Reforma důchodového systému, kterou v současné době horlivě připravuje ministerstvo práce, musí být nastavena tak, aby systém byl do budoucna udržitelný. Tvrdí to šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je i zvyšování věku odchodu do důchodu. Ten by se mohl vyšplhat až na 68 let.
Návrh parametrů reformy důchodového systému chce ministr zveřejnit v březnu. »Za MPSV jasně říkám, že v průběhu února, března udělám jednání s koaličními a opozičními partnery. Počítám, že potom v průběhu března zveřejním celou problematiku důchodového systému, včetně návrhu parametrů reformy důchodového systému tak, aby důchodový systém byl do budoucna udržitelný, aby zabezpečoval v budoucnu dostatečně důstojné důchody,« řekl Jurečka novinářům. Nelíbí se mu, že média poukazují především na možnost zvyšování věku odchodu do důchodu. »Nelze důchodovou reformu vytrhávat z kontextu a psát o jediném parametru,« řekl ministr.
Věk odchodu do důchodu se postupně zvyšuje už nyní. Zastavit se má v roce 2030 na 65 letech. Ministerstvo počítá s prolomením této hranice. Důchodový věk má podle představ resortu růst i po roce 2030 postupně – v průměru o necelé dva měsíce za jeden kalendářní ročník. Padesátníci tak mají jít do důchodu v 66 letech, lidé ve věku 43 let mají mít nárok na penzi přesně v 67. Třicátníci narození v roce 1989 a později pak v 68 letech. Uvedla to Česká televize s odkazem na materiál ministerstva práce dohodnutého na koaliční radě.
Neplatí tudíž slova předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která před časem na CNN Prima News uvedla, že případné zvyšování věku odchodu do důchodu by se týkalo generace současných čtyřicátníků a mladších. »Můžu uklidnit všechny ty, kteří jsou starší než 40 nebo 45 let, že jich se to týkat už nebude,« prohlásila Pekarová Adamová.
Podobně mluvil také premiér Petr Fiala (ODS). »Za dobu působení mé vlády se v tomto ohledu nebude nic měnit a nejsou pro to ani důvody,« řeklk možnosti měnit věk odchodu do důchodu začátkem listopadu v rozhovoru pro Deník.Evidentně slova koaličních představitelů příliš velkou váhu nemají.
Totální pitomost, neskutečná prasárna
Na to pro iportaL24.cz poukázala také předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. »Návrh na zvyšování věku odchodu do důchodu je samozřejmě totální pitomost, navíc sám premiér to ještě v listopadu odmítal, proto se ptám, jestli úmyslně dezinformuje, nebo neví, co se mu děje na vládě,« řekla Konečná. Zdůraznila, že komunisté budou proti tomuto záměru bojovat. Ekonomická krize, do které zemi dostala současná vláda, by se podle nich neměla řešit tím, že se zase bude brát těm nejpotřebnějším. »Je signifikantní, že pravicová vláda řeší své ekonomické problémy tím, že ožebračuje důchodce,« podotkla Konečná.
Postoj KSČM je podle ní zcela jasný a neměnný, komunisté dlouhodobě prosazují daňovou reformu. »To znamená, že kdybychom vzali 300 miliard, které nám každý rok utíkají z nadnárodních korporací, tak máme jak na zvyšování důchodů o inflaci, tak samozřejmě na to, abychom nemuseli v žádném případě zvyšovat věk odchodu do důchodu. Pokud si to vláda neuvědomuje a chce mít další prvenství, protože pokud by se opravdu prosadilo 68 let, tak je to nejvíc v celé Evropě, to znamená, že ani ty nejpravicovější, nejkonzervativnější vlády si nedovolily udělat tento krok, tak je to prostě neskutečná prasárna. Opět bereme těm, kteří nemají a bojíme se vzít těm pár kamarádům, které ještě máme,« shrnula situaci Konečná.
Podle bývalého ministra práce za ČSSD Zdeňka Škromacha je snaha o odstropování navyšování, které probíhá teď, ukázkou neschopnosti současné koalice situaci řešit a nesprávným vyhodnocením jednotlivých faktorů. O co ve skutečnosti pravici jde, je podle něj snaha vyvést z veřejných financí peníze, které jsou na důchody, do privátní sféry. »Je asi potřeba dělat průběžně určité parametrické změny, ale v žádném případě by nemělo dojít k tomu, že stát bude zajišťovat nějaký minimální důchod na úrovni životního minima a zbytek bude převeden do privátních fondů. To je samozřejmě výhodné pro bohaté, ale pro lidi se středními a nižšími příjmy to bude naprostá katastrofa,« řekl v rozhovoru pro iportaL24.cz.
S návrhem nesouhlasí ani bývalý premiér Jiří Paroubek. »Je to nechutné, nemající obdobu v Evropě. Uvidíme, jaká bude představa vlády o důchodové reformě. Vláda by potřebovala, aby reformu podpořili občané. Ale už první informace, kterou o obrysech důchodové reformy vláda dala, způsobí, že občané důchodovou reformu nepodpoří,« řekl pro iportaL24.cz Paroubek.
»Máme už dnes jeden z nejvyšších věků odchodu do důchodu,« řekl předseda ČSSD Michal Šmarda. Podle něho je možné provést důchodovou reformu tak, aby penze představovala kolem dvou pětin průměrné mzdy a věk odchodu do důchodu zůstal na současné úrovni.
SPD proti, ANO chce jednat
Koalice chce o návrhu jednat také s opozicí. »Určitě to budeme debatovat i s opozicí. Takový krok by měl mít širší podporu než pouze vládní většiny, protože nejhorší je, pokud systém není stabilní,« uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
»V tuto chvíli nemáme na ničem dohodu. Jsou k dispozici názory expertů, analýzy, které vznikly na MPSV a teď musí následovat politické dohody a politická jednání, do který určitě zapojíme nejen koalici, ale i opozici,« dodal předseda vlády Fiala.
Zatímco opoziční SPD návrh nepodporuje, hnutí ANO je připraveno o něm jednat. »Považujeme za nezbytné konečně přijmout dlouhodobě odkládanou důchodovou reformu. Chceme konkrétní kroky bez dalších zdlouhavých a neplodných diskusí. Právo na odchod do starobního důchodu musí být nejpozději ve věku 65 let,« uvedl předseda SPD Tomio Okamura na Facebooku.
»Jsme připraveni se o tom bavit, to říkám otevřeně. Chceme vidět parametry, chceme vidět, koho by se to týkalo, kdo by měl předčasný důchod, koho by se týkal nárůst, jak by se zohlednilo vzdělání,« uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Dohodu s opozicí na důchodové reformě by chtěla vládní koalice vyjednat do konce léta.
(jad)
Až se to obrátí, tak ty jejich šílenosti napravíme.
60 let pro muže, pro ženy méně podle počtu dětí, to je racionální (všechna ostatní pohlaví třeba těch 68).
Jsou to zloději- tak jak to dělají za „oušn“ !
Každý očůrává druhého- ti slabí jsou na „žebrotě“.
A tak budou i důchodci, kteří celý život makali….
FUJ!
Je zajímavé, že ve Francii jdou lidi do ulic kvůli zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64, tady je každému jedno 68…
Stydí se – zvonili ……