Kvůli vysokým cenám energií zvyšují letos pražské bazény a sauny vstupné. Některé plavecké areály také snižují teplotu vody v bazénech či investují do alternativních zdrojů vytápění.
Plaveckému stadionu v Podolí se náklady na elektrickou energii oproti loňsku zvýšily trojnásobně, měsíčně platí asi milion korun. Kromě zdražení vstupného o 25 procent na začátku roku tak musel přistoupit i ke snížení teploty vody ve venkovním bazénu na 25 až 25,5 stupně a ve vnitřním bazénu na 25,5 až 26 stupňů Celsia. Původně bazény vytápěl na 26 až 27 stupňů, řekl ředitel stadionu Jan Bezděk. Kromě teploty vody stadion snížil i vnitřní teplotu vzduchu. Návštěvnost zařízení podle Bezděka poklesla. Podolský stadion už dříve hrozil uzávěrou kvůli tomu, že nesplňoval podmínky pro zastropování cen energií. Vláda však na začátku listopadu nařízení rozšířila, a Podolí tak spadá pod sportovní zařízení, která mají na zastropování nárok. I tak Bezděk upozornil na to, že například cena plynu areálu v příštím roce stoupne až pětinásobně.
Bazén Strahov podle správce Jana Mareše navýšil ceny letos na podzim o 15 procent. Zdražení původně plánoval na začátek letošního roku. Kvůli úspoře energií bazén teplotu vody snížil o 0,4 stupně na 26,7 stupně. Podle Mareše zatím úsporná opatření návštěvnost bazénu neovlivnila.
V Aquacentru Šutka, jehož je Mareš také správcem, byly ceny vstupenek navýšeny stejně jako na Strahově. Teplota vody tam byla snížena v průměru o 0,3 stupně. Oproti roku 2019 návštěvnost Aquacentra Šutka o jednotky procent klesla. Vinu na tom podle Mareše stále nese koronavirová pandemie a změna návyků návštěvníků. Energií se tam snaží šetřit například postupnou výměnou osvětlení za úsporné LED zářivky, dodal.
Teplotu vzduchu ani vody neplánují snižovat v Aquapalace Praha. »Pro náš provoz jsou typické tropické teploty, voda 30 stupňů a vzduch 33 stupňů,« uvedla manažerka akvaparku Vladana Horáková. Návštěvnost je podle ní oproti roku 2019 vyšší. Zvýšené jsou i prodeje celoročních rodinných permanentek a půlročních permanentek do saun. Nyní akvapark připravuje alternativní vytápění na olej či spuštění elektrokotle, kam plánuje ukládat nevyužitou energii, dodala Horáková. Plánuje zdražit vstupenky pro dospělé v exponovaných termínech. Co konkrétně exponovaným termínem míní, Horáková nespecifikovala. Akvapark zatím podle údajů na webových stránkách výši vstupného v jednotlivých dnech nerozlišuje. Dětské vstupné podle Horákové v budoucnosti měnit nehodlá.
Síť Saunia podle zástupce Jaroslava Zonygy každoročně vstupné zdražuje o přibližně deset procent. Měnit otevírací dobu ani zavádět jiná omezení zatím neplánuje. Podle předsedy Asociace bazénů a saun Pavla Košnara od příštího roku zdraží 90 procent bazénů a saun o 20 až 40 procent. Do konce roku má většina zafixované ceny energií.
(jb, čtk)