Političtí představitelé radikálního palestinského hnutí Hamás byli při tajných jednáních s Izraelem požádáni, aby výměnou za vlastní život propustili všechna rukojmí v pásmu Gazy a postavili před soud ty, kteří se podíleli na válečných zločinech, uvedl na svém blogu Substack s odvoláním na své zdroje nositel Pulitzerovy ceny, americký novinář Seymour Hersh.
»Politické vedení Hamásu se na masakru nepodílelo,« citoval Hersh nejmenovaného amerického představitele. »A myslelo si, že když bude souhlasit s tím, že bude soudit své vlastní lidi a nařídí jejich popravu, bude jim darován život a zároveň bude zproštěn viny za válku i Izrael. Pro politické vedení Hamásu jsme vyslovili žádost o milost – dali jsme jim šanci vzdát se rukojmích a zachovat si životy tím, že je přesuneme do nemocnice,« řekl Hershovi americký představitel.
Podle novináře chtějí izraelské úřady trest smrti pro vůdce ozbrojeného křídla hnutí, kteří podle Hershe »povzbuzovali své bojovníky k válečným zločinům a pak neudělali nic, aby je zastavili«.
Vůdce hnutí Hamás v Gaze, Jahjá Sinvár, se rovněž přímo zapojil do tajných jednání o propuštění rukojmích. Podle Hershe je Sinwar otevřený dohodě. »Představa Izraelem iniciovaného tribunálu pro válečné zločiny uprostřed bombardovací kampaně, která srovnala se zemí velkou část Gazy, může vypadat jako ze špatného románu, ale izraelský expert na region, který ví o vážnosti současných jednání o rukojmích, mě překvapil, když Sinvara vykreslil jako někoho, ‚kdo by mohl být otevřený dohodě‘,« napsal Hersh.
Podle nejmenovaného novinářova zdroje Sinwar a další členové politického vedení Hamásu, kteří jsou nyní v Kataru, možná chtějí, aby jakákoli dohoda o rukojmích zahrnovala ujištění, že Izrael je nebude v případě dosažení dohody stíhat. »Oddanost věci. Bez rodiny, velmi nábožensky založený, ale ve vězení se velmi spřátelil s lidmi ze Šin Bet (izraelská vnitřní bezpečnost( a byl považován za člověka, který se nechová iracionálně. Bude chtít dostat šanci prokázat své služby ve prospěch věci. Bude mít otevřené dveře,« citoval Hersh experta.
Poznamenává, že bojovníci Hamásu v podzemních tunelech v Gaze budou brzy čelit nedostatku potravin, vody a čerstvého vzduchu, protože na provoz kyslíkových generátorů zbývá jen velmi málo paliva. »Více než dvě stě mil (asi 320 kilometrů) tunelů se nevyhnutelně stane smrtelnou pastí, takže život pod zemí bude stejně obtížný jako nahoře,« napsal Hersh. »Hamás musí začít propouštět rukojmí,« citoval nejmenovaného amerického představitele.
Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo 7. října, kdy bojovníci radikální palestinské skupiny Hamás podnikli z pásma Gazy překvapivý útok na izraelské území. Hamás svůj útok popsal jako reakci na agresivní akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v jeruzalémském Starém městě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy a podniká letecké údery na Gazu i na některé části Libanonu a Sýrie. Střety probíhají také na Západním břehu Jordánu.
(cik, TASS)