AKTUALIZOVÁNO
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) má větší politickou zkušenost. V drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják. Bývalý vysoký představitel armády a NATO Petr Pavel je vládní kandidát. Na adresu obou postupujících do druhého kola volby hlavy státu to dnes v rozhovoru na Blesku řekl prezident Miloš Zeman s tím, že v druhém kole bude volit Babiše.
Pavel na Twitteru na Zemanova slova reagoval tak, že Babiš má větší zkušenost s politikou imponující dosluhující hlavě státu, tedy politikou rozdělování, chaosu, překrucování faktů a lží.
Průzkumy veřejného mínění podle Zemana tentokrát nebyly daleko od pravdy s výjimkou bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové, jež skončila s odstupem třetí. »Nerudová si to v závěrečné fázi kampaně zkazila sama,« uvedl Zeman.
Pavel podle něj určitě rozumí armádě, ale nemá kvalifikaci v jiných oblastech. »Podle mého názoru prezident potřebuje být odborníkem na témata, která takříkajíc pálí veřejnost, a to jsou v podstatě socio-ekonomická témata,« poznamenal.
Pavel získal 35,4 procenta hlasů, Babiš 34,99 procenta. Nerudová skončila se ziskem 13,93 procenta voličů. Druhé kolo volby se uskuteční 27. a 28. ledna.
Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) před prezidentskou volbou podpořila trojici kandidátů – Pavla, Nerudovou a senátora Pavla Fischera. Pavel i Nerudová ale kandidovali po sesbírání podpisů občanů.
Babišovi Zeman po prvním kole negratuloval, protože výsledek považuje za remízu. Expremiérovi podle něj pomohlo, že jej krátce před volbou soud zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo, roli hrála také nedávná návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a odstoupení odborářského předáka Josefa Středuly z volby.
Středula sice podle Zemana hlasitě podpořil Nerudovou, většina jeho potenciálních voličů ale hlasovala pro Babiše. Zeman dříve vyjádřil podporu Babišovi i Středulovi, toho ale přestal podporovat po demonstraci na Václavském náměstí v Praze, které se zúčastnil jen nízký počet lidí.
Zeman očekával, že by černými koňmi volby mohli být podnikatel Karel Diviš a poslanec SPD Jaroslav Bašta. Diviš se ale podle něj v jedné z televizních debat choval jako blázen, když začal napadat ostatní kandidáty místo prezentace svého pozitivního programu. Bašta mohl mít podle prezidenta šanci, protože podepsal Chartu 77 a byl politickým vězněm. Poslancův výrok, že prezident může odvolat vládu, byl ale podle Zemana přinejmenším »krajně sporný«. Bašta skončil pátý, Diviš předposlední.
V závěru rozhovoru prezident vyzval občany k tomu, aby šli k volbám. »Nejde jenom o to, že neúčastí ve volbách, případně házením prázdných lístků, prokazujete svoji vlastní zbabělost, kterou přitom nejste ochotni si přiznat. Jde také o to, že se dobrovolně vzdáváte možnosti, že něco ovlivníte, že zvolte politika, který bude pracovat pro tuto republiku,« apeloval.
(zmk)
Který bude pracovat pro republiku? Z těch dvou to žádný není. A nebyl to ani Zeman.
Negativní postoj k oběma kandidátům neskrývám. Ve všem špatném lze nalézt ale i možné pozitivum. Ve 2. kole by měl logicky zvítězit generál Pavel, je sice pravda, že pro 2. kolo nezíská všechny propadlé hlasy voličů Nerudové, Hilšera a Fischera, ale početně vzato mu bude stačit i jejich polovina k přesvědčivému vítězství. Babiš již „vyhrabal“ prakticky všechny možné hlasy občanů z řady více či méně vyloučených a chudších příhraničních lokalit, což lze snadno dohledat. Na rozdíl od Pavla má tak výrazně omezený zdroj nových voličů. Ve druhém kole nepůjde o souboj Pavel – Babiš, ale Pavel – Antibabiš. K vítězství Pavla také přispěje i Babišův nečeský původ, který sice toleruje starší generace, která většinu života strávila ve společném státě, ale u mladší generace tomu již tak masivně není. Pozitivem by bylo, pokud Pavel po skončení funkčního období nebude obhajovat, během oněch pěti let se snad podaří vygenerovat politiky, kteří (i z věkových důvodů) nemají vztah k předlistopadovému režimu a tím i možnou problematickou minulost.