Česká republika se už několik týdnů potýká s výpadky léků. Jde především o léky snižující horečku u dětí, chybí také antibiotika. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je už situace ustálená, na to, aby se problémy s výpadky léků v budoucnu neopakovaly, bude dohlížet pracovní skupinu, kterou ministr zřídil.
Pracovní skupina, v níž budou zástupci ministerstva, Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), České lékárnické komory (ČLnK) a zástupci odborných společností lékařů, připraví i doporučení, jakým způsobem konkrétní chybějící lék nahradit. »Chtěli bychom mít připravené scénáře, které budou konkrétní situaci řešit,« řekl dnes novinářům náměstek ministra Jakub Dvořáček, který skupinu povede. Scházet se podle něj bude jednou týdně, dokud se situace nestabilizuje. Očekává, že to může být půl roku i rok.
Situace týkající se sirupu Nurofen a antibiotika penicilinu už je podle ministra ustálená. Výrobce dodal 300 000 balení, postupně se od úterý dodává do lékáren. »Lékárny jsou zásobeny v dostatečném množství. Poptávka je však vyšší, což se nedalo úplně předvídat,« uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová. Zároveň vyzvala pacienty, aby nebyli nepříjemní na lékárníky, kteří za výpadek nemohou a v případě výpadku jim naopak pomohou vybrat náhradní řešení, aby nenakupovali velká množství sirupu a netvořili si zásoby.
K tomu, kdo konkrétně za situaci s výpadky léků může, se nikdo hlásit nechce. Podle expertky KSČM na oblast zdravotnictví Soni Markové je chyba na obou stranách, jak ministerstva zdravotnictví, tak SÚKL. »Je dobře, že konečně dochází k uklidnění situace. Jisté je, že jak ministerstvo, tak SÚKL pochybily. Nicméně zásadní roli má hrát SÚKL, který by měl mít informace o tom, které léky jsou dostupné a pokud hrozí u některého výpadek, tak by měl dát avízo ministerstvo zdravotnictví, které by mělo okamžitě jednat. Je otázka, jestli obě organizace konaly, tak jak měly, jestli něco nezanedbaly a bohužel to vypadá, že ano. Buďto mají špatně nastavený systém, anebo selhaly, anebo to je kombinace obojího,« řekla Marková pro iportaL24.cz.
Druhá věc podle ní je, že ne vždy je nutné panikařit. V případě léků na horečku, existují podle ní alternativy, o kterých by měl pacienty lékař nebo lékárník informovat.
Pokud jde o zřízení nové pracovní skupiny, tam je Marková opatrná. »Zdá se, že pracovní skupiny jsou lékem na všechno, přeborníkem v tom byl ministr Adam Vojtěch, který zřizoval jednu pracovní skupinu za druhou, ale ničemu to nepomohlo. Pokud už skupina bude zřízena, tak by měla být také kontrolovaná a měla by přinášet nějaké výsledky,« míní Marková.
Rozšířit výrobu léků v Česku
Podle stínového ministra zdravotnictví hnutí ANO Julia Špičáka je zásadní chybou ministerstva to, že dostatečně nekomunikuje. »Většina léků, které nejsou, jsou zastupitelné. Veřejnost ale nemůže o tom být informována a ministerstvo nevytvořilo mechanismus, aby zabránilo nevyhnutelné panice,« řekl novinářům.
Na nedostatek léků a rozšíření respiračních chorob po koronavirové pandemii se podle Špičáka bylo možné připravit. Na podobnou situaci podle něj upozorňoval před dvěma lety i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Servítky si při hodnocení kroků vlády nebral předseda strany PRO Jindřich Rajchl. »Po devíti měsících jsme v situaci, kdy bychom spíše potřebovali, aby v oblasti dodávky léků někdo pomohl nám. Vláda, která odešle jednu ze základních komodit do zahraničí, aniž by měla zajištěno její dostatečné množství pro vlastní občany, není vládou solidární, nýbrž vládou tupou. Nastává čas, abychom všichni udělali vše pro to, aby Fialova eskadra hrůzy následovala osud svých slovenských kolegů a skončila tam, kde je její zasloužené místo – na smetišti dějin,« prohlásil.
Důvody výpadků léků jsou podle SÚKLu nejčastěji ve výrobním řetězci. »Výroba léčivých přípravků je poměrně složitý proces. Je to skládačka z mnoha dílků, když vypadne byť jeden nebo dva, je lék nedostupný,« uvedla Storová. Roli podle odborníků hrají kromě výpadků přímo účinných látek i nedostatky hliníku na obaly nebo skleněných lahviček.
»Musíme získat maximum těch komponentů, aby se vyráběly na úrovni Evropy. Abychom nebyli odkázáni na to, že když nepřijede loď z Číny, tak evropští výrobci tu komponentu nemají,« řekl Válek. ČR podle něj otázku lékové soběstačnosti Evropy otevřela i jako předsednická země, dál ji bude řešit i Švédsko. Podle Válka by se mohla rozšířit výroba léků i v Česku. Na místě by podle něj byly i státní pobídky pro farmaceutické firmy.
Ministerstvo také připravuje novelu zákona o léčivech, podle níž by distributoři léčiv měli mít povinnost u vybraných léčiv na předpis držet dvouměsíční zásobu. Spolu s lékárnami by pak ministerstvu hlásili, u kterých léků už se s výpadkem potýkají nebo kde hrozí.
(jad)