Podnikání nebo »krvavá lázeň«? Kolik britských hospodských přežije současnou situaci?

Majitelé britských hospod varují, že výčepy budou čelit bezprecedentní krizi. V loňském roce bylo uzavřeno více než 1000 lokálů, přičemž každý týden jich skončilo neuvěřitelných 21. Účty za energie se totiž vyšplhaly do nebeských výšin, když jedna hospoda musela za 10 dní zaplatit téměř 2100 liber (téměř 60 tisíc Kč), napsal britský deník Daily Mail.

Britský hospodský průmysl bude letos podle deníku čelit »krvavé lázni« v podobě rozsáhlého zavírání hospod, pokud nebudou přijata naléhavá opatření na záchranu stovek ohrožených podniků před bankrotem. Takto varují vystrašení hostinští, kteří se bojí, že rostoucí účty za energie budou »hřebíčkem do rakve« pro řadu hospod, které se potýkají s problémy.
Deník vypočítal, že v roce 2022 bylo zavřeno více než 1000 hospod, což je dvojnásobek oproti roku 2021, kdy přitom covid toto odvětví zpustošil. Některé z nich byly přeměněny na honosné domy za miliony liber nebo na provozovny rychlého občerstvení.

Epicentrem krize byl Londýn, kde bylo zavřeno 98 hospod. Nyní se organizátoři kampaně obávají, že tisíce dalších po celé zemi budou čelit finanční zkáze poté, co skončil program pomáhající podnikům vyrovnat se s nárůstem cen energií.

Dave Hayward, který je členem organizace CAMRA (Campaign for Real Ale) a spoluzakladatelem oceňované firmy A Hoppy Place, která vyrábí pivo, varoval: »Odvětví zbývají měsíce. Poté nás čeká naprostá krvavá lázeň.«

Britské hospody čekají tři roky plná utrpení, protože omezení Covid v letech 2020 a 2021 přinutilo provozovny zavřít nebo omezit počet hostů. V loňském roce pak válka na Ukrajině způsobila prudký nárůst cen plynu, což vedlo k nárůstu účtů za energie.

Některé hospody deníku sdělily, že se jejich měsíční poplatky za elektřinu ztrojnásobily, přičemž jeden z provozovatelů dnes přiznal, že jim bylo účtováno neuvěřitelných 2 097 liber za pouhých 10 dní spotřeby energie.

V zoufalé snaze o přežití hospody zkrátily otevírací dobu a místo elektrického osvětlení používají v noci svíčky. Zatímco jiné se ve snaze snížit náklady uchýlily k uzavření nákladných termínovaných smluv s energetickými giganty.

Podle organizace CAMRA se však mnohé snahy ukázaly jako bezvýsledné: v prvních šesti měsících loňského roku zavřelo své brány 485 hospod, od července do prosince jich bylo 554, což představuje ohromující počet 21 týdně.

Situace se ukázala být natolik neutěšená, že některé z největších národních hospodských řetězců oznámily, že prodávají velké množství svých lokálů – Wetherspoons dal do prodeje 35 a pivovar Marston’s prodává 61 lokálů po celé zemi.

Hayward se však obává, že to je jen špička ledovce, a prohlásil, že asi 6000 menších nezávislých podniků má »podstatně menší finanční rezervy« a čelí přitom finanční katastrofě.

»Největší provozovatelé budou mít hotovostní rezervy, ale spousta rodinných hospod, nejlepších místních hospod, srdcí a duší měst a vesnic po celé zemi, bude těmi, kdo zkrachují,« dodal.

Mimochodem, mezi zavřené hospody, které se loni ocitly na prodej, patří i bývalý podnik Jamieho Olivera The Cock v Essexu.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy