Členové britské šlechtické rodiny Trevelyanů zaplatí Grenadě odškodné ve výši 100 000 liber (2,6 milionu Kč) za to, že jejich potomci v 19. století využívali otrockou práci na šesti cukrových plantážích na ostrově v Karibském moři, informovala dnes BBC.
Je třeba poznamenat, že po zrušení otroctví ve Velké Británii v roce 1833 vyplatila vláda Spojeného království rodině Trevelyanových 34 000 liber (podle dnešních měřítek asi tři miliony liber – 80 milionů Kč) jako odškodnění, zatímco otroci nedostali žádné peníze. »Možná by se platba 100 tisíc liber po 200 letech zdála být neadekvátní. Ale doufám, že omluvou za naše předky dáváme příklad,« řekla jedna z členek rodiny, newyorská zpravodajka BBC Laura Trevelyanová.
Grenadská národní komise pro odškodnění tuto iniciativu ocenila. Kromě toho se potomci plantážníků, kteří zaměstnávali více než 1000 otroků, ostrovnímu státu oficiálně omluví. BBC upozornila, že reparace budou použity na vytvoření fondu pro hospodářský rozvoj Grenady.
Ostrov Grenada byl objeven v roce 1498 Kryštofem Kolumbem a pojmenován Concepcion, později přejmenován podle španělského města Granada. První osadu založili Francouzi v roce 1650 (dnes St. George’s). V polovině 18. století se Grenada stala prosperující francouzskou zámořskou državou: pěstovala se zde cukrová třtina, tabák, indigo a muškátový oříšek. Na plantáže byli dováženi otroci z Afriky.
V roce 1762 ostrov obsadili Angličané. Spor mezi Velkou Británií a Francií o Grenadu trval až do roku 1783, kdy na základě Versailleské smlouvy připadla britské koruně. 7. února 1974 byla Grenada vyhlášena nezávislým státem Společenství národů. V roce 2021 žilo na ostrově 113 000 obyvatel.
V posledních letech se karibské státy stále hlasitěji hlásí k nutnosti vymáhat od Británie odškodnění za obchod s otroky, který Londýn v 17. a 18. století aktivně podporoval. V červnu 2022 odsoudil tehdejší následník britského trůnu, princ Charles z Walesu, na summitu Společenství národů politiku Spojeného království, která se po staletí vyznačovala obchodem s otroky.
(cik, TASS)
Tady v Čechistánu je to naopak, „odškodnění“ dostávají vykořisťovatelé pod záminkou, že soukromé vlastnictví je posvátné, tak jako když ta britská vláda v roce 1833 „odškodňovala“ otrokáře. Ostatně i po zrušení nevolnictví „odškodňovaly“ vlády bývalé feudály, nikoliv nevolníky. Nebo Francie dostávala po desítky let „odškodnění“ z Haiti za to, že se tamní otroci díky povstání sami osvobodili. Jistě i tento odliv peněz přispěl k dnešní haitské bídě a k francouzskému bohatství. Pravičácká propaganda to ovšem „vysvětluje“ údajnou leností a neschopností černochů.
To by se „ušákům“ nelibilo zaplatit za otroky/“bavlně“….