Poslanci se sejdou k cenám energií, hrozí ztráta konkurenceschopnosti českého průmyslu

O cenách energií v příštím roce budou poslanci debatovat na mimořádné schůzi, kterou na žádost hnutí ANO svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Uskuteční se příští čtvrtek. Podle hnutí hrozí, že vysoké ceny energií poškodí průmysl a tím celou ekonomiku. Opozice, ale také neparlamentní strany, jsou přesvědčeny, že vláda v otázce energií selhala.

Rozpočtové škrty v energetické politice státu vyvolaly podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové výrazné nejistoty. »Ceny energií hrají významnou roli ve vývoji inflace a HDP a informace, které v posledních týdnech dostáváme zejména od energeticky náročných odvětví průmyslu, jsou mimořádně alarmující,« uvedla.

K nejistotám přispělo vyjádření Energetického regulačního úřadu (ERÚ), že v příštím roce dojde k výraznému zvýšení regulované složky energií. Pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst oproti letošku o 71 procent, což bude znamenat zdražení v průměru asi o 1408 Kč za megawatthodinu s DPH. Ještě výrazněji stoupne regulovaná část ceny pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent.

Poté, co se spustila na návrh ERÚ vlna kritiky, vláda ústy premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) ujišťovala, že k žádnému dramatickému zvyšování ceny elektřiny nedojde. »Protože cena silové elektřiny neustále klesá, budou lidé platit převážně stejně jako letos nebo maximálně v průměru o jednotky procent více. Žádné dramatické navýšení o desítky procent nehrozí,« prohlásil předseda vlády.

Podle bývalého ministra průmyslu Karla Havlíčka má vláda ukázat analýzu a pracovat s daty. »Férově říct, komu hrozí zvýšení celkových cen o procenta, komu o desítky procent. Máme jedny z nejvyšších cen v EU a nemůžete se tvářit, že jakékoliv navýšení je banalita,« uvedl.

Síkela v pondělí po schůzce s předsedou Rady ERÚ Stanislavem Trávníčkem sdělil, že úřad musí udělat maximum pro snížení regulované složky ceny elektřiny pro příští rok. Trávníček ale v úterý Českému rozhlasu Radiožurnál řekl, že návrh na růst regulované složky energií pro příští rok se zřejmě výrazněji nezmění, možné jsou nejvýš jen drobné změny.

Katastrofální výsledky energetické politiky vlády

Ceny energií budou znamenat velký problém nejen pro obyvatele, ale hlavně pro firmy, také podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy. Poukázal na to, že v Česku jsou ceny elektřiny výrazně vyšší než například v Maďarsku, Polsku nebo na Slovensku. Jedná se podle něj o katastrofální výsledky energetické politiky současné vlády. »Je naprosto nepřijatelné, abychom jako jeden z největších evropských výrobců elektřiny zároveň platili nejvyšší ceny. Je nezbytně nutné okamžitě vystoupit z jednotného energetického trhu EU a začít českou elektřinu prodávat přednostně za dostupné ceny v takzvaném sociálním tarifu českým spotřebitelům,« uvedl.

V podobném duchu reagoval pro iportaL24.cz také energetický expert KSČM Leo Luzar. Vzhledem k tomu, že Česká republika patří mezi největší výrobce elektrické energie, by podle něj teoreticky měli mít její občané nejlevnější energii v celé Evropě. »Když si tohle uvědomíme, je to o to větší tragédie,« dodal bývalý poslanec. Současnou vládu kritizuje za to, že dopustila, aby se česká energie vyvážela do zahraničí. Sice tím podle něj získává prostředky do státního rozpočtu, ale zapomíná na české občany. »Takovéto situace by u seriózní vlády nikdy nemohly nastat,« míní Luzar.

Vláda nebere ohled na občany a české firmy

Před dopady vyšších cen varoval také předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. »Je to fatální ohrožení konkurenceschopnosti našeho průmyslu,« uvedl. Jedná se podle něho o neplnění regulační úlohy ze strany ERÚ, který má kontrolovat přiměřenost poplatků za přenos a distribuci. »Až skandální je věta, že regulátor musí distributorům uznat náklady a zaručit výnos,« kritizoval Šlachta, že se nebere ohled na občany a české firmy. »Víme, co se loni a předloni dělo. A ERÚ to musel vědět. Odkazuje se ale na vyhlášku, ne na občany. To je stejné, jako když se premiér Fiala vydal v Německu na levné nákupy a zjistil něco, na co my upozorňujeme dva roky. To už neukazuje, že něco neděláme, ale že něco neumíme,« dodal Šlachta.

S ujišťováním premiéra a ministra Síkely, že nárůst cen elektřiny bude minimální, nesouhlasí předseda spolku Nespokojení Jiří Paroubek. »Pokud premiér Fiala a ministr Síkela hovoří o tom, že se bude jednat jen o pár procent navýšení nákladů na elektrickou energii domácností, to znamená maximálně o pár set korun nebo o nějaký ten tisíc korun za domácnost, tak prostě lžou. Jinak to říct nelze,« uvedl v reakci na vyjádření vládních politiků.

Řada firem se již vyjádřila, že zvýšení cen energií bude znamenat velký problém, dojde k ohrožení jejich konkurenceschopnosti.

Hnutí ANO vyčítá vládě, že ke snížení cen elektřiny a na poplatek za obnovitelné zdroje nevyužívá peníze z prodeje emisních povolenek.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. ERÚ pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky. Její definitivní podobu představí ERÚ koncem listopadu.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy