Podobnost s fiaskem proti Sigmě? Sparta si dlouho zahrávala stejným způsobem, ale tentokrát má tři body

Fotbalisté pražské Sparty si udrželi druhé místo v tabulce Chance ligy po výhře nad libereckým Slovanem 2:1. Na Letné by se ale v mnoha divácích krve nedořezal, protože dnešní zápas 12. kola až příliš připomínal ten poslední domácí, kdy v epet ARENĚ kradla hostující Sigma Olomouc po výsledku 2:3.

V čem si byly oba duely podobné jako vejce vejci? Především že Sparta výborně začala a záhy vedla. Před třemi týdny se trefil do černého hlavou Olatunji, dnes stejnou část těla sváteční střelec Tomáš Wiesner. Běžela osmá minuta, když došlo k málo vídané milimetrové spolupráci levého wingbeka s tím pravým. Skvěle hrající Matěj Ryneš zleva centroval a Wiesner hlavičkoval z hranice malého vápna mimo dosah gólmana Bačkovského.

Sám Ryneš mohl záhy zvýšit, ale tentokrát jej tváří v tvář skvěle vychytal strážce liberecké svatyně. A Sparta, podobně jako proti Sigmě, ubrala na obrátkách. Vyměňovala si míč, který putoval z kopačky na kopačku, ovšem šance žádné a tempo také ne.

Poločasový výsledek? 1:0. Podobnost čistě náhodná s duelem proti Sigmě? Tím to, přátelé, nekončí. Stejně jako Olomouc dokázal i Liberec po hodině hry zničehonic udeřit. V 63. minutě vrátil přetažený centr z přímého kopu před branku Halinský a nejdůrazněji si počínal Marios Pourzitidis.

Jeho branku potvrdilo i dlouhé zkoumání videa, kdy bylo hlavním tématem, zda Halinský stihl míč na hrací ploše. Stihl – a Letná zažívala nepříjemné deja vu. Zvláště když se tentokrát míč v šestnáctce nešťastně odrazil od Panáka podobně jako před třemi týdny při vyrovnávací brance Hanáků od Vitíka…

Tím však naštěstí pro domácí fandy »podoba čistě náhodná« skončila. Zatímco Sigma v 10. kole nasypala Spartě další dvě branky, Liberec si již žádnou příležitost nevytvořil, a naopak domácí dokázali misky vah přesypat na svoji stranu. Zařídili to v 79. minutě dva střídající hráči.

Diváci možná nechápali, proč šel na trávník místo Wiesnera zrovna mladý Suchomel, jenže jeho geniální přihrávka do vápna našla čerstvého Lukáše Haraslína a ten z úhlu procedil míč pod tělem Bačkovského. Dva ku jedné = hotovo!

Soupeř už se k ničemu nedostal a Sparta odmítla možnost, že by zítra mohla vedoucí Slavia, v případě výhry v Jablonci, odskočit již na rozdíl devíti bodů. »Bylo potřeba se po ztrátách vrátit na vítěznou vlnu, což považuji za nejdůležitější z dnešního duelu. Ale potřebujeme najít balanc, abychom se v zápasech, kdy nedokážeme zvýšit, pokaždé nedostávali do takových problémů,« konstatoval kouč Sparty Lars Friis.

Za oběma »S« se na třetí příčce drží Plzeň, která v dalším z dnešních šlágrů zvítězila v Ostravě 3:1. Hrdinou duelu byl ghanský útočník Prince Adu, který se trefil dvakrát. Domácí sice působili herně jistěji, ale Západočeši byli efektivní. Nepoložilo je ani snížení Matěje Šína z 87. minuty, protože hned za další dvě minuty definitivně rozhodl střídající Erik Jirka.

»Baník hraje dobrý fotbal, nastal tady velký progres. Udělali velký kus cesty. My jsme taky měli trochu štěstíčko, ale šli jsme mu dobře naproti. Nepřijeli jsme sem, abychom drželi míč. Taktiku jsme měli postavenou na rychlém přechodu. Střel jsme sice měli méně, ale efektivita byla na naší straně a zvládli jsme to. Hráli jsme dobře, měli jsme zajímavé situace. Zápas dle mého rozhodovaly odražené míče. Ze začátku byl sběr Baníku lepší, ale nakonec se nám podařilo být lepší,« citovaly stránky Viktorie kouče Miroslava Koubka.

Baník v pátém domácím utkání této sezony poprvé nezvítězil a nedotáhl se tak bodově na svého dnešního soka. »Po delší době jsme prohráli doma. Ale tentokrát to byl nejsilnější soupeř. Udělali jsme moc chyb v defenzivě. Musíme zvednout hlavu a jít dál,« hodnotil zklamaný kouč Pavel Hapal.

Jestli byl dnes někdo z trenérů extrémně spokojený, pak Petr Rada z Dukly. V záchranářském souboji totiž jeho tým otočil nepříznivě se vyvíjející souboj s Pardubicemi z 0:1 na 2:1 během tří minut. Góly dnes oslavili Muris Mešanovič a Jakub Řezníček, přičemž druhý jmenovaný vstoupil do Klubu ligových kanonýrů pro autory 100 a více branek v nejvyšších soutěžích. »Jsem rád, že dal stovku zrovna u nás a že rozhodl. Pro nás to byla důležitá výhra,« řekl kouč Rada. »Oddechl jsem si. Už toho bylo dost, jak se to furt řešilo. Spadlo to ze mě,« liboval si střelec vítězné branky.

A tak se jediná remíza dne zrodila v Hradci Králové, kde hostující Sigma přišla o výhru 1:0 ve třetí minutě nastavení po trefě Adama Grigera, který využil nejistého zákroku gólmana Stoppena. Stejného Stoppena, který ve druhé půli lapil domácímu Kodešovi penaltu. »Fotbal je pomíjivý. Mohl být za hrdinu a pak udělal chybu. Měl to plácnout pryč,« litoval kouč Sigmy Tomáš Janotka.

* * *

Sparta Praha – Slovan Liberec 2:1 (1:0)

Branky: 8. Wiesner, 79. Haraslín – 63. Purzitidis. Rozhodčí: Starý – Hájek, Slavíček – Kocourek (video). ŽK: Birmančevič, Olatunji, Friis (trenér) – Višinský, Zyba, Purzitidis, Preisler. Diváci: 16 746.

Sparta: Vindahl – Sörensen, Panák, Zelený – Wiesner (66. Suchomel), Kairinen, Sadílek (76. Olatunji), Ryneš – Krasniqi (76. Haraslín), Tuci (46. Birmančevič) – Rrahmani (83. Solbakken). Trenér: Lars Friis.

Liberec: Bačkovský – Halinský, Mikula, Purzitidis – Ghali (56. Icha), Zyba (82. Varfolomejev), Hlavatý, Kayondo (56. Preisler) – Višinský (63. Nyarko), Eneme (63. Letenay) – Tupta. Trenér: Radoslav Kováč.

Baník Ostrava – Viktoria Plzeň 1:3 (0:2)

Branky: 87. Šín – 5. a 43. Adu, 89. Jirka. Rozhodčí: Berka – Kříž, Vlček – Petřík (video). ŽK: Chaluš – Havel. Diváci: 10 888.

Ostrava: J. Markovič – Juroška (61. Pojezný), Frydrych, Chaluš, Kpozo (76. Holzer) – Boula (85. Grygar), Rigo (61. Šín) – Buchta, Kubala (61. Tanko), Ewerton – Prekop. Trenér: Pavel Hapal.

Plzeň: Jedlička – Dweh, S. Markovič, Jemelka – Havel, Sojka (78. Panoš), Kalvach, Cadu – Šulc (90.+4 Hejda) – Vydra (82. Vašulín), Adu (82. Jirka). Trenér: Miroslav Koubek.

Dukla Praha – FK Pardubice 2:1 (0:1)

Branky: 64. Mešanovič, 67. Řezníček – 38. Simon. Rozhodčí: Všetečka – Kubr, Novák – Orel (video). ŽK: Rada (trenér) – Noslin, Pandula. Diváci: 3148.

Dukla: Hruška – Vondrášek, Hašek, Peterka, Ambler (71. Ludvíček) – Zeronik (83. Ullman), Kozma (46. Lichý), Pech, Šebrle (90.+5 Holiš) – Řezníček (90.+1 Špatenka), Mešanovič (83. Matějka). Trenér: Petr Rada.

Pardubice: Stejskal – Surzyn, Noslin, Lurvink, Šehič – Vacek (70. Krobot), Polyák (83. Darmovzal) – Sychra (70. Leipold), Simon (58. Míšek), Patrák (76. Yahaya) – Zlatohlávek (83. Pandula). Trenér: Jiří Saňák.

FC Hradec Králové – Sigma Olomouc 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 Griger – 13. Mikulenka. Rozhodčí: Radina – Leška, Pospíšil – Zelinka (video). ŽK: Vlkanova, Petrášek – Pokorný, Breite, Muritala, J. Spáčil, Vodháněl. Diváci: 6285.

Hradec: Zadražil – Čihák (62. Kučera), Petrášek, K. Spáčil – Harazim (62. Griger), Kodeš, Samek (46. Dancák), Horák – Čmelík (70. Krejčí), Vlkanova – Mihálik (70. P. Juliš). Trenér: David Horejš.

Olomouc: Stoppen – Hadaš, Pokorný, Král (77. Vraštil), Sláma – Breite, J. Spáčil (77. Langer) – Mikulenka (61. Vodháněl), Zorvan, Fiala (61. Dele) – Muritala. Trenér: Tomáš Janotka.