Návrhy na urychlené zprovoznění zablokovaného plynovodu Nord Stream 2 nejsou již dnes v Německu ojedinělé. V živé paměti je například společné prohlášení představitelů několika velkých německých měst, kteří k takovému kroku vyzvali spolkovou vládu. Nyní ale podnět k otevření plynovodu přichází už i z kruhů současné vládní koalice.
V souvislosti s potřebou zajistit dostatek zemního plynu pro nadcházející zimu o tom v rozhovoru s mediální skupinou RND hovořil i místopředseda vládních svobodných demokratů (FDP) Wolfgang Kubicki. Podle něj neexistuje rozumný důvod proti zprovoznění produktovodu, který je už navíc hotový. »Nord Stream 2 bychom nyní měli co nejrychleji otevřít, abychom naše plynové zásobníky před zimou naplnili,« řekl Kubicki.
Připomeňme v té souvislosti varování šéfa spolkového úřadu pro regulaci síťových služeb Bundesnetzagentur Klause Müllera, že Německo zcela určitě nesplní cíl naplnit zásobníky do začátku listopadu na 95 %. Podle něj navíc ani plné zásobníky nezajistí Německu v případě zastavení dodávek z Ruska bezstarostnou zimu.
Náklady na dovoz zemního plynu do Německa přitom podle Spolkového úřadu pro hospodářství a kontrolu vývozu (BAFA) už v prvním pololetí stouply meziročně o 153 procent na 30,8 miliardy eur (zhruba 760 mld. Kč), zatímco objem dovozu klesl o 24 % na 57,5 miliardy kubíků plynu. A příčinou je právě snižování dodávek z Ruska a i s ním spojený růst cen plynu, které stále šplhají do závratných výšek. Nyní jsou již asi jedenáctkrát vyšší, než bylo v minulých letech v tomto ročním období obvyklé.
Samozřejmě i přes tato nezpochybnitelná varující fakta vyvolala slova místopředsedy FDP negativní reakce, a to i ve vlastních řadách. Předseda FDP Lindner Kubického návrh odmítl jako »špatný a scestný«. Místopředseda parlamentní frakce FDP Alexander Graf Lambsdorff na twitteru napsal, že Kubicki »možná jen přehlédl kompetentní hodnocení takového kroku«, jakým by zprovoznění Nord Streamu 2 bylo. V tweetu odkazuje na novinářku Constanze Stelzenmüllerovou, podle které jsou dvě možnosti. První je mrznout za současného stavu, kdy ruský prezident Vladimir Putin neposílá surovinu plynovody Nord Stream 1 a Jamal, nebo být v teple díky Nord Streamu 2. Takové jednostranné řešení ze strany Německa by ale podle ní mělo politické důsledky v podobě zničené Severoatlantické aliance a Evropské unie, které dosud postupují proti Moskvě jednotně.
Jistě, madam novinářka trefila hřebíček na hlavičku. Jde tu o »vyšší cíle«, konkrétně o jednotu EU s agresivním vojenským paktem, která ovšem není ničím jiným, než společným podřízením se diktátu Spojených států a potažmo uspokojováním zájmů obřích nadnárodních korporací. A tomu přece musí ustoupit energetická bezpečnost a potřeby řadových občanů evropských zemí.
Zablokování plynovodu Nord Streamu 2 se přitom nevztahuje přímo k zahájení zvláštní vojenské operace Ruska na Ukrajině. Řízení o souhlasu k zahájení provozu již vybudovaného plynovodu se zejména kvůli nátlaku Spojených států neúměrně vleklo už dávno před tím. Německý kancléř Olaf Scholz pak v únoru využil ruského uznání Doněcka a Luhanska jako samostatných republik a prohlásil, že jednání Moskvy neumožňuje udělit souhlas se zprovozněním dokončeného plynovodu.
Kubicki nyní uvedl, že by Německo naopak souhlas vydat mělo, protože nemá kvůli omezeným dodávkám ruského plynu vlastně co ztratit. »Pokud by k nám touto trasou přišlo více plynu, možná dokonce celý nasmlouvaný objem, pomohlo by to, aby lidé v zimě nemuseli mrznout a aby náš průmysl neutrpěl vážné škody,« řekl. Upozornil, že právě to je prvořadou povinností německé vlády.
Kubicki navíc nesouhlasí s názorem, že by otevření Nord Streamu 2 bylo pro Putina vítězstvím. »Putinovým největším propagandistickým úspěchem by bylo, kdyby nám došel plyn, zatímco on by na nás ještě dobře vydělával,« řekl.
Očekávat, že by se nad těmito zcela logickými úvahami mohlo alespoň zamyslet například vedení EU či dokonce členové současné české vlády, by ale asi bylo příliš naivní. Jejich rusofobní zaslepenost a často i osobní zištná zangažovanost jim to prostě neumožní.
Ivan Cinka