Koaliční návrh na zavedení korespondenční volby nejenže zmrzačí český volební systém, který je jeden z nejkvalitnějších na světě, ale také ohrozí důvěru ve volby. Před začátkem dnešní mimořádné schůze, na níž poslanci předlohu projednávají ve druhém čtení, to novinářům řekla předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je návrh v rozporu s českou Ústavou.
Sporný koaliční návrh na zavedení možnosti korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí dnes absolvuje ve Sněmovně druhé čtení, v němž poslanci budou moci podávat pozměňovací návrhy. Mimořádnou schůzi svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) z podnětu vládního tábora. Hned v jejím úvodu si Sněmovna hlasy koaličních poslanců odhlasovala možnost večerního i nočního jednání.
»Už víme, že Fialova vláda se zapíše do dějin jako ta, která připravila české domácnosti o čtvrtinu úspor, rekordně zvýšila daně, vyhnala stovky tisíc lidí pro sociální dávky a k tomu si střihne tisíc sto miliard korun nových dluhů za pouhé čtyři roky. Co je ale novinkou, že se chce zapsat do dějin také jako ta, která poškodí českou demokracii způsobem, jaký od nabití svobody v roce 1989 naše země nezažila,« řekla Schillerová na tiskové konferenci před zahájením schůze.
Horkou jehlou šitý návrh
Předložený »horkou jehlou šitý poslanecký návrh« podle ní »nejenže zmrzačí náš volební systém, ale také ohrozí důvěru ve volby«.
Vládě vyčetla, že zatímco Česko v jednom ekonomickém žebříčku za druhým padá dolů, pětikoalice se soustředí na problémy, které zajímají bytostně jenom ji. »Zoufalí politici tváří v tvář chřadnoucí podpoře hodlají zničit jeden z nejkvalitnějších volebních systémů na světě v domnělé snaze urvat si za každou cenu několik desítek tisíc hlasů krajanů žijících v zahraničí, kteří jejich pustošivými kroky ještě jako jediní nebyli postiženi,« uvedla Schillerová.
Hnutí ANO se ale podle ní neobává, že tato snaha ovlivnit volební výsledek ve svůj prospěch povede ke kýženému výsledku. »Dokud se pětikoalice nezačne starat o životní situaci občanů doma, volební preference nevyžene nahoru ani o procento,« uvedla.
Návrh je podle ní v rozporu s hlavními ústavními zásadami volebního práva v ČR, jako jsou rovnost, přímost, tajnost a požadavek svobodného hlasování ve volbách, které je prosté jakéhokoli nátlaku.
Za velký zásah do volebního systému označil předložený návrh také předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Jde podle něj o jednoznačný akt, kde se strany, které mají pod pět procent, snaží někde nahnat hlasy. Také on je přesvědčený, že to nebude úspěšná taktika. Nebudou totiž volit jenom lidé z metropolí, ale také z menších městech, kde podle Vondráčka opora stran, jako je TOP 09, nebude tak vysoká. »Takže to nesplní to, co si od toho slibují, akorát to ohrozí náš volební systém,« uvedl Vondráček.
Sbírka dalších voličských duší
»Za všech sil se budeme snažit, aby korespondenční volba prosazovaná pětikoalicí neprošla, protože popírá demokratické principy a Ústavu a nahrává volebním podvodům,« uvedl předseda SPD Tomio Okamura.
Koalice si je podle něj vědoma toho, že jí v současnosti plně věří pouze dvě procenta voličů, proto se snaží ohnout volební zákony a zmanipulovat volební výsledek pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2025. »Návrh neprošel standardním připomínkovým řízením a neprojednala ho ani Legislativní rada vlády. Vykazuje tak řadu technických vad, ale hlavně je v rozporu s Ústavou,« řekl šéf SPD.
Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala označil návrh na zavedení korespondenční za sbírku dalších voličských duší. Připomněl, že s korespondenční volbou mělo problém Rakousko, zrušila ji Francie a naposledy také Belgie právě kvůli podvodům. »My se právě těch podvodů bojíme,« uvedl Fiala.
Poslanci chtějí vysvětlovat
Úvodní sněmovní debata o návrhu na plénu zabrala šest jednacích dnů a trvala zhruba 63,5 hodiny čistého času. Koalice si nakonec stanovila pevnou hodinu hlasování, i když na vystoupení čekalo ještě 40 poslanců. »Budeme chtít debatovat a budeme chtít vysvětlovat,« avizoval Vondráček. Podle Fialy chtějí v rozpravě vystoupit také zástupci hnutí SPD. »Budeme vystupovat, ale nebudeme obstruovat, nebudeme číst dlouhé projevy, které se netýkají korespondenční volby,« řekl novinářům.
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025.
(jad)
„korespoňďák“ nebrat….