Premiér Fiala nepozná krávu od býka, tvrdí kandidát hnutí JaSaN do Senátu Václav Ort

Patero kandidátů v různých obvodech České republiky staví do nadcházejících senátních voleb hnutí JaSaN, za nímž stojí mj. známý energetický expert Vladimír Štěpán či bývalý předseda Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Jedno jméno, konkrétně ve volebním obvodu č. 38 – Mladá Boleslav, je poměrně překvapivé. Jako nezávislý kandiduje za hnutí JaSaN někdejší místopředseda KSČM Václav Ort.

Pane doktore, proč vy jako bývalý vysoký funkcionář KSČM kandidujete za hnutí JaSaN? Co vás k tomu vedlo?

Vysvětlení je vcelku jednoduché. Byl jsem v KSČM od roku 2013, v roce 2018 jsem se stal místopředsedou pro ekonomické záležitosti, ale v roce 2021 už jsem nekandidoval. Nechtěl jsem dál pokračovat v aktivní politické činnosti a z rodinných i osobních důvodů jsem vystoupil z KSČM. Myslel jsem si, že po těch letech budu mít klid a budu se moci naplno věnovat rodině. Do té doby jsem zanedbával jak děti, tak vnoučata, a vcelku mi to už začínalo vadit. Tři roky jsem žil poklidně doma, věnoval se svým zálibám, chodil na fotbaly – zkrátka jsem dělal to, co mám rád.

Pak mi ke dveřím dorazili vedoucí funkcionáři JaSaNu. Vím, že jsou to odborníci na zemědělství i energetiku a mají za sebou experty na průmysl, zdravotnictví, školství, zkrátka je to hnutí složené z odborníků, akademiků. Věděli o mně, znali jsme se a najednou za mnou přišli těsně před registrací do senátních voleb a požádali mě, zdali bych za ně kandidoval. Seznámil jsem se s programem, který je mi blízký. Nechtěli po mně politikum, ale moji odbornost. Věděli, že jsem pracovitý, a to rozhodlo o tom, že budu kandidovat. Myslím, že jsem udělal dobře, protože JaSaN je mi v současné době nejbližší politický subjekt. To je vše, co k tomu mohu říci, nic jiného v tom nehledejte. Kandiduji za JaSaN, ale rád bych zároveň zastupoval všechny občany.

Zmínil jste, že důležitá je u hnutí JaSaN odbornost. Tudíž té vaší, coby doktora práv, hned na úvod využiji. Jak byste z pozice právníka hodnotil zamýšlenou korespondenční volbu pro Čechy žijící v zahraničí počínaje volbami do Poslanecké sněmovny v příštím roce? Je to v souladu s českou Ústavou, která garantuje přímé, rovné a tajné hlasování? Byl byste jako senátor pro?

Jako senátor bych s tím v žádném případě nikdy nemohl souhlasit. Protože tohle je ryze účelová záležitost! Pětikoalice využívá svou většinu a láme novelu přes odpor opozice. Nekouká, jestli to je v souladu s Ústavou a s naším volebním právem, které bylo podle mého názoru dobře zpracované.

A i samotné odůvodnění je liché, protože v současné době podle starého volebního zákona můžou Češi žijící v zahraničí volit bez problémů a nevidím tam žádné omezení. Je v tom takové čertovo kopýtko, protože pětikoalice ví, že ztrácí hlasy v České republice, a potřebuje co nejvíce hlasů ze zahraničí, protože předpokládá, že tam ji budou lidé volit.

Určitě se nemýlím, že za chvíli začnou vznikat ve Spolkové republice Německo, zejména v Bavorsku a v příhraničních zemích, nějaká informační centra, která budou radit, jakým způsobem získat občanství. Tam vnímám největší problém, protože jestli bude zákon skutečně formulován tak, že dáme občanství až do páté generace, to přece není normální. Aby lidé, kteří u nás nikdy nepracovali, nikdy tu neplatili daně, nikdy je ani platit nebudou, natož aby v České republice kdy žili, měli rozhodovat o tom, jak bude stát hospodařit a jakým způsobem se bude řídit jeho celková činnost. To je přece nelogické a nadělá to spoustu problémů. Tuhle falešnou notu si může pětikoalice dovolit jen proto, že má většinu všude, kam se podívá. Vláda navrhne, Sněmovna schválí, Senát požehná a pak to přinesou prezidentovi, který vše bez problémů podepíše. Takhle se to dneska u nás tvoří. Na sílu. A to není dobře, protože víte sám, že i zákony, zejména volební, musí platit dlouhodobě a není možné je každým rokem měnit.

Dovolil bych si využít nejen vaši právnickou odbornost, ale také tu zemědělskou, protože v této sféře jste rovněž dlouhodobě působil. Hnutí JaSaN má v programu potravinovou soběstačnost České republiky, nicméně premiér Petr Fiala soudí, že v našich podmínkách není možná…

Premiér Fiala, ten nepozná krávu od býka… Už jsem to říkal několikrát, že všechno je o odbornosti. Víte, my máme dneska ve vládě spoustu lidí, kteří tu práci nikdy nedělali, a tak svým resortům vůbec nerozumějí. Máme ministra financí elektrikáře, ministra zemědělství teologa a ministra práce a sociálních věcí naopak zemědělce. Vrcholem je premiér, který té problematice nerozumí vůbec. A všichni mluví tak zasvěceně, jako kdyby v tom někdy v životě dělali.

Přitom to, co bylo v našem zemědělství kdysi nastartováno, nám záviděl svět. Byli jsme vzorem v tom, co jsme dokázali mít. Měli jsme úplnou soběstačnost ve výrobě potravin – my jsme to už dokázali! Byli jsme přebytkoví, spousta věcí se vyvážela do ciziny. Poptávka byla a bude, protože polovina obyvatel na této planetě hladoví. A my se k tomu chováme, jako kdyby nás to vůbec nezajímalo. A přitom tady máme úrodné půdy, kvalitní podmínky i lidi. Strategie navíc nevychází z Evropské unie jako takové, protože Němci expandují, Poláci také, ale my zaostáváme, což není dobře, protože to nás jednou může hodně mrzet.

My jsme doplatili na to, že tady po roce 1989 proběhla divoká privatizace. Mimochodem, nebyla to ani tak privatizace jako velikánská loupež za bílého dne. My jsme všechno prodali nebo zprivatizovali. A tím jsme ztratili potravinářský průmysl, zpracovatelský průmysl, mlékárny, cukrovary…  Francouzi koupili cukrovary a začali je bourat. Němci koupili mlékárny a začali je bourat. A tak bych mohl pokračovat! Je to evidentní, bylo to konkurenční prostředí a toho se chtěli strašně rychle zbavit. Přestali jsme dělat mléko. Nyní ho produkujeme jen zlomek toho co kdysi. Téměř jsme rezignovali na výrobu vepřového masa. Prakticky polovinu produkce pro potřeby domácího obyvatelstva dovážíme. To není nesmysl. Vezměte si, jak nás zaplavují výrobky zemědělské produkce z Polska. Ovoce, zelenina, jablka, rajčata…

Nedokážeme být konkurenceschopní, protože nemáme vyjednané takové dotace jako ostatní státy. Navíc se tato vláda rozhodla silně podporovat malé podniky, které obyvatelům této země nepřinášejí skoro nic. Ty si jen hrají na svém písečku a využívají toho, že dostávají velké dotace. Bez nich by neměli šanci. A problém je v tom, že ty dotace odebírají velkým producentům, kteří skutečně produkují, a dávají je naopak těm malým, kteří de facto nevyrábějí a mají vše na hraní – na kozy, na ovce a na cokoliv. Je přece jasně známo, že žádný hospodář, který by měl hospodařit na deseti hektarech, se dneska nemůže uživit. To je absolutní nesmysl. Jenže jsou tady ty dotace, které navíc nedává stát jako takový, nýbrž my všichni. Platíme to jednotlivě ze svých daní.

Nejde jen o dovoz potravin z Polska, ale i třeba levného, a údajně závadného, obilí z Ukrajiny. Proti tomu organizovali v tomto roce čeští zemědělci nejeden protest. Ale vadí jim například i dopady Green Dealu či radikální zvýšení daně z nemovitosti. Podporujete jejich kroky?

Myslím, že to je potřeba rozdělit. Už když byly protesty zemědělců, tak vláda dostala podporu od těch malých. Jak již jsem řekl, ti nic neznamenají, protože nemají kýženou produkci, ale patří jim velké dotace. Tak proč by si k nim měli zavírat dveře? Proč by měli protestovat?

Problém leží u nohou těch velkých. Protože ti jsou svazováni nesmyslnými nařízeními Evropské unie v čele s Green Dealem. Zdražování energie. Zdražování nafty. Zkrátka zdražování všech vstupů, které se zemědělství dotýkají. A potom tady chceme mít laciné potraviny? Zdravé jídlo? Jenže co vyrobíme, to odchází do ciziny, protože na to jsou dotace. A k nám se potom dostávají výrobky z různých zemí, kdy nikdo neví ze kterých. Stačí nalepit známku »země původu: EU«, a tím to hasne. V ten moment k nám proudí řada potravin, které jsou závadné. Domnívám se, že i zemědělská obchodní inspekce, která dělá kontroly, nám neříká pravdu. Protože dováží potraviny, včetně obilí, z jiných zemí než těch unijních, které mají jiná pravidla. A určitě nemusí dodržovat celý slavný Green Deal. To, čím se hnojí, my omezujeme, což je správné, ale stáváme se tím konkurenčně neschopnými. A proč by měli naši lidé konzumovat výrobky, které jsou závadné? Přitom je zcela evidentní, že závadné jsou!

Využiji toho, že jste se sám dotkl problematiky Green Dealu, což je jedna z priorit hnutí JaSaN. Ale pro vás jako kandidáta na Mladoboleslavsku bude mít ještě větší význam s ohledem na plánovaný zákaz spalovacích motorů od roku 2035, což se nepochybně výrazně dotkne největšího závodu ve vašem obvodě – Škodovky…

Problém je v jedné věci. Je to celoevropské šílenství, které svědčí o tom, že se v Evropě dostali do funkcí absolutně nekompetentní lidé. Ti, kteří své práci vůbec nerozumějí, najednou rozdávají rozumy, které nás zavádějí do nesmyslů a poškozují zejména Českou republiku. Protože pokud nám zakážou spalovací motory od roku 2035, tak je to pro nás katastrofa. Přece každý ví, že naše ekonomika stojí na automobilovém průmyslu.

Ale tady nejde jen o ten automobilový průmysl, tady jde o všechno. Protože opatření se dotýkají všech. Vezměte si, jaké problémy má sklářství nebo hutnictví. To všechno se dotýká každé domácnosti. Máme vlastně nejdražší energie v celé Evropě. Možná i na celém světě. A já si říkám, že přece není možné, abychom takhle dopláceli na to, že jsme tak hloupí. Máme hloupou vládu, hloupé ministry.

Celé je to nesmysl, který nemá logiku. Jestliže máte dvě atomové elektrárny a vyrábíte 28 % přebytku z potřeby energie v České republice, pak nedává smysl, že energii vyvážíte na Lipskou burzu za haléře a k nám to z Německa přeposílají za více než 6 Kč za kW. To by si dovolil nějaký hospodář? Chtěl bych vidět lidi, jak by se toho dopustili, kdyby šlo o jejich vlastní hospodářství!

Jestliže my podnikatelé musíme vytvářet zisk, pak by měl mít tu samou povinnost stát a nadvýrobu by měl věnovat ve prospěch svých obyvatel a za účelem snížit jim vysoké platby za energie. To by bylo spravedlivé. Jenže spravedlnost nyní neexistuje, protože bohatnou firmy, které energii nikdy nevyráběly, zato ji však dokážou zobchodovat.

Tohle by se mělo okamžitě zarazit, protože se nám to do budoucna určitě vymstí. S tím se musí počítat!

Vezměte si jen, že teď budeme stavět dva jaderné bloky v Dukovanech. Vítěz je znám. Ale zase je to lež jak věž. Vláda nám neřekne celou pravdu. Bude nás to stát 200 miliard? A nebo je to jen počátek? Každý, kdo tomu rozumí, vám řekne zcela jasně, že to je nesmysl. Že to bude stát daleko víc. Zaplatí to český občan. A ještě větší problém je, že tam to máme notifikované Evropskou unií, ale pozor, podmínka je, že to zase musíme vyvážet přes Lipskou burzu. To znamená, že to budeme lacino vyvážet a draze kupovat. Nevýhodně pro naše lidi! Pro koho to tedy děláme? Pro Němce, kteří odstavili atomové elektrárny. Rakušáci dokonce protestovali i proti Temelínu. Dneska od nás energie odebírají a nevadí jim to. Ani Němcům. Ale my to platíme, a to by nám vadit mělo! Protože odborníci mají spočítáno, že i kdybychom nebudovali žádný blok, pak na tu spotřebu, kterou máme, jsme schopni být samostatní. No a samozřejmě další věc je, že jsme si nedokázali vyjednat výjimku jako Poláci, protože máme dostatek uhlí, abychom mohli těžit do roku 2050 a udržet v provozu elektrárny.

Notabene se do odsíření a vůbec do šetrnosti vůči životnímu prostředí věnovaly miliardy. A my dneska chceme, aby se to pozavíralo!? Nemáme náhradní zdroje, tudíž je to celé praštěné. Lidé na dění v naší republice nadávají, ale rozhoduje se ve volbách. Můžeme to říkat donekonečna, ale pokud zůstane jen u stěžování si, nic se s tím neudělá. Takže kdo je nespokojený, ať jde volit!

A nejbližší příležitostí jsou zářijové senátní volby, kde mohou občané dát hlas těm, co nebudou podléhat lobbistům a tlakům zvenčí a budou se chovat jako skuteční zástupci lidu, kterému jsou zodpovědní za svou práci.

Co ale odpovíte těm, kteří tvrdí, že jít k volbám do Senátu je zbytečné, protože zbytečná je i horní komora parlamentu jako taková?

Vytvořil se takový mýtus, že do Senátu chodí vysloužilí politici, protože věková hranice, kdy lze kandidovat, začíná 40 lety. Jenže já na to nahlížím jinak. Že by tam měli naopak chodit lidé moudří, vzdělaní a takoví, za nimiž je nějaká práce. Ale ono je to dneska všechno nějak divné a zase můžou nadávat jen lidi sami sobě. Jestliže si tam navolí hlupáky, tak z hlupáků nemůže nic pořádného vypadnout.

Je to tedy jednoduché. Nepokračovat v tom, co je dodnes, ale dát hlas tomu, kdo pro ně bude pracovat. A taky ho kontrolovat. Lidé dnes nadávají na vládnoucí koalici, ta má důvěru jen 20 procent lidí. Ovšem 60 procent těch nespokojených k volbám nejde.

Ptám se pořád stejně: »U voleb jsi byl?« »Nebyl.« »A proč jsi nebyl?« »Nemám koho volit.« To přece není argument! Vždycky je koho volit. Dneska lidem radím – pokud se chcete mít líp, tak nesmíte dát hlas nikomu z pětikoalice. Protože pak budete moci jen plakat nad tím, co jste způsobili.

Takže volby jsou jediným demokratickým nástrojem. A věřte tomu, že Senát není zbytečný, protože je to rovnováha. Může vrátit špatné zákony z Poslanecké sněmovny a přepracovat je. Navíc má zákonodárnou moc sám o sobě. Senátoři mají možnost předkládat vlastní zákony. Tomu nikdo nebrání, ale musí tomu senátoři rozumět a musí to chtít.

V poslední době jsem neviděl, že by někdo ze Senátu předložil vlastní návrh, jak zlepšit život v této zemi. A proto to tady tak vypadá. Moje rada tedy zní – volte ty, kteří za vás budou pracovat. Pak neprohloupíte. A já slibuji, že pro lidi pracovat budu. Jako jsem to dělal celý život…

Petr Kojzar

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

VIDEO – iportaL24.cz/Martin Kalous

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy