Pokrytectví mediálních společností aneb Jak si lze »koupit demokracii«

Americká společnost Edelman, která se zabývá vztahy s veřejností, podepsala za poslední čtyři roky smlouvy v hodnotě 9,6 milionu dolarů (přes 200 milionů korun) s jednou z nejbohatších autokracií světa, Saúdskou Arábií. Firma Edelman se zaměřila především na zlepšení reputace Saúdské Arábie po vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Jedna ze smluv s ministerstvem kultury v Rijádu se mimo jiné týká monitorování online konverzací a médií a následné identifikace »přátel a kritiků« Saúdské Arábie především v amerických médiích, informoval list The Guardian.

Zmíněnou smlouvu v hodnotě téměř 800 000 dolarů (zhruba 20 milionů korun) podepsal Richard Edelman, generální ředitel společnosti Edelman, jen několik dní poté, co se v blogovém příspěvku zmínil o globálním rozkolu mezi demokracií a autokracií. Text se týkal jeho návštěvy červnového zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

S Edelmanovým výrokem o globálním úpadku demokracie souhlasí nezisková organizace Freedom House, podle níž na světové úrovni autokracie nabývá oproti demokracii na síle. Organizace nicméně označila právě Saúdskou Arábii z hlediska lidských práv za jednu z nejhorších zemí. »Saúdská vláda vážně omezuje téměř všechna politická práva a občanské svobody a dopouští se náhodných zatčení, mučení a poprav domnělých odpůrců,« řekl ředitel organizace Michael Abramowitz. Zmíněný rozkol mezi demokracií a autokracií Edelmana při podpisu smluv se Saúdskou Arábií nezastavil, přestože země je pověstná zastrašováním a pronásledováním svých oponentů v zahraničí, včetně USA, poznamenal The Guardian.

Většina Edelmanovy práce se soustředila na zlepšení obrazu Saúdské Arábie po vraždě tamního novináře Džamála Chášukdžího, který psal pro list The Washington Post a byl kritikem Rijádu. Žurnalista byl v říjnu 2018 zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podle informací americké rozvědky s vraždou souhlasil korunní princ Muhammad bin Salmán. Americký prezident Joe Biden letos v srpnu bin Salmánovi řekl, že ho považuje za osobně zodpovědného za vraždu Chášukdžího. Minulý měsíc pro něj ale navrhl imunitu, což agentura AP označila za zásadní změnu v postoji Spojených států.

Témata jako »začlenění žen do hlavního proudu podnikání« nebo »zdvojnásobení úsilí o zlepšení postavení žen a mládeže« jsou součástí práce, kterou společnost Edelman zaměřila na americké publikum. Firmě podle The Guardian vynesla na 5,6 milionu dolarů (téměř 130 milionů korun). V jedné z tiskových zpráv společnosti Edelman se objevil citát princezny Rímy bint Bándar Saudové, která je velvyslankyní Saúdské Arábie v USA, kam byla vyslána po vraždě Chášukdžího s úkolem zlepšit vzájemné vztahy mezi zeměmi. V tiskové zprávě použila společnost Edelman její komentář, ve kterém ocenila hluboký závazek Saúdské Arábie v rámci podnikatelského fóra B20 k posílení postavení žen. Režim v Saúdské Arábii ale nadále vězní aktivistky za ženská práva a někdy je odsuzuje k desítkám let vězení za zveřejnění tweetů kritických vůči vládě.

Saúdský korunní princ je faktickým vládcem své země a »více než kdykoli předtím v historii Saúdské Arábie soustředil většinu moci do svých rukou,« uvedla Sarah Leah Whitsonová, generální ředitelka organizace Demokracii pro arabský svět teď (DAWN), kterou založil Chášukdží. »Kritici vlády a kritici Muhammada bin Salmána se setkávají s extrémními represemi,« dodala Whitsonová.

Mezi několik dalších amerických firem, které Rijádu poskytují své služby patří podle médií například McKinsey & Company, Boston Consulting Group, Hogan Lovells nebo Qorvis Communications. Práce společnosti Edelman pro Saúdskou Arábii je ale obzvlášť pozoruhodná vzhledem k pověsti firmy. Ta každoročně vydává takzvaný »barometr důvěry«, průzkum důvěry veřejnosti ve vládu, podniky, média a další instituce. Letos společnost v rámci barometru vydala speciální zprávu zaměřenou na geopolitiku, v níž uvedla, že téměř dvě třetiny respondentů věří, že generální ředitelky a ředitelé firem by měli omezit obchodní aktivity v zemích, které porušují lidská práva.

(cik, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy