Pozor na vysoký tlak v těhotenství. Preeklampsie může ohrozit plod i matku

Říká se jí tichý zabiják, a to zejména kvůli tomu, že se dlouho nemusí projevovat žádnými příznaky. Řeč je o hypertenzi neboli vysokém krevním tlaku, který je obzvlášť nebezpečný v období těhotenství, kdy může vyústit v závažná onemocnění ohrožující život plodu i matky. Jednat se může zejména o preeklampsii, která se objevuje až u 5 % všech těhotných žen.

»Vysokým krevním tlakem trpí v České republice zhruba každý 4. člověk. Problémem je, že zvyšuje námahu srdce, které musí pracovat proti většímu tlaku, čímž poškozuje povrch cév a podporuje tvorbu aterosklerózy, tedy kornatění tepen. To může zapříčinit infarkt, mozkovou mrtvici a další problémy. Cévy člověka trpícího vysokým tlakem jsou náchylnější k prasknutí,« říká Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. Ta se zdraví srdce a cév věnuje v rámci kampaně Žiješ srdcem.

Vysoký krevní tlak komplikuje okolo 10 % těhotenství. Někdy se může objevit jako příznak vážných onemocnění, proto je těhotné ženě na prohlídkách u gynekologa tlak pravidelně měřen. Vyšší riziko preeklampsie lze zjistit také při screeningu v 1. trimestru, který probíhá mezi 11. až 14. týdnem těhotenství.

K preeklampsii může dojít po 20. týdnu těhotenství a v začátcích je často bezpříznaková. Na onemocnění tak obvykle upozorní právě až prohlídka u gynekologa, kdy je těhotné ženě naměřen vysoký krevní tlak a objevena přítomnost bílkoviny v moči. Preeklampsii často doprovází také otoky rukou a nohou, rychlé přibývání na váze, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, zdvojené nebo neostré vidění a bolest pod žebry.

Preeklampsie je spojena se špatným vývojem placenty, kvůli kterému dochází k nedostatečnému prokrvení a okysličení plodu. Ten v reakci na nevyhovující podmínky začne produkovat látky, které zvyšují krevní tlak matky, aby placentou protékal dostatek krve. Tyto látky postihují také stěnu cév a mohou způsobit nežádoucí změny v některých orgánech, například v játrech, ledvinách nebo na mozku. V souvislosti s preeklampsií může dojít k závažnému zpomalení růstu plodu v děloze i k úmrtí těhotné ženy.

Je proto velmi důležité preeklampsii včas odhalit a nasadit léčbu, která se zaměřuje na udržení správného krevního tlaku, a to pomocí léků bezpečných v těhotenství. Žena musí docházet také na častější kontroly, ve vážnějších případech je hospitalizována. V případě těžké formy preeklampsie je často jedinou možností léčby okamžité vyvolání předčasného porodu.

I v případě, že žena netrpí preeklampsií nebo jinými vážnými komplikacemi, by měla dodržovat zásady prevence vysokého krevního tlaku. Mezi ně patří zejména zdravý životní styl a dostatečný pohyb. Základem je také vyvážená strava a vyhýbání se kouření a alkoholu. Normální krevní tlak se pohybuje kolem hodnoty 120/80, vysoký krevní tlak přesahuje hodnotu 140/90.

(zmk)

FOTO – Loono/Martin Faltejsek (2), Zuzana Šlechtová

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy