Pokud se nezačnou stavět byty, žádný zákon situaci nevyřeší

Nový zákon o podpoře v bydlení by měl pomoci do deseti let snížit počet lidí v bytové nouzi nejméně o třetinu ze současných asi 154 tisíc. Takové jsou představy ministerstev pro místní rozvoj a práce, která na jeho formulování spolupracovala. Podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby ale jen legislativa nestačí. Pokud se nezačnou stavět byty, žádný zákon situaci nevyřeší, uvedl.

Předloha je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, její předložení vládě ministerstva plánují letos v listopadu. S účinností normy se zatím počítá od roku 2025.

»Cílem zákona je do deseti let snížit počet lidí v bytové nouzi nejméně o třetinu ze současných asi 154 000,« uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle resortu nová norma zajistí obcím financování opatření k řešení bytové situace, díky prevenci sníží náklady státu kvůli dopadům bytové nouze a omezí také obchod s chudobou. »Je to už od 90. let určitý dluh státu vůči lidem. To, že stále nemáme legislativu vztahující se k podpoře v bydlení, je v rozporu s různými mezinárodními závazky České republiky, jak nedávno upozornil i Ústavní soud,« prohlásil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Podle návrhu by v Česku v roce 2025 měla v obcích s rozšířenou působností začít fungovat nová kontaktní centra bydlení. Poskytovala by poradenství lidem v bytové nouzi, evidovala by dostupné byty a pomáhala bydlení zprostředkovat.Vedla by evidenci lidí v bytové nouzi či ohrožených ztrátou bydlení. Prověřovala by i to, jestli bydlení splňuje technické či hygienické požadavky.

Nastavit by se měl systém podpor a záruk pro pronajímatele, tedy garance úhrady škod či nájmu. Počítá se s asistencí, nájemníkům by se měli věnovat sociální pracovníci.

Výrazně zvýšit podporu družstevního bydlení

Předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba to ale tak jednoduše nevidí. Předložený zákon považuje pouze za začátek řešení bytové situace. »Mít legislativu je jedna věc, ale důležité je, mít dostatek bytů, a ty nejsou,« řekl pro iportaL24.cz. Právě dostatek bytů je podle něj podmínkou pro to, aby nová centra měla určitý efekt, aby se nakonec jen zbytečně neutrácely peníze za nové úřady.

Připomněl, že když se v roce 2010 začal připravovat zákon o sociálním bydlení, tak měl sloužit pro velice úzkou skupinu lidí ohroženou bydlením. »V současné době je dostupnost bydlení daleko nižší, protože se nestaví, takže dneska se už nemluví o sociálním bydlení, ale o dostupném bydlení, na něž by dosáhli mladí lidé, kteří zakládají rodiny. Ten lék je samozřejmě i v legislativě, ale především v tom, aby se byty stavěly, a to je velký problém. Když budou nějaké úřady, tak dobře, ale to hlavní je, aby byly byty,« zdůraznil Taraba.

V obcích, které byty neprivatizovaly, podle něj žádný problém není, ovšem obce a města, které téměř celý bytový fond prodaly, nemají situaci jak vyřešit a nevyřeší to podle Taraby ani nová centra. »Ta střediska budou asi na takové úrovni jako my, že budou lidem radit, jak vylepšit bydlení nebo jak neztrácet peníze chybným vyúčtováním, ale to principiální je, aby ty byty byly,« dodal Taraba.

Řešení vidí ve výraznější podpoře družstevního bydlení. »V polovině šedesátých let, kdy byla taky bytová nouze, masivní podpora družstevního bydlení způsobila, že se postavilo 850 tisíc bytů,« připomněl Taraba. Bohužel ze zhruba 153 stavebních bytových družstev, které stavěly, jich dneska staví pouze pět, většina se jich soustředila na správu a investiční systém opustily. »My pořád podporujeme výstavbu družstevních bytů. Ta metoda je vyzkoušená u nás i v zahraničí a je škoda, že jsme od toho ustoupili,« zdůraznil Taraba.

Zákon klade důraz na prevenci

Hlavním principem zákona je podle ministerstev důraz na prevenci. Předcházení problémům spojeným se ztrátou bydlení je pro veřejné rozpočty výrazně levnější, než jejich následné řešení.

Podle ministerstva pro místní rozvoj stojí bytová nouze veřejné rozpočty ročně asi 2,4 miliardy korun. Dopadá na zaměstnanost, vzdělávání dětí či poskytování zdravotní péče. Změny mají vyjít na 1,5 miliardy ročně. Podle resortu by tak vysoké měly být díky prevenci a lepšímu bydlení i úspory, částky by se měly vyrovnat po pěti letech.

Fialova vláda v aktualizovaném programovém prohlášení píše, že v prvních dvou letech svého volebního období připraví zákon o podpoře bydlení, který nabídne obcím »soubor volitelných nástrojů« k řešení bytové situace. Nastavit by měl pravidla financování. Kabinet slibuje také to, že nachystá »finanční nástroje« na výstavbu dostupných nájemních bytů. »Na konci volebního období by se tak mohlo stavět až 10 000 nájemních bytů ročně navíc,« uvádí vláda v prohlášení.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy