Členka vyjednávacího týmu Pirátů Jana Komrsková označila za »podvod na voličích« menšinovou radu, kterou chce sestavit Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) po krachu jednání o koalici na vládním půdorysu s tím, že Piráti menšinovou radu v žádném případě nepodpoří.
»Vyjednávací tým Pirátů k tomu zaujímá zcela jednotné stanovisko. Spolu, respektive ODS, TOP 09, KDU-ČSL, mají do prosincového zastupitelstva možnost přehodnotit svou nabídku, kterou dalo Pirátům a hnutí STAN, od 22. října nedoznala změny, a neskákat hnutí ANO do otevřené náruče,« uvedla.
Zástupci Spolu po úterní schůzce s vyjednávacími týmy Pirátů a STAN uvedli, že jednání kvůli přístupu Pirátů nikam nevedou a nyní budou usilovat o podporu stran zastupitelstva s výjimkou SPD pro menšinovou radu. Hlavní spor je ohledně rozdělení míst v jedenáctičlenné radě, Spolu chce kromě postu primátora i většinu šesti hlasů, což podle Pirátů neodpovídá volebnímu výsledku Spolu, který byl necelých 25 procent hlasů.
Podle nabídky Spolu měli Piráti obsadit posty radních pro dopravu, majetek, životní prostředí a školství. »Nabídka čtyř radních od SPOLU sice vypadá hezky na papíře, ale SPOLU je důkladně ‚vytunelovalo‘ účelovým vytvořením nikdy dříve neexistující mocenské pozice radního pro investice určené pro zástupce ODS, s prakticky absolutním vlivem na všechny oblasti chodu města. My bychom tak nemohli naplno pracovat v oblastech, za které bychom nesli odpovědnost, ani prosazovat a kontrolovat velké investice města. Rozmělnilo by to také politickou odpovědnost a způsobilo chaos v řízení města a zbytečné průtahy v přípravě a realizaci investic. To by byl neprůhledný, nevyzkoušený a hlavně zcela zbytečný experiment,« uvádí pirátská politička ve svém komentáři pro redakci ŽivotvČesku.cz.
»V praxi by to znamenalo, že náměstek pro dopravu by řešil víceméně pouze zametání silnic a úklid sněhu, ale nemohl by pracovat na pokračování investic do metra D, jehož stavbu jsme zahájili v minulém období, nebo stavět tramvajový okruh, který jsme slíbili voličům v programu. Náměstek pro životní prostředí by mohl možná tak kácet nebo sázet stromy na kraji města, už by ale nemohl pracovat na klimaplánu, který je postavený na širokém souboru investičních akcí (od výstavby energocentra, bioplynové stanice nebo čističky odpadních vod a solární elektrárny). K realizaci těchto investic je zapotřebí součinnost s městskými společnostmi jako Pražské služby, Pražská vodohospodářská společnost, Pražské vodovody a kanalizace nebo Kolektory, které by z této gesce byly také odebrány,« dodala Komrsková.
Postup Spolu již v úterý odmítl lídr Prahy Sobě Jan Čižinský, s jehož uskupením Piráti asi měsíc po volbách vytvořili stále platnou Alianci stability a jednání tak vedou společně. Zástupci STAN uvedli, že z diskuse úterního celostátního výboru hnutí vyplynulo odmítnutí koalice, která by se jakkoliv opírala o hlasy ANO. Zásadní však bude stanovisko zastupitelského klubu a pražského krajského výboru, který by se měl sejít příští týden.
Hnutí ANO naopak podporu menšinové rady nabídlo Spolu již v minulosti. Předseda klubu ANO Patrik Nacher nyní řekl, že nabídka stále platí, ale šlo by o časově omezenou podporu. V případě dohody by podle něj ANO dalo koalici Spolu čas do konce února, aby sestavila většinovou radu.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.
Menšinová rada v metropoli naposledy vládla v letech 2013 a 2014, tehdy ji sestavila TOP 09 s podporou ČSSD a primátorem byl Tomáš Hudeček. Vznikla poté, co se rozpadla koalice TOP 09 a ODS a zastupitelé odvolali primátora Bohuslava Svobodu (ODS), který se o primátorské křeslo uchází jako volební lídr Spolu i nyní.
(zmk)
Autor (zmk) pouze popsal nechutné tahanice a koryta , ke kterým již od října ve zvoleném zastupitelstvu Magistrátu Prahy dochází. Stať ovšem postrádá podrobný materialistický rozbor založený na marxleninismu , který má být levicovému novináři vlastní. Narostou odpovědnost za zatím patovou situaci nenesou zvolení zastupitelé, ale obyvatelé Prahy. Nepochopili, že optimálním výsledkem by bývalo bylo jasné vítězství kandidátky KSČM a primátorský řetěz pro lídra kandidátky Milana Krajču. S ohledem na výsledek voleb lze konstatovat, že totální hloupost, nezodpovědnost, pokud přímo neřekneme blbost, projevilo neuvěřitelných 98,53 %(!) Pražanů, kteří přišli k volbám.
Martine, ale tady nejsme v Haló novinách a nepíšeme z pohledu KSČM, o čemž zrovna Vy mnohé víte, že? 🙂 Váš příspěvek je jinak naprosto perfektní, ale buď na jiný web nebo do silvestrovského „vydání“ 🙂
Z
Dá rozum, že si dělám srandu tato poznámka může proto být na libovolném webu a není třeba čekat na svátek sv. Silvestra.