Podle studie financované Pentagonem ohrožuje Spojené státy demence jejich vrcholných představitelů

Podle studie vypracované think tankem financovaným Pentagonem představuje demence, která postihuje americké úředníky, hrozbu pro národní bezpečnost. Zpráva přišla v době, kdy několik významných amerických úředníků, kterým byly svěřeny některé z nejpřísněji utajovaných zpravodajských informací, veřejně selhalo, což vyvolalo výzvy k rezignaci a debatu o stárnutí vedení Washingtonu, informoval server The Intercept_.

Senátor Mitch McConnell, který měl minulý měsíc druhou příhodu, kdy úplně »zamrzl« u řečnického pultíku, má jako člen takzvaného »Gangu osmi« (hovorový výraz pro skupinu osmi vedoucích představitelů Kongresu Spojených států, kteří jsou informováni o tajných zpravodajských záležitostech) v Kongresu nejprivilegovanější přístup k utajovaným informacím ze všech členů Kongresu.

Také devadesátiletá senátorka Dianne Feinsteinová, D-Calif., u níž se projevuje zhoršení její paměti – zapomíná rozhovory a nevzpomíná si na několikaměsíční nepřítomnost – byla dlouhá léta členkou »Gangu osmi« a zůstává členkou senátního výboru pro zpravodajské služby, v němž působí od roku 2001.

Studie, kterou v dubnu zveřejnila divize pro výzkum národní bezpečnosti společnosti RAND Corporation, označuje osoby se současným i dřívějším přístupem k utajovaným materiálům, které trpí demencí, za hrozbu pro národní bezpečnost s odkazem na možnost, že by mohly nevědomky vyzradit státní tajemství.

»Osoby, které jsou nebo byly držiteli bezpečnostní prověrky a pracovaly s utajovanými materiály, by se mohly stát bezpečnostní hrozbou, pokud se u nich rozvine demence a nevědomky se podělí o státní tajemství,« stojí ve studii.

Jak studie uvádí, zdá se, že neexistuje jediný veřejně dostupný výzkum demence, což je souhrnný termín pro ztrátu kognitivních funkcí, a to navzdory skutečnosti, že Američané žijí déle než kdykoli předtím a že výzkumníci byli schopni identifikovat několik případů, kdy vyšší zpravodajští úředníci zemřeli na Alzheimerovu chorobu, progresivní poruchu mozku a nejběžnější diagnózu demence.

»Vzhledem k tomu, že lidé žijí déle a do důchodu odcházejí později, bude třeba řešit problémy spojené s kognitivními poruchami na pracovišti,« uvádí se ve zprávě. »Náš omezený výzkum naznačuje, že tento problém je nově vznikajícím slepým místem v oblasti bezpečnosti.«

Většina držitelů bezpečnostních prověrek, rozrůstající se skupiny úředníků a dalších byrokratů s přístupem k tajným vládním informacím, podléhá přísným a náročným prověrkám. Žádost o prověrku může znamenat několikahodinové testy na detektoru lži, pohovory s bývalými přáteli, učiteli a sousedy a průběžné automatické sledování jejich bankovních účtů a dalších osobních údajů. Jak uvedl jeden vysoký úředník Pentagonu, který na takový program dohlíží, o lidech, kteří vstupují do zpravodajské byrokracie, řekl: »V podstatě se vzdáváte svých práv.«

Přesto, jak poznamenávají autoři zprávy RAND, se zdá, že se neprovádí žádné prověřování, zda nedochází k poklesu kognitivních schopností v souvislosti s věkem. Směrnice ředitele národních zpravodajských služeb o průběžném vyhodnocování totiž neobsahuje žádnou zmínku o věku nebo poklesu kognitivních schopností.

Studie sice nezmiňuje jmenovitě žádné americké představitele, ale její načasování přichází v době, kdy se rozproudila debata o gerontokracii: vládě starších lidí. Po McConnellově prvním »zamrznutí« v červenci prudce vzrostlo vyhledávání výrazu »gerontokracie« na Googlu.

»Prezident mi volal, aby mě zkontroloval,« odpověděl McConnell na otázku ohledně své první epizody. »Řekl jsem mu, že mě někdo strčil do písku,« zavtipkoval s odkazem na incident, kdy prezident Joe Biden zakopl a upadl během červnové promoce na americké letecké akademii v Coloradu, což vyvolalo konzervativní kritiku fungování samotného osmdesátiletého prezidenta.

Ačkoli se McConnell pravděpodobně pokusil odvrátit pozornost od svého selhání, Bidenův věk se ukázal jako jasný problém pro voliče, včetně demokratů. Šedesát devět procent demokratů tvrdí, že Biden je »příliš starý na to, aby mohl efektivně vykonávat funkci« další funkční období, jak zjistil průzkum agentury Associated Press-NORC z minulého měsíce. Tato zjištění potvrdil i průzkum CNN zveřejněný minulý týden, podle něhož 67 procent demokratů uvedlo, že by strana měla nominovat někoho jiného, přičemž 49 procent přímo zmínilo Bidenův věk jako největší problém.

Současné vedení USA je nejen nejstarší v historii, ale v posledních letech se také dramaticky zvýšil počet seniorů v Kongresu, připomíná server. V roce 1981 byla pouze 4 % členů Kongresu starší 70 let. Do roku 2022 se tento počet vyšplhal na 23 procent.

V roce 2017 informoval server Vox o tom, že jistý lékař předepsal léky na Alzheimerovu chorobu několika členům Kongresu. Vzhledem k malé motivaci volených představitelů odhalit takové onemocnění je těžké zjistit, jak rozšířený tento problém je. Feinsteinové doprovod se po léta snažil utajit její zhoršující se stav a zavedl systém, který jí brání, aby se sama procházela po chodbách Kongresu a riskovala, že se dostane do kontaktu s novinářem bez dozoru.

Navzdory veřejné kontroverzi nic nenasvědčuje tomu, že by někdo z představitelů rezignoval – nebo se rozhodl neusilovat o znovuzvolení.

Po letech spekulací o svém odchodu do důchodu ohromila 83letá emeritní předsedkyně parlamentu Nancy Pelosiová, D-Calif. pozorovatele, když v pátek oznámila, že se bude ucházet o znovuzvolení a bude usilovat o své 19. funkční období, konstatoval The Intercept_.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Bylo by třeba přezkoumat kognitivní funkce u Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla, přestože nejsou tak přestárlí jako američtí političtí jestřábi a Biden. Soudím tak ze stupně devastace rozbitého Československa pod vedením a pod rukama Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy