Podpis migračních pravidel je selháním české vlády, tvrdí opozice

Zrada a selhání vlády Petra Fialy. Tak komentuje hnutí ANO reformu migračních pravidel EU, jíž minulý týden za Česko podpořil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Hnutí SPD hovoří dokonce o vlastizradě. Schválenou reformou se budou poslanci zabývat zítra na mimořádné schůzi svolané na popud hnutí ANO. Koaliční kluby avizovaly, že umožní schválení programu schůze, reformu je podle nich třeba vysvětlit veřejnosti.

Předseda ANO Andrej Babiš dohodnutá migrační pravidla označil za nepochopitelnou věc. »Je to neuvěřitelná zrada, neuvěřitelné selhání naší vlády, která je servilní Bruselu,« uvedl. Čeští zástupci v Evropě podle něj vůbec nehájí zájmy České republiky. »Česká republika má sama rozhodovat o tom, kdo v ní bude žít,« zdůraznil Babiš.

ANO se chce podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové na mimořádné schůzi ptát především na to, s jakým mandátem ministr Rakušan dohodu podepsal. »Budeme se ptát, jak je možné, že o takto závažné věci, která může ohrožovat bezpečnost, nikdo nevěděl. Nebyla o tom informována opozice ani veřejnost. Považujeme to za neskutečné selhání, a pokud to byl úmysl, tak je na místě použít slovo zrada,« řekla novinářům před začátkem schůze.

Podle předsedy ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) bude zítřejší debata o tom, »zda ministr zaprodal nebo nezaprodal Českou republiku«.

Vláda chce udělat z ČR zemi imigrantů

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura chtěl jednání o dohodě prosadit ještě na dnešní jednací den. »Solidarita nemůže být povinná, ale dobrovolná,« zdůraznil Okamura. Vláda podle něj chce udělat z České republiky zemi imigrantů. »To, co vláda přijala o nás bez nás je skandální,« prohlásil Okamura.

Podle člena výboru pro bezpečnost Radka Kotena (SPD) dohody, které EU schvaluje, neřeší vnější ochranu Schengenského prostoru, naopak podporují nevládní organizace, které dovážejí migranty. »Evropská unie podporuje migraci,« uvedl. Zároveň varoval před zhoršením bezpečnostní situace v ČR.

Člen zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) informoval, že syrský prezident Bašár Asad vydal výnosy o amnestii všech Syřanů, kteří proti němu bojovali. »Vyzývá je, že se můžou beztrestně vrátit do Sýrie a pomoci budovat jejich vlastní zemi. To znamená, že Sýrie už není nebezpečnou zemi, nemají důvod žádat o azyl,« uvedl Kobza.

Okamura chce oslovit hnutí ANO, aby společně iniciovali hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy.

Podle vyjádření koaličních zástupců je pravděpodobné, že Sněmovna tentokrát program opoziční schůze schválí. V takovém případě by se mohli do debaty zapojit i řečníci bez přednostního práva a plénum by mohlo hlasovat o návrzích usnesení.

Chybí naslouchání a tolerance mezi vládní většinou a opozicí

V úvodu dnešního jednacího dne vystoupil před poslanci prezident republiky Petr Pavel. Šlo o jeho první návštěvu Poslanecké sněmovny. Hlava státu tak učinila krátce před uplynutím prvních 100 dnů ve funkci.

Poslancům ve zhruba sedm minut trvajícím projevu mimo jiné řekl, že ho občas překvapuje urputnost politických bojů ve Sněmovně, které někdy vedou k její paralýze. »Jakkoli tyto boje chápu, občas mě, podobně jako řadu vnímavých voličů, překvapuje jejich urputnost a někdy bohužel i paralýza celé Sněmovny, ke které vedou. Chybí mi větší vzájemné naslouchání a tolerance mezi vládní většinou a opozicí,« uvedl prezident.

Prezident také upozornil na to, že mnoho voličů své reprezentanty v dolní komoře nemá, byť volili. »Vnímám jejich frustraci« uvedl. Poslance vyzval k tomu, aby ve své práci mysleli i na ně. Zmínil také obyvatele, kteří se voleb neúčastnili. I těmto občanům mohou dát poslanci podle hlavy státu pocit, že zastoupení mají, pokud se budou zajímat o jejich problémy.

»Roli opozice chápu tak, že by měla vždy nabízet věrohodnou alternativu vůči vládě a představovat občanům svá reálná řešení politických problémů, kterým čelíme,« řekl prezident. Pokládá však za důležité, aby mezi vládou a opozicí existovala snaha nalézat některé dlouhodobé společné priority a styčné body, na kterých je možné a často nutné se shodnout. Dobrá řešení mohou přicházet jak ze strany vlády, tak ze strany opozice, podotkl. Z pozice prezidenta by chtěl přispět k hledání základní shody.

Pavel je připraven chodit i na další jednání dolní komory. Účastnit se chce jednání o důležitých zákonech, ke kterým bude mít co říct. Ke konsolidačnímu balíčku nebo změnám penzí se přijde vyjádřit, pokud by jeho hlas měl být »jazýčkem na vahách«.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy