Podle vědců mohou malé kosmické částice způsobit pád letadel, či dokonce změnit výsledek voleb

Drobné kosmické částice mohou mít na Zemi vážné dopady, způsobit chybné sčítání hlasů ve volbách, volný pád letadel a restart počítačů, tvrdí podle serveru Daily Mail vědci. Tyto kosmické částice mohou zasáhnout elektronická zařízení na Zemi, což může způsobit vyhoření součástek a poruchy. 

Kosmické částice pocházejí z kosmického záření, které přichází mimo naši sluneční soustavu. Narážejí do zemské atmosféry a vytvářejí celou řadu částic, včetně protonů, elektronů, rentgenového a gama záření, které mohou proniknout do letadel.

Tyto kosmické částice neustále dopadají na Zemi a mohou způsobit změnu bitů informací v elektronice. Když se zařízení tímto způsobem porouchá, nazývá se to Single Event Upset (SEU).

Tyto změny mohou způsobit zamrznutí a restart počítače, což může ovlivnit výsledek elektronických voleb. Mohou způsobit i další problémy, například náhlé přepnutí letadla z režimu autopilota. 

Profesor Bharat Bhuva, profesor elektrického a počítačového inženýrství na Vanderbiltově univerzitě, přednesl o tomto problému přednášku na výročním zasedání Americké asociace pro pokrok ve vědě v Bostonu. Během své prezentace řekl: »Jedná se o opravdu velký problém, který je však pro veřejnost většinou neviditelný.«

Výrobci polovodičů jsou tímto problémem velmi znepokojeni, protože je stále závažnější s tím, jak se zmenšuje velikost tranzistorů v počítačových čipech a zvyšuje se výkon a kapacita našich digitálních systémů. »Kromě toho jsou mikroelektronické obvody všude a naše společnost je na nich stále více závislá.«

Profesor Bhuva uvedl, že k SEU může dojít z více než jednoho důvodu a říci, že ji způsobila malá částice, je možné pouze tehdy, pokud byly vyloučeny všechny ostatní možné důvody.

Například v roce 2003 ve městě Schaerbeek v Belgii údajná porucha SEU přidělila jednomu z kandidátů ve volbách v dané lokalitě 4096 hlasů navíc – a chyba byla odhalena jen proto, že kandidát získal více hlasů, než bylo možné, takže byla vyšetřena.

A při letu společnosti Qantas ze Singapuru do Perthu SEU způsobila, že letadlo vystoupilo z režimu autopilota, což mělo za následek, že letadlo 23 sekund padalo volným pádem a zranilo přibližně třetinu cestujících.

Čím výkonnější je dotyčný počítač, tím častější je problém SEU. Problém je také častější v letadlech, protože při letu ve výšce 35 000 stop je úroveň záření vyšší.

Snaha zabránit tomuto problému je však velmi obtížná – k zastavení částic by totiž bylo zapotřebí postavit betonovou stěnu silnou více než tři metry.

Profesor Bhuva proto navrhuje vyrobit počítačový procesor ve trojím provedení jako bezpečnostní zálohu. Jedná se o stejný systém, jaký používá NASA pro své počítače ve vesmíru. »Pravděpodobnost, že dojde k SEU ve dvou obvodech současně, je mizivá,« řekl Bhuva. »Pokud tedy dva obvody vyprodukují stejný výsledek, měl by být správný,« dodal.

Každopádně je tedy třeba se připravit, pokud náhodou v elektronické volbě získá někdo víc hlasů, než jich skutečně dostal, nebo dokonce vyhraje někdo, kdo třeba vůbec nekandidoval, nejedná se o pokus o podvod, ale zaúřadovaly skvrny na slunci.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy