Politico: Trumpův kandidát na viceprezidenta je »katastrofou pro Ukrajinu«

Jestliže se válekchtivé síly obávaly druhého prezidentství Donalda Trumpa, který by mohl přerušit pomoc Ukrajině a začít jednat o míru s Ruskem, pak pro ně vzniká ještě větší hrozba. Je jím Trumpův kandidát na viceprezidenta J. D. Vance. Velká část Evropy se již obávala druhého prezidentství Donalda Trumpa a obávala se, že v případě jeho vítězství v listopadu USA přeruší pomoc Ukrajině. Pak si Trump vybral za svého kandidáta senátora J. D. Vance. »Je ostře proti použití dalších finančních prostředků na pomoc Ukrajině a kritizuje to, co považuje za přílišnou závislost Evropy na Spojených státech, pokud jde o vojenské investice,« napsalo v obsáhlém rozboru bruselské Politico.

Jeden z vysokých představitelů EU, kterému byla poskytnuta anonymita, aby mohl o této otázce otevřeně hovořit, v pondělním rozhovoru pro Politico uvedl, že jmenování Vance je »katastrofou« pro Ukrajinu – a tím i pro Evropskou unii, která podporuje Kyjev proti Rusku.

Vance hrál hlavní roli ve snaze zmařit návrh zákona o pomoci Ukrajině v Senátu na začátku letošního roku, a přestože tato snaha ztroskotala, Vance tehdy novinářům řekl: »Podařilo se nám dát Evropě a zbytku světa jasně najevo, že Amerika nemůže donekonečna vypisovat bianko šeky.«

V dlouhém rozhovoru pro Politico na únorové Mnichovské bezpečnostní konferenci Vance, někdejší Trumpův kritik, který se stal evangelistou, vyložil své stanovisko, proč by Amerika neměla pomáhat Ukrajině.

»Jednoduše nemáme výrobní kapacity na to, abychom donekonečna podporovali pozemní válku ve východní Evropě. A myslím, že je povinností vedoucích představitelů, aby to svým obyvatelům artikulovali,« řekl Vance. »Jak dlouho se očekává, že to bude pokračovat? Kolik se očekává, že to bude stát? A co je důležité, jak vlastně máme vyrobit zbraně potřebné k podpoře Ukrajinců?« dodal.

Při svém prvním vystoupení na vysoké úrovni na každoroční Mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru však Vance vynechal setkání prezidenta Volodymyra Zelenského a ministra zahraničí Dmytra Kuleby s dvoustrannou skupinou senátorů na okraji shromáždění. »Nemyslel jsem si, že bych se dozvěděl něco nového,« řekl Vance v rozhovoru pro Politico.

Vanceova zahraniční politika se podle bruselského periodika vztahuje i na obecnější kritiku Evropy a NATO. V dubnovém projevu na půdě Senátu vytkl Evropě, že nevydává dostatečné prostředky na obranu. »Tři roky nám Evropané tvrdili, že Vladimir Putin představuje pro Evropu existenční hrozbu. A po tři roky nedokázali reagovat, jako by to byla skutečná pravda,« řekl a vytkl zejména Německu, že nevydává dvě procenta HDP na obranu, což je částka, na které se členové NATO dohodli jako na společném cíli.

Vance se dlouhodobě zasazuje za americké dělníky a význam amerického výrobního sektoru. »Pokud Trump vyhraje druhé funkční období, uvidíte mnohem agresivnější přístup k ochraně domácích výrobců,« citovalo Vance Politico. »Rozhodně si myslím, že bychom měli být mnohem agresivnější při uplatňování cel na celou řadu průmyslových odvětví.«

Taková varování jsou nepříjemná pro Evropskou unii, která se za Bidenova předsednictví snažila uklidnit vztahy mezi Bruselem a Washingtonem, uvedlo na závěr Politico.

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Vypadá to tak, že Rusové uzbrojili Západ včetně USA. I agresivní ČR nemá už nic, co by nacpala do nenasytného chřtánu Ukrajiny. A že se Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel snaží seč mohou. ČR je na huntě díky protinárodní činnosti Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla.
    V rozbitém Československu se dodnes traduje havlovská báchorka, že Ronald Reagan uzbrojil Sovětský svaz. Jenže nikdo nikdy nedodá, že hlupák Gorbačov a po něm ožralý Jelcin táhli za jeden provaz s USA. Naštěstí pro Rusy se kormidla v Rusku chopil Vladimir Putin a ukázal Západu, jak se věci skutečně mají a kde je místo Západu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy