Dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu o vývoji domácí produkce za celý uplynulý rok i za jeho poslední měsíc jednoznačně vypovídají o dlouhodobém nezájmu a neschopnosti Fialovy pravicové vlády řešit problémy domácí ekonomiky. Průmyslová výroba se snížila už druhý rok po sobě, přičemž pokles dokonce zrychlil z 0,8 procenta v roce 2023 na loňských 1,4 %. Také stavebnictví je v propadu už dva roky, v obou letech se jeho produkce snížila shodně o 2,4 %. Naproti tomu si loni polepšil zahraniční obchod.
Tvrdý dopad útlumu v autoprůmyslu
V samotném prosinci se průmyslová výroba snížila meziročně o tři procenta (loni ve stejném měsíci klesla o 0,7 %) a meziměsíčně byla vyšší o 1,6 %.
»Prosincový meziroční pokles průmyslové produkce nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel. Projevil se zde především vliv vysoké srovnávací základny z předchozího roku. Poklesla i produkce elektrických zařízení, zejména komponentů pro automotive,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Podle statistiků pak pokračoval pokles výroby strojů a zařízení. V mírném růstu se na konci roku naopak udržel potravinářský a nápojový průmysl. »V odvětvích, která zaznamenala vyšší meziroční růst, byl výsledek zčásti ovlivněný kolísáním výroby a mimořádnými fakturacemi na konci roku, jako například v odvětvích opravy a instalace strojů a zařízení nebo výroba ostatních nekovových minerálních výrobků,« doplnil ČSÚ.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v prosinci ve sledovaných odvětvích byla na stejné úrovni jako ve stejném měsíci roku 2023, přičemž nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,5 % a tuzemské nové zakázky naopak klesly o jedno procento.
»Meziroční pokles hodnoty nových zakázek nejvíce ovlivnila podobně jako v případě produkce odvětví výroba motorových vozidel a výroba elektrických zařízení. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila především ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů,« upřesnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Ve výrobě strojů a zařízení přitom byly uzavřeny dílčí dlouhodobé kontrakty.
Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesala, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v prosinci snížil meziročně o dvě procenta.
Výstavba bytů dál v propadu
Stavební produkce se v prosinci po loňském propadu o 4,6 % tentokrát zvýšila meziročně o 9,7 % a meziměsíčně vzrostla o 4,5 %. Bezesporu k tomu přispělo i příznivější počasí v posledním měsíci roku.
Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se v prosinci podle statistiků zvýšila o 7,8 %, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo nárůst o 13,3 %.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v prosinci vydáno stavební povolení, dosáhla 78,7 miliardy korun a meziročně klesla o 6,6 %.
Zahájena byla výstavba 2990 bytů, meziročně o 5,7 % méně. Dokončeno bylo 1934 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 60,1 %.
Export rostl rychleji než dovozy
»Za rok 2024 vykázala obchodní bilance přebytek 223,2 mld. Kč, který byl meziročně o 100,7 mld. Kč vyšší. Od začátku roku 2024 vzrostl meziročně vývoz o 4,9 % a dovoz o 2,7 %,« informovala Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
V samotném prosinci bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila s přebytkem 6,8 mld. Kč, který byl oproti stejnému období předchozího roku o 2,2 mld. vyšší.
Celkové saldo zahraničního obchodu v prosinci příznivě ovlivnil zejména meziročně o 4,3 mld. Kč nižší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem. Zvýšil se přebytek bilance v obchodu se stroji a zařízeními (o čtyři miliardy) a v obchodu s elektřinou (o tři miliardy).
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl naopak hlavně obchod s kovodělnými výrobky, kde došlo k meziročnímu zhoršení o 7,9 mld. Kč a k přechodu z aktiva do pasiva. Prohloubil se také deficit v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 2,4 mld. Kč) a základními kovy (o 1,4 mld. Kč).
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v prosinci snížil meziročně o čtyři miliardy korun a deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 6,1 mld. Kč.
Vývoz se v prosinci zvýšil meziročně o 9,1 % na 339,7 mld. Kč, dovoz stoupl o 8,5 % na 332,9 mld. Kč.
»V prosinci meziročně vzrostl vývoz zboží o 28,3 mld. Kč. Největší podíl na tomto výsledku měl vývoz počítačů a elektronických a optických přístrojů, který se meziročně zvýšil o 7,4 mld. Kč. Stejná skupina výrobků měla největší vliv i na meziroční nárůst dovozu,« doplnila Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.
Ivan Cinka
GRAFIKA – ČSÚ