělo,« připomněla expertka KSČM.

Jsou oblasti, kde lékaři chybí, přiznává VZP

Nejméně pacientů připadá podle komory na jednoho lékaře v Praze, kde jich je 750. Nejvíc pak ve Středočeském kraji (2191), kde ale část využívá právě pražské zubaře, v Karlovarském (1845) a Ústeckém kraji (1780).

Z dat zdravotních pojišťoven vyplývá, že jsou oblasti, kde lékaři skutečně chybí. Jde například o celou oblast mezi Děčínem a Frýdlantem nebo téměř celý Moravskoslezský kraj kromě okolí Opavy. Problémy jsou ale také ve vnitrozemí na hranicích krajů, například na Kutnohorsku a Chrudimsku, v okolí Svitav a Moravské Třebové, kolem Loun a Rakovníka nebo od Dobříše přes Tábor po Soběslav.

Podle Šmuclera by se v tom více měly angažovat kraje, které mají na případné finanční stimulace peníze. Kromě krajských nemocnic by podle něj měly podporovat i místní ordinace.

Řešením je podle Šmuclera přidat na stomatologii peníze a dovolit lidem si doplatit na lepší péči, kterou si dnes platí celou. Dříve podle něj měl obor osm procent peněz z veřejného zdravotního pojištění, v současné době z toho zbyla polovina. »V ČR se ze zdravotního pojištění platí zcela to, co nikdo nechce, a za všechno ostatní si lidé platí,« řekl Šmucler. Hrazené pojišťovnami jsou tak podle něj třeba amalgámové plomby, které pacienti nechtějí a mladí lékaři často ani neumí udělat.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy